Czwartek 22 luty
Małgorzaty, Marty, Piotra
RADOM aktualna pogoda

PUP w Radomiu pomaga uchodźcom w znalezieniu pracy

dm, PUP Radom, TVP3 Warszawa 2022-04-10 11:47:00

Wielu obywateli Ukrainy ruszyło w poszukiwaniu zatrudnienia, ponieważ chcą pracować i zarabiać na swoje utrzymanie. Pomaga im Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu. Placówka organizuje dla uchodźców bezpłatny kurs języka polskiego.

By ułatwić obywatelom Ukrainy dostęp do informacji o ofertach pracy i możliwych formach wsparcia, urząd uruchomił specjalne punkty obsługi. Skorzystało z nich setki uchodźców. Blisko 300 osób zarejestrowało się w bazie jako poszukujące pracy, a pół tysiąca już ją dostało.

- To pokazuje niezwykłą aktywność tych osób. Oni po prostu nie czekają na to, by być na świadczeniach społecznych, tylko biorą sprawy w swoje ręce, szukają pracy - zauważył dyrektor Powiatowego Urzędy Pracy w Radomiu, Sebastian Murawski.

Wśród nich jest dużo kobiet z medycznych wykształceniem - to pielęgniarki, farmaceutki i lekarki różnych specjalizacji. Dzięki rządowej ustawie o pomocy uchodźcom, mogą starać się o prawo wykonywania zawodu w Polsce.

- Wszędzie brakuje lekarzy, więc bardzo chętnie ich przyjmiemy. Są pewne bariery językowe, więc one muszą być oczywiście pokonane - przyznał Stanisław Karczewski, senator Prawa i Sprawiedliwości, a prywatnie lekarz/chirurg.

Stąd pomysł darmowych lekcji języka polskiego, które Powiatowy Urząd Pracy zorganizuje jeszcze w kwietniu. Zapisało się na nie ponad 80 osób.

- To jest bardzo poważna potrzeba, bo każdy pracodawca, a zwłaszcza lekarz, pielęgniarka, czy osoba, która będzie pracowała z ludźmi, musi mieć jak najlepszy kontakt, jak najlepszą umiejętność komunikowania się - powiedział Sebastian Murawski.

W Radomiu zatrudnienia szukają głównie pracownicy umysłowi, nie brakuje chętnych do podjęcia pracy fizycznej, w handlu czy gastronomii. Nowe przepisy do minimum upraszczają procedury ich zatrudnienia.

- Będziemy Ukraińcom pomagać, ale oczywiście to nie jest kosztem naszych obywateli - zapewnił poseł PiS, Marek Suski.

Najstarsza zarejestrowana w radomskim pośredniaku osoba z Ukrainy - to kobieta w wieku 73 lat.

Komentarze naszych czytelników

 • RADOM to PIS.

  2022-04-10 17:55:18

  POlszewsko-RYŻO-niemiecka SWOŁOCZ,to NIE POLACY.

 • tUSK TY PSIE.

  2022-04-10 19:37:47

  SMOLEŃSK 10.04.2010

 • RADOM to PIS.

  2022-04-10 19:44:19

  POlscy ,,artyści,, UCIEKAJĄ z POLSKI jak SZCZURY.

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych