Czwartek 22 luty
Małgorzaty, Marty, Piotra
RADOM aktualna pogoda

700 łóżek dla uchodźców z Ukrainy

dm, radompowiat.pl 2022-03-14 12:26:00

Aż 700 łóżek wraz z kompletami pościeli i ręczników dla uchodźców z Ukrainy na wniosek Waldemara Trelki - starosty radomskiego, pozyskało Starostwo Powiatowe w Radomiu z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Łóżka wraz z wyposażeniem trafią nie tylko do miast i gmin Powiatu Radomskiego, ale również do miasta Radomia.

W związku ze zgłaszanymi przez burmistrzów i wójtów trudnościami w przygotowaniu miejsc zbiorowego zakwaterowania dla uchodźców z Ukrainy, których liczba wciąż rośnie, w piątek rano starosta Waldemar Trelka zwrócił się z prośbą o wsparcie do Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Odpowiedź była pozytywna z jednym warunkiem – transport należy zorganizować praktycznie natychmiast.

W bardzo krótkim czasie, dzięki zaangażowaniu Bernadetty Nędzi, kierownik Biura Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Radomiu oraz jego pracowników, opracowano zapotrzebowanie oraz logistykę przewiezienia łóżek z magazynów Agencji w Nowych Grobicach koło Grójca.

– Na osobistą prośbę pana prezydenta Radosława Witkowskiego, zgłosiłem jeszcze zapotrzebowanie na kolejne 100 łóżek wraz z kompletami pościeli dla potrzeb uchodźców na terenie Radomia. Zorganizowaliśmy również dodatkowy transport tak, by przedstawiciele miasta mogli je odebrać jeszcze w piątek wieczorem – mówi Waldemar Trelka, starosta radomski.

Transportem zajęła się nieodpłatnie firma pana Roberta Stępnia z gminy Kowala (www.stepien.pl). W rozładunku w bazie w Mazowszanach pomogła z kolei firma Meble – Michalczewski, która udostępniła wózek widłowy wraz z operatorem. W transporcie wydatnie pomogli również pracownicy Wydziału Organizacyjnego radomskiego starostwa.

Dla (niemal) wszystkich miast i gmin

Wygodne składane łóżka wraz z materacami, kompletem pościeli oraz ręcznikami, decyzją starosty radomskiego, przekazano miastom i gminom Powiatu Radomskiego. Pula łóżek została zadysponowana zgodnie z lokalnymi potrzebami, a otrzymali je:

Miasto Pionki – 50 kompletów,

Gmina Pionki – 50 kompletów,

Miasto i Gmina Skaryszew – 30 kompletów,

Gmina Kowala – 30 kompletów,

Gmina Wierzbica – 60 kompletów,

Gmina Zakrzew – 30 kompletów,

Miasto Jedlnia – Letnisko – 20 kompletów,

Gmina Jastrzębia – 80 kompletów,

Gmina Jedlińsk – 50 kompletów,

Gmina Wolanów – 50 kompletów,

Gmina Gózd – 60 kompletów,

Gmina Przytyk – nie zgłosiła zapotrzebowania.

Na wniosek wicestarosty Krzysztofa Kozery, dla potrzeb Miasta i Gminy Iłża przekazano z puli rezerwowej 30 kompletów łóżek, aby wspomóc wysiłki władz lokalnych w utworzeniu miejsca zbiorowego zakwaterowania.

Swoją partię łóżek odebrały już gminy Gózd, Skaryszew, Wolanów, Wierzbica oraz miasto Pionki i miasto Radom. Starostwo utrzymuje jeszcze rezerwę kilkudziesięciu kompletów łóżek.

– Bardzo dziękuję wszystkim za bardzo szybką i sprawną akcję, a osobiście panu Robertowi Stępniowi za nieodpłatne przewiezienie ładunku, tak bardzo potrzebnego uchodźcom, firmie Michalczewski oraz pracownikom Starostwa za pomoc w załadunku i rozładunku. To naprawdę wielki dar serca – dodaje starosta Waldemar Trelka.

Komentarze naszych czytelników

  • stanisso

    2022-03-14 14:47:35

    Trochę przedobrzyliście. Z  tytułu wynikałoby, że ci uciekający to mieszkańcy Radomia i powiatu radomskiego

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych