Poniedziałek 29 maja
Marii Magdaleny, Teodozji, Maksyma
RADOM aktualna pogoda

Wydatki Polaków na gry hazardowe

as 2021-08-11 07:48:00

Zakłady sportowe i hazard stały się niezwykle popularną rozrywką dla milionów ludzi w całej Polsce.

Najnowsze dane pokazują, jak Polska ma potencjał, aby stać się jednym z najważniejszych rynków gier. Z przychodami z hazardu o wartości prawie 5 mld euro w 2020 r., jest to obecnie najciekawszy i najbardziej lukratywny rynek Europy Wschodniej. Dla porównania, chorwacki rynek hazardu jest wart tylko około 350 mln euro, podczas gdy znacznie większy rynek rosyjski zdołał wygenerować tylko blisko 600 mln euro.

W Polsce zakłady sportowe stanowią znaczną część tych przychodów, przy czym zakłady piłkarskie stanowią lwią część tych przychodów.

Dlaczego zakłady sportowe są tak popularne?

Stawianie zakładów na wydarzenia sportowe jest tak stare, jak wiele sportów jest samych, a może nawet starsze. W dzisiejszych czasach aplikacje i strony internetowe na smartfony sprawiają, że obstawianie zakładów na niemal dowolne wydarzenie sportowe w dowolnym miejscu na świecie jest łatwiejsze niż kiedykolwiek. Wystarczy pobrać aplikację bukmacherską i założyć konto, aby w kilka minut obstawić mecz piłki nożnej w Polsce lub mecz w Chinach. To być może jeden z powodów, dla których stał się tak popularny; obstawianie zakładów jest łatwiejsze niż kiedykolwiek.

Sklepy stacjonarne i bukmacherzy są nadal popularni wśród graczy, ale większość wzrostu w branży nastąpiła online i za pośrednictwem aplikacji. Sugeruje to, że technologia otworzyła drzwi do hazardu sportowego dla wielu osób, które być może wcześniej nie zajmą się bukmacherami.

Czy tylko zakłady sportowe odnotowały wzrost liczby klientów?

Ministerstwo Finansów dokłada wszelkich starań, aby zablokować wszystkie nielegalne i nielicencjonowane strony internetowe i przejęło ponad 60 000 automatów do gier, aby chronić monopol państwa w branży hazardowej. Wygląda na to, że polska branża hazardowa naprawdę się rozwija, ale pozostaje pytanie, jak długo państwowe firmy mogą konkurować z nielegalnymi markami, które na co dzień po prostu zachwycają klientów innowacyjnymi grami i nowymi ofertami.

Kasyna online nadal stanowią dużą część wydatków na gry hazardowe w Polsce, ale hazard w kasynach online dał wielu ludziom możliwość uprawiania hazardu, która nie była dla nich wcześniej dostępna. Wielu graczy mają najlepsze warunki, aby zacząć grać i otrzymać najlepsze bonusy w kasynach online w Polsce.

Wydaje się, że hazard online zyskuje na popularności w każdym zakątku globu i nie wykazuje oznak spowolnienia.

Ile gracze wydają na hazard w Polsce?

Podobnie jak wiele innych krajów, Polska przeżywa ogromny wzrost nie tylko liczby graczy, ale także firm wchodzących na rynek. Po zmianach w ustawie o grach hazardowych w 2017 r. branża odnotowała szybki wzrost, mimo że polskie prawodawstwo dotyczące gier jest jednym z najbardziej restrykcyjnych w całej Europie. Aby spojrzeć z innej perspektywy, w 2015 r. branża wygenerowała przychody szacowane na 0,11 mld euro, po czym odnotował zdumiewający wzrost. W 2018 r. rynek był wart 1,82 mld euro, a w 2020 r. 5 mld euro.

W przeciwieństwie do wielu innych krajów UE (zwłaszcza tych, które weszły do ??UE stosunkowo niedawno), Polska uwzględnia w swoich ramach regulacyjnych zarówno internetowe, jak i stacjonarne kasyna oraz bukmacherów, co sprawia, że ??polscy konsumenci są bardziej chronieni niż w innych krajach. Cóż, przynajmniej na papierze. W prawdziwym życiu przeciętny polski gracz może wybierać między marką państwową a nielegalnym kasynem.

Pomimo wielkiego wzrostu władze zmagają się z nielegalnym rynkiem hazardowym i markami, które stosują oszukańcze, nieetyczne i wręcz podstępne taktyki, aby przyciągnąć klientów.

Należy też zwrócić uwagę na nielegalny hazard. Uważa się, że nieuregulowane firmy posiadają 50 proc. rynku, co mocno dotyka nie tylko polskich obywateli, ale i skarb państwa. Obecnie od obrotu w zakładach sportowych obowiązuje 12-proc. podatek, co zniechęca mniejsze firmy do uzyskania licencji. Dla nich bardziej opłaca się działać nielegalnie.

Jaka stawka podatkowa ma zastosowanie do każdej formy legalnej działalności hazardowej w Polsce?

Większość gier hazardowych podlega opodatkowaniu podatkiem od gier hazardowych, do którego uiszczenia zobowiązani są operatorzy takich gier. Organizowanie loterii promocyjnych, turniejów pokerowych oraz drobnych bingo fantowego i loterii fantowych nie podlega temu podatkowi. W przypadku turniejów pokerowych uczestnicy zobowiązani są do uiszczenia podatku, który jest jednak odliczany od wygranych i rozliczany przez organizatora turnieju.

W większości przypadków wygrane z gier hazardowych powyżej 2280 zł podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w wysokości 10 proc. Wyjątkiem od tej zasady są wygrane z automatów, gier kasynowych, bingo pieniężne i bingo fantowe, które są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych.

A co się dzieje w innych krajach

Jednak niedawno The Irish Times opublikował listę krajów, których obywatele wydają najwięcej pieniędzy na hazard.

Absolutnym liderem okazała się Australia: tam na każdego mieszkańca przypada około 800 euro rocznych wydatków na hazard. Na drugim miejscu jest Singapur, a na trzecim Irlandia, której mieszkańcy wydają na hazard około 3 miliardów dolarów rocznie.

Warto zauważyć, że w Australii większość ludzi wydaje pieniądze na automaty do gier poza kasynami, podczas gdy np. w Irlandii większość wydatków przeznaczana jest na platformy gier online.

Szacuje się, że z Chinqch hazardziści zostawili w zakładach hazardowych prawie 62,5 miliarda dolarów. Co więcej, większość tych pieniędzy zarobiła branża hazardowa w Makau, która, jak wiadomo, dynamicznie się rozwija i od dawna „depcze po piętach” Las Vegas.

Ponieważ rosnąca popularność hazardu, w tym oferowanego przez kasyna online, pozwala ekspertom stwierdzić, że np. w tym roku branża hazardowa w Stanach Zjednoczonych zyskuje jeszcze bardziej. Według wstępnych szacunków może wynieść 150 miliardów dolarów. 

Podsumowanie

Ogólnie warto podkreślić, że ludzie wydają coraz więcej na hazard. Podczas pandemii wiele osób zostało zamkniętych w domu i, aby się odwrócić, wybrało grę w kasyna online, które okazały się znacznie tańsze niż prawdziwe kasyna, które zamknęły się podczas pandemii. Eksperci przewidują, że wydatki na hazard będą jeszcze wyższe, ponieważ pojawia się coraz więcej gier, w które chcą grać zarówno początkujący, jak i doświadczeni gracze. 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych