Środa 19 czerwca
Gerwazego, Protazego, Borzysława
RADOM aktualna pogoda

100 tys. paczek żywnościowych od Rycerzy Kolumba dla potrzebujących w Ukrainie

dm, onet.pl, KAI 2022-10-15 11:01:00

100 tys. paczek żywnościowych do potrzebujących w Ukrainie wyślą do końca roku Rycerze Kolumba w Polsce. Ich przygotowaniem zajmują się Centra Miłosierdzia, działające w kilku miejscach w kraju m.in. Radomiu, Krakowie, Częstochowie i Tomaszowie Lubelskim. Do tej pory członkowie i przyjaciele organizacji przekazali na Fundusz Solidarności z Ukrainą prawie 20 mln dol.

Rycerze Kolumba w Polsce organizują od początku wojny akcje modlitewne w intencji pokoju na Ukrainie. Organizują również transporty humanitarne. Do końca roku planują wysłać do potrzebujących Ukraińców 100 tys. paczek żywnościowych. Są one przygotowywane m.in. w Centrum Miłosierdzia, które funkcjonuje przy parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu. To właśnie w tym miejscu od początku wojny w Ukrainie przygotowywane są paczki żywnościowe. Były delegat stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce Andrzej Anasiak, będący koordynatorem pomocy w Ukrainie powiedział, że do tej pory zostało przygotowanych i wysłanych ok. 40 tys. paczek.

— Nie ustajemy w niesieniu pomocy dla Ukraińców. Wezwał nas do tego papież Franciszek przed świętami Wielkanocnymi. Od kwietnia – regularnie — co miesiąc wysyłamy kilka tysięcy paczek. Tylko z samego Radomia wysłaliśmy do tej pory 15 tys. sztuk darów. Ponadto w różnych miejscach kraju przygotowywanych jest obecnie 20 tys. paczek – powiedział Andrzej Anasiak, który był gościem Radia Plus Radom.

Paczki będą przygotowywane w piątek, 14 października od godziny 16.00 i w sobotę, 15 października od godziny 9.00 w Centrum Miłosierdzia, które funkcjonuje przy parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu. — Zapraszamy wszystkich chętnych do pomocy w pakowaniu paczek. Chcemy wystać 3 tys. paczek. Kolejne będą przygotowywane w Skarżysku-Kamiennej i Opocznie – powiedział Andrzej Anasiak.

Zakon Rycerzy Kolumba kontynuuje cały czas współpracę z radami w Polsce i Ukrainie, Kościołem rzymskokatolickim i greckokatolickim, a także partnerskimi organizacjami pozarządowymi w celu zapewnienia tymczasowego schronienia, żywności, środków medycznych, odzieży oraz odpowiedzi na pojawiające się potrzeby.

Rycerze Kolumba od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę organizują też transporty żywności i leków na Ukrainę. Na początku marca przeznaczyli na ten cel 4 mln dol., o czym poinformował przebywający wówczas w Radomiu ojciec Jonathan Kalisch, dyrektor ds. Kapelanów i Rozwoju Duchowego w Radzie Najwyższej Rycerzy Kolumba.

Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn. Wspólnotę założył beatyfikowany w 2020 r. ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. Ich zasadami są: Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony mężczyzn. W Polsce obecni są od 15 lat i liczą prawie 7 tysięcy członków działających w ponad 200 parafiach na terenie 30 diecezji. Ich krajowym przywódcą, Delegatem Stanowym, jest Krzysztof Zuba, a duszpasterzem, Kapelanem Stanowym, jest metropolita częstochowski, abp Wacław Depo.

Komentarze naszych czytelników

  • reni

    2022-12-03 13:34:32

    sekta

  • Amen

    2023-04-02 20:51:26

    Jeszcze gorzej niż pisowska sekta. W  USA kościół sądownie wszystkie sprawy pedofili  katolickich sądownie przegrał. Komornicy robili swoje. 

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych