Poniedziałek 15 kwietnia
Anastazji, Wacława, Leonida
RADOM aktualna pogoda

Bezpłatne badania w kierunku zapalenia wątroby typu C

dm, wss.com.pl 2021-07-25 10:33:00

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu będzie realizował „Program polityki zdrowotnej badań przesiewowych w kierunku wykrycia zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu C”. Projekt potrwa dwa lata i rozpocznie się jeszcze w tym roku. Jego celem jest przebadanie ponad 1 200 osób w kierunku HCV oraz szeroko pojęta edukacja społeczeństwa w zakresie zapalenia wątroby typu C. Program finansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C jest chorobą zakaźną wywołaną przez wirus Hepatitis C Virus, w skrócie HCV. Wykryto go niedawno, bo w 1989 roku. Występuje w sześciu odmianach. Nawet 95% chorych Polaków nie jest świadomych zakażenia WZW C.

Na świecie wirusem HCV zakażonych jest, wg różnych szacunków, od 80 do 160 milionów ludzi. W Polsce co roku rozpoznaje się kilka tysięcy zakażeń. Ponad 150 tys. osób w Polsce jest za zakażonych wirusem zapalenia wątroby typu C, z czego 95 % nie jest tego świadoma.

Jak można się zarazić?

– podczas zabiegów medycznych związanych z naruszeniem ciągłości tkanek, jeśli nie są przestrzegane procedury zapobiegające zakażeniom (np. zastrzyki, pobranie krwi, zabiegi stomatologiczne, operacje chirurgiczne);

- podczas wstrzykiwania substancji odurzających (narkotyków) lub innych substancji w celach niemedycznych bez zachowania zasad bezpieczeństwa podczas iniekcji;

- w trakcie zabiegów kosmetycznych wykonywanych z użyciem niesterylnych ostrych narzędzi, zabiegów medycyny estetycznej jak nakłucia kosmetyczne, piercing, tatuaż, itp.;

– przy kontakcie z krwią – zawodowo bądź przypadkowo, np. podczas wypadku, bójki, w sportach kontaktowych (np. boks, judo);

– podczas wspólnego używania przyborów kosmetyczno-higienicznych (np. maszynki do golenia i inne ostre narzędzia kosmetyczne);

– drogą kontaktów seksualnych (w przypadku uszkodzeń oraz stanów zapalnych skóry i błon śluzowych okolic narządów płciowych, odbytu i jamy ustnej);

– może przenosić się z matki na dziecko podczas ciąży i porodu.

Nie istnieje skuteczna szczepionka przeciwko wirusowi HCV. Powodem takiego stanu rzeczy jest bardzo duża zmienność antygenowa patogenu.

Leczenie:

Obecnie medycyna dysponuje lekami, które pozwalają całkowicie wyeliminować WZW C. Najnowsza forma leczenia bez interferonu, która w Polsce dostępna jest od 1 lipca 2015 r. podnosi szanse chorych na wyzdrowienie do 90-100%. Poza tym leki te nie mają skutków ubocznych i działają znacznie szybciej niż dotychczas stosowane.

Specjaliści chorób wątroby alarmują, że w Polsce systematycznie wzrasta zapadalność na pozapalną marskość i raka wątroby, które rozwijają się w wyniku późno wykrytej, przewlekłej infekcji HCV. Późne wykrycie zakażenia może spowodować kłebuszkowe zapalenie nerek lub zapalenie naczyń krwionośnych, zwiększać ryzyko np. zawału serca, udaru mózgu, chorób autoimmunologicznych i niektórych nowotworów (np. chłoniaków).

Najczęstsze symptomy:

– osłabienie, przewlekłe zmęczenie,
– nadmierna senność,
– depresja,
– bóle mięśni,
– stany podgorączkowe,
– utrata apetytu,
– nudności,
– wymioty,
– wzdęcia,
– zmniejszenie masy ciała,
– powiększenie wątroby i śledziony,
– świąd skóry,
– zażółcenie białek ocznych oczu i/lub skóry.

Zaawansowane uszkodzenie wątroby może się objawiać w postaci obrzęków, wodobrzusza lub zaburzeń układu krzepnięcia krwi.

Z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP w 2013 r. wynika, że świadomość Polaków na temat wirusowego zapalenia wątroby (WZW) wywołanego przez wirus zapalenia wątroby typu C jest bardzo mała. Badanie Omnibus TNS w 2015 r. wykazało, że tylko 13% Polaków miało przynajmniej jeden raz w życiu wykonywane badanie na obecność wirusa HCV. Brak charakterystycznych objawów i dolegliwości, tak samo jak nadal niedostateczny poziom wiedzy i błędne przekonanie o braku zagrożenia, to zasadnicze przyczyny niechęci Polaków do wykonywania testów na obecność wirusa HCV. Istotną przyczyną tak złej sytuacji zdrowotnej jest brak racjonalnej profilaktyki w systemie opieki zdrowotnej w Polsce oraz zaniedbania w zakresie edukacji i informacji społecznej na temat WZW C. Pomimo wieloletnich nacisków ekspertów, nadal proste badanie diagnozujące infekcję HCV, nie znajduje się w koszyku świadczeń gwarantowanych POZ i w gabinetach lekarzy rodzinnych nie można wykonać bezpłatnie testowania w kierunku przeciwciał anty-HCV.

Szacuje się, że ok. 2,3% populacji światowej zakażonych jest wirusem HCV. Odpowiada on za 20 do 40% wszystkich przewlekłych uszkodzeń wątroby. WZW C jest powodem śmierci ponad 350 000 osób rocznie w skali ogólnoświatowej (głównie w wyniku marskości wątroby).

Specjaliści twierdzą, że do 2030 r. nastąpi wzrost: o 40% liczby wykrytych nowych przypadków marskości wątroby, o 60% liczby wykrytych nowych przypadków raka wątrobokomórkowego, o 65% liczby zgonów z powodu zakażenia HCV. A leczenie jest bardzo kosztowne. Wczesna diagnostyka WZW C jest o tyle istotna, że skuteczne leki przeciwwirusowe pozwalają zwalczyć wirusa i trwale wyleczyć zakażenie. Dlatego Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu stawia na profilaktykę i zachęca do skorzystania z bezpłatnych badań przesiewowych w ramach projektu. Wczesne wykrycie choroby to większa szansa na wyleczenie!

Kto będzie mógł skorzystać z programu:

• osoby, które ukończyły 18 rok życia (w dniu zgłoszenia),

• mieszkają w województwie mazowieckim,

• osoby należące do grupy wysokiego ryzyka wystąpienia zakażenia wirusem tj. spełnia minimum jeden z poniższych warunków:

– przyjmuje dożylne narkotyki,

– jest lub była pozbawiona wolności;

– posiada tatuaż lub piercing;

– została poddana zabiegom transfuzji krwi lub przeszczepu organów przed rokiem 1990;

– partnerzy seksualni tej osoby są po przebytym zakażeniu HCV lub obecnie są zakażone HCV;

– jest zakażona HIV;

– ma objawy chorób wątroby;

– doznała urazu spowodowanego igłą;

– jest migrantem z krajów o wysokiej częstości występowania zakażeń (Europa Środkowo-Wschodnia, Afryka oraz Azja);

– pracuje jako personel medyczny lub w służbach bezpieczeństwa publicznego i była narażona na ekspozycję krwi zakażonej HCV (ukłucie, kontakt przez błony śluzowe);

– jest dzieckiem matki zakażonej wirusowym zapaleniem wątroby.

Do programu będą mogły zostać włączone tylko osoby, które spełniły wszystkie kryteria włączenia. Dopuszczalne jest jednokrotne uczestnictwo w programie.

Realizacja programu składa się z dwóch etapów:

• badania przesiewowego w kierunku wykrycia HCV składające się z:

1) badania wykrywającego przeciwciała anty-HCV (analiza próbki krwi),

2) badania HCV-RNA metodą PCR (w przypadku wyniku dodatniego wykrywającego przeciwciała anty-HCV),

• edukację zdrowotną wraz z dwukrotnym badaniem wiedzy.

ZAPRASZAMY NA BEZPŁATNE BADANIE!

poniedziałek g. 8 – 11

sobota g. 9 - 12

wtorek g. 9 – 12

niedziela g. 9 - 12

środa g. 8 – 11

czwartek g. 9 – 12

piątek g. 8 - 11

UMÓW SIĘ. ZADZWOŃ 48 361 36 00

Badanie wykrywające przeciwciała anty-HCV będzie realizowane przy pomocy analizy próbki krwi. W przypadku wyniku negatywnego uczestnik zostanie powiadomiony o wynikach badania w czasie nie dłuższym niż 10 dni kalendarzowych od uzyskania przez szpital wyników badania. Na tym etapie, udział uczestnika w programie kończy się.

W przypadku pozytywnego wyniku badania wykrywającego przeciwciała anty-HCV, szpital wykona uczestnikowi programu badanie HCV-RNA metodą PCR. Badanie HCV- RNA metodą PCR zostanie wykonane tylko u osób z pozytywnym wynikiem badania wykrywającego przeciwciała anty-HCV. Uczestnik zostanie powiadomiony o pozytywnym wyniku badania wykrywającego przeciwciała anty-HCV oraz o wyniku jakościowego badania HCV-RNA w czasie nie dłuższym niż 10 dni kalendarzowych od uzyskania przez szpital wyników. W przypadku uzyskania pozytywnego wyniku badania anty-HCV i pozytywnego wyniku badania HCV-RNA w PCR, uczestnik zostanie skierowany do specjalisty w celu dalszej konsultacji.

Szpital w ramach projektu będzie prowadzić szeroko pojętą akcję edukacyjną tylko zakwalifikowanych do programu, podczas której przekaże wiedzę z zakresu głównych dróg zakażeń i transmisji wirusów, korzyści wczesnego wykrycia HCV i wczesnego rozpoczęcia leczenia celem zapobieżenia poważnym schorzeniom (przewlekła choroba wątroby i rak wątroby), informacji o tym, że potencjalne przewlekłe zakażenie może przebiegać bezobjawowo, zwłaszcza we wczesnych etapach, miejsc, w których można otrzymać pomoc w zakresie zakażeń HCV ze szczególnym nastawieniem na jednostki udzielające świadczenia finansowane ze środków publicznych.

Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby obchodzony jest corocznie 28 lipca.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych