Piątek 21 czerwca
Alicji, Alojzego, Rudolfa
RADOM aktualna pogoda

Jak znaleźć dla siebie odpowiednie narty?

dm 2023-01-05 17:07:00

Ta zima będzie dla Ciebie szczególna, bo właśnie zadecydowałeś o rozpoczęciu przygody z nartami? Obok ekscytacji pojawia się z pewnością wiele pytań, m.in. jak znaleźć odpowiednie narty. Jeśli szukasz odpowiedzi na nie, trafiłeś na odpowiedni poradnik!

Odpowiednie parametry nart

Nie bez powodu na rynku dostępnych jest tak wiele modeli nart. W ofercie sportowego sklepu internetowego znajdziemy między innymi narty marki Dynastar. Poszczególne modele tych nart różnią się między sobą pod wieloma względami. Parametry widoczne gołym okiem, takie jak: szerokość, długość czy taliowanie powinny być więc odpowiednio dopasowane do umiejętności, stylu jazdy, a nawet wysokości i wagi narciarza.

Szerokość nart jest parametrem bezpośrednio przekładającym się na promień skrętu. Z założenia im szersze narty, tym bardziej pewna i stabilniejsza jazda. Szersze narty są więc w szczególności polecane osobom początkującym, które nie mają jeszcze dużej kontroli. Te węższe narty są z kolei zarezerwowane dla osób zaawansowanych.

Długość również jest parametrem mającym istotne znaczenie dla stabilności i kontroli podczas jazdy. Krótsze narty sprawdzają się raczej u osób średnio i mocno zaawansowanych.

Taliowanie podobnie jak szerokość nart ma duże znaczenie dla promienia skrętu. Wpływa również bezpośrednio na zwrotność. Osobom początkującym dedykowane są narty o niższym stopniu taliowania.

Pozostałe parametry dotyczące stricte konstrukcji nart, które należy wziąć pod uwagę podczas wyboru sprzętu to: twardość, elastyczność oraz zdolność tłumienia wstrząsów. Im twardsze narty, tym większa trudność w opanowaniu nart. Osoby z niewielkimi umiejętnościami lub dopiero rozpoczynające swoją przygodę z tym sportem zimowym powinny sięgać raczej po miększe modele i zapewniające łatwość w manewrowaniu. Jeśli chodzi o tłumienie wstrząsów narty o dobrej amortyzacji są polecane tak naprawdę każdemu - zarówno profesjonalistom, jak i amatorom narciarstwa. Jeśli szukamy modelu, który spełni nawet największe oczekiwania, warto sprawdzić narty Blizzard na Sportano.pl.

Narty dla początkujących i średniozaawansowanych

Poznając powyższe parametry, łatwo wywnioskować, czym powinny cechować się dobre narty dla osób początkujących. Zdecydowanie powinny być to modele o niższej sztywności, które nie wymagają tak dużej sprawności podczas wykonywania manewrów. Mniejsza twardość nart również będzie w tym przypadku najlepszym wyborem. Narty dla osób początkujących powinny być również stosunkowo krótkie.

Pierwsze narty a płeć

Warto zaznaczyć, że panie powinny nieco inaczej wybierać swoje pierwsze narty od mężczyzn. Różnice w tym przypadku odnoszą się jednak tylko do jednego parametru - długości. Zalecane jest, by kobiety sięgały po narty, które są ok. 20 cm krótsze od ich wzrostu. W praktyce po ustawieniu nart pionowo będą one sięgać do brody. Długość ta zapewni stabilną i komfortową jazdę bez trudności podczas manewrów. U panów różnica w długości nart i wysokości nie jest tak duża. Wynosi bowiem ok. 15 cm. Wszystkie męskie narty w sklepie sportowym Sportano są uzupełnione o podstawowe informacje - w tym długość oraz stopień zaawansowania narciarzy, którym są dedykowane. Informacje te zdecydowanie ułatwiają zakup.

Warto jednak zaznaczyć, że wskazówki te dotyczą osób początkujących, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tym sportem zimowy. Jeśli miałeś już przyjemność szusować po stokach i świetnie dajesz sobie radę na poprzednich nartach, oznacza to, że są one dobrze dopasowane, nawet jeśli nie istnieje ta różnica pomiędzy długością a wysokością. Dobór długości nart nie powinien bowiem następować wyłącznie na podstawie samego wzrostu. Choć jest to istotny wyznacznik, znaczenie będą mieć również budowa ciała, styl jazdy, miejsce jazdy oraz oczywiście posiadane umiejętności.

Jak sam widzisz, wybór odpowiednich nart nie jest wcale błahą sprawą. Warto więc poświęcić nieco czasu na lekturę o sprzęcie narciarskim. Dzięki temu nie tylko nie wyrzucisz pieniędzy w błoto, ale także zapewnisz sobie bezpieczeństwo na stoku. Kontrola i stabilność, które zapewniają odpowiednio dobrane narty to składowe bezpiecznej jazdy narciarskiej.

Komentarze naszych czytelników

 • FiS

  2023-01-05 19:10:12

  Dudy trza pytać i jego  instruktora. Wszystko ma za darmochę. I jeszcze chwali swoją  niemre Brochę

 • FiS czyli PFiS

  2023-01-05 19:10:38

  Dudy trza pytać i jego  instruktora. Wszystko ma za darmochę. I jeszcze chwali swoją  niemre Brochę

 • RADOM to PIS +++++

  2023-01-06 01:08:21

  MAŁYSą.Zmień PrOktokologa POmyleńcu.Ale TY masz nasr..e w ,,mózgu,, Nie powinni cię wcześniej,zwalniać z Krychnowic.

 • RADOM to PIS +++++

  2023-01-06 01:08:37

  MAŁYSą.Zmień PrOktokologa POmyleńcu.Ale TY masz nasr..e w ,,mózgu,, Nie powinni cię wcześniej,zwalniać z Krychnowic

 • baca

  2023-01-06 16:24:37

  wystarczą dechy takie jakimi chciał się lać komorowski

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych