Czwartek 18 kwietnia
Apoloniusza, Bogusławy, Go¶cisława
RADOM aktualna pogoda

Około 50 tys. emerytów i rencistów pobrało już mLegitymację

dm, ZUS 2023-01-16 15:10:00

Około 50 tys. emerytów i rencistów pobrało już elektroniczną wersję legitymacji, która dostępna jest w bezpłatnej aplikacji mObywatel. Dzięki mLegitymacji można m.in. udowodnić prawo do świadczeń zdrowotnych i skorzystać z ulg, np. ze zniżek na bilety.

Od stycznia 2023 r. legitymacje emeryta-rencisty są wydawane w formie elektronicznej. Można z nich korzystać na własnym urządzeniu mobilnym, np. na telefonie, przy użyciu bezpłatnej aplikacji mobilnej mObywatel. W aplikacji wystarczy wybrać opcję "Dodaj dokument" i na wyświetlonej liście dokumentów wskazać legitymacja emeryta-rencisty.

"Elektroniczną wersję mLegitymacji pobierają nie tylko osoby, które przeszły na emeryturę w styczniu. Korzystają z niej również ci, którzy mają tradycyjną plastikową legitymację. To pokazuje, że wprowadzenie tego typu nowoczesnych rozwiązań wśród emerytów i rencistów to dobry krok" – przekazała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Sekretarz stanu w KPRM Adam Andruszkiewicz, cytowany w komunikacie ZUS, poinformował, że od poniedziałku ponad 50 tys. polskich emerytów i rencistów pobrało cyfrową wersję swojej legitymacji.

"Ogromne zainteresowanie tą usługą pokazuje, że polscy seniorzy gotowi są na cyfryzację i chętnie korzystają z nowoczesnych rozwiązań. To dla nas najlepsza motywacja do wprowadzania kolejnych usług w ramach aplikacji mObywatel i rozwijania szeroko rozumianej e-administracji" – zaznaczył.

Szefowa ZUS wyjaśniła, że mLegitymacja działa tak jak tradycyjny dokument. "Pokazując ją na ekranie smartfona, osoba uprawniona potwierdzi, że jest emerytem lub rencistą i skorzysta z ulg i uprawnień jej przysługujących, np. ze zniżek do biletów" – dodała prof. Uścińska.

Emeryci lub renciści, którzy chcieliby otrzymać tradycyjną legitymację w formie karty, będą musieli złożyć w tej sprawie wniosek (formularz ERL). ZUS zaznaczył, że legitymacje emerytów i rencistów, które zostały wydane przed 2023 r., są aktualne, zgodnie z nadanym terminem ważności.

Komentarze naszych czytelników

 • Bena

  2023-01-16 16:00:56

  Jak najdłużej bede posługiwała się papierowym ( plastikowym)dokumentem tj.legitymacja i nie bede płaciła karta tylko  gotowka. Wszstko prowadzi nas w kierunku pełnej inwigilacji. Płacąc karta pewne służby widza na co i ile wydajemy i są ciekawi skąd mamy te pieniądze.Wszystko to prowadzi do komuny. Wystarczy obserwować to co się dzieje dookoła. Ale niestety tv ludzi w dużej liczbie już kupiła 

 • Ludzie to durnie więc Witkowski rzadzi

  2023-01-16 22:14:52

  Telefony komórkowe już dawno zalatwily sprawę a teraz czas na bezgotówkowe  kupowanie. Nic ci nie pomoże ten protest bo za gotowkę niedługo nic nie kupisz. Tak to pozbędziemy sie my Europejczycy jak to lubimy mówić za nasze pieniądze, średniowiecza

 • BURY z Rzeszowa

  2023-01-17 01:50:27

  Ten cały Witkowski,Frysztak i reszta tej kliki,to wstyd dla Radomia.

 • Pomyłka i Skutki =PiS!

  2023-01-17 08:48:28

  Upokorzeniem Polaków jest PiS  który wyznacza swoich do różnych rządowych spółek i innych agend. Obserwując Radom i rady społeczne niech przykładem będzie Wojciech Ś. który dodatkowo hejtuje na tym portalu pod różnymi nazwami najbardziej znany jako RADOM to PiS, obrażając ludzi. Jest członkiem rady społecznej miejskiego szpitala, niech ktoś się tym zainteresuje. Wstyd dla partii rządzącej!

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych