Środa 12 czerwca
Janiny, Onufrego, Leona
RADOM aktualna pogoda

Ulga dla pracujących seniorów

dm, ZUS 2022-12-27 07:30:00

Osoby, które po osiągnięciu wieku emerytalnego nie pobierają emerytury,  a nadal pracują, mogą skorzystać z ulgi dla pracujących seniorów. Pozostając w zatrudnieniu, nie będą płacić podatku dochodowego od przychodów do kwoty 85 528 zł rocznie, a rozliczający się według skali podatkowej do 115 528 zł.

- Z ulgi dla pracujących seniorów mogą skorzystać osoby, które mają ustalone prawo do emerytury lub renty rodzinnej, lub nie mają. Podstawowym warunkiem uprawniającym do ulgi jest niepobieranie świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pomimo nabytych uprawnień emerytalnych i dalsza praca. Nie skorzystają więc z niej seniorzy, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny, pobierają emeryturę i dorabiają - informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

Uprawnionymi do skorzystania z PIT-0 są kobiety po ukończeniu 60. roku życia i mężczyźni po ukończeniu 65. roku życia pod warunkiem, że nie otrzymują emerytury ani renty rodzinnej z ZUS, KRUS, zakładów emerytalnych służb mundurowych oraz uposażenia sędziego.

By skorzystać z ulgi i nie płacić podatku dochodowego, trzeba też podlegać ubezpieczeniom społecznym np. z tytułu pracy na etacie, umowy zlecenia, czy z działalności gospodarczej opodatkowanej według skali, stawką liniową oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Zwolnienie z podatku dotyczy także przychodów z tytułu zasiłku macierzyńskiego. Seniorzy, niepobierający emerytury i rozliczający się według skali podatkowej będą płacić podatek od przychodów z pracy na etacie, zleceniu lub działalności gospodarczej dopiero po przekroczeniu 115 528 zł brutto (30 tys. zł kwoty wolnej + 85 528 zł ulgi).

By skorzystać z preferencji podatkowej, osoby na etacie i umowie zlecenia muszą także złożyć odpowiednie oświadczenie do swojego pracodawcy lub zleceniodawcy. Pracujący emeryt uwzględnia ulgę w rozliczeniu za 2022 r. lub wcześniej już na etapie zaliczek na podatek. Natomiast osoba prowadząca działalność gospodarczą będzie mogła dokonać ostatecznego rozliczenia dopiero w zeznaniu rocznym.

Komentarze naszych czytelników

 • RADOM to PIS +++++

  2022-12-25 15:25:36

  ZDROWYCH I SPOKOJNYCH ŚWIĄT DLA RADOMIAN.

 • PiSu bachory

  2022-12-26 08:29:58

  Ten co tak życzy musi być na umyśle totalnie chory. Przecież życzenia nic nie kosztują. 

 • PiSu bachory nie dzieci

  2022-12-26 08:30:19

  Ten co tak życzy musi być na umyśle totalnie chory. Przecież życzenia nic nie kosztują. 

 • PiSu bachory nie dzieci ojca Jarka

  2022-12-26 08:30:48

  Ten co tak życzy musi być na umyśle totalnie chory. Przecież życzenia nic nie kosztują. 

 • Święta

  2022-12-26 08:31:51

  Oby następny rok był już bez PiSu 

 • realia

  2022-12-26 12:17:28

  najgorsi są ci co sa na emeryturze i nadal pracują. wiecznie im mało a młodzi nie maja miejsc pracy. jeszcze ukraincy psuja rynek pracy

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych