Piątek 8 grudnia
Marii, Wirginii, Zenona
RADOM aktualna pogoda

Bezpieczna rozrywka w internecie. O czym należy pamiętać, by zabawa nie przerodziła się w uzależnienie?

cir 2020-06-01 21:53:00

Jak pokazują badania, większość osób korzystających z internetu poszukuje w nim rozrywki. Głównie dotyczy ona realizacji własnego hobby, muzyki, filmów, gier, hazardu czy zakładów bukmacherskich.

Do niedawna wiele osób uważało "siedzenie w internecie" za zabijanie czasu wolnego, ale tak naprawdę internet stał się atrakcyjną formą rozrywki. Jest sposobem na relaks, ale też na rozwój, zwłaszcza unikalnych pasji. Np. tak mocno do niedawna krytykowane gry dają możliwość rozwoju zdolności umysłowych, uczą tworzenia strategii, planowania.

Podążając za swym hobby jesteśmy w stanie naprawdę szeroko penetrować zasoby internetu. Oczywiście te najpopularniejsze z nich, jak muzyka, gry komputerowe czy fotografia, można realizować w nieprzebranej liczbie serwisów oferujących te usługi. Coraz popularniejsze stają się portale oferujące filmy i seriale. Przykładem jest na dajmy na to Netflix, czy Player+. Pamiętaj jednak, by korzystać z legalnych źródeł. W ten sposób nie tylko zapewniasz sobie bezpieczeństwo, ale też wspierasz twórców i przyczyniasz się do powstawania nowych utworów, filmów czy gier.

Nic nie jest za darmo…

Oczywiście im bardziej chcemy się zaangażować, tym bardziej musimy sięgnąć do kieszeni, bo rozrywka w internecie kosztuje. Zazwyczaj serwisy tematyczne tylko w niewielkim zakresie oferują bezpłatne usługi, za dostęp do wszystkich zasobów trzeba zapłacić. Dlatego warto najpierw przejrzeć dokładnie interesujący nas portal, sprawdzić czy jego zawartość odpowiada naszym zainteresowaniom i dopiero wtedy kliknąć klawisz z napisem "płacę".

Są jednak w internecie i takie rozrywki, na których można zarobić. Mowa tu o kasynach online czy zakładach bukmacherskich. W przypadku takiego rodzaju rozrywki należy również zwrócić uwagę na bezpieczeństwo w sieci. Pomocne w tym są serwisy recenzujące strony oferujące hazard. Pokazują one ich zalety i wady, opisują oferowane gry, metody płatności, oceniają system lojalnościowy a także obsługę klienta. Najlepszym przykładem jest strona Kasyno Orzeł, znany przewodnik po kasynach online po polsku. Przeczytaj recenzję kasyna Loki, a dowiesz się czy warto w nim zagrać.

Co zrobić, by się nie uzależnić?

Zazwyczaj osoby decydujące się obstawiać za pieniądze traktują to jako zabawę. Kwoty nie są duże, wygrana cieszy, przegrana niezbyt boli. Większość grających liczy na łut szczęścia, że za niewielką kwotę może wygrać dużo większą. Niestety zdarza się, że hazard pochłania niektórych tak bardzo, że tracą więcej niż mogą i mają. Dlatego tak ważna jest odpowiedzialna gra, czyli taka która chroni przed popadnięciem w uzależnienie od hazardu.

Wiedzą o tym właściciele kasyn, którym wcale nie jest na rękę przyjmowanie zakładów od nałogowców. Wiąże się z to nie tylko ze złym PR, ale także ludzkimi dramatami. W kasynach online zawsze znajdzie się sekcja pod nazwą Odpowiedzialna Gra, która zawiera dużo pożytecznych porad dla graczy. Ponadto, w każdym kasynie można skorzystać z szeregu udogodnień, które pozwolą na większą kontrolę czasu jaki spędzamy na grze oraz środków, jakie wydajemy. Nie trzeba dodawać, że może uchronić to przed wysokimi stratami pieniężnymi. 

Na stronie kasyna można ustawiać limity kwot, jakie chcemy przeznaczyć na grę. Warto też ustawić limit pozwalający z góry ograniczyć czas gry. Dzięki temu nie spędzimy całego dnia przed ekranem komputera. Wszystkie te sposoby pozwolą cieszyć się zabawą w kasynie ze świadomością, że nie przekroczymy granic, co prowadzi do szkód osobistych i finansowych. Hazard należy traktować jako formę rozrywki, a nie jako sposób na uzyskanie dochodu. Grać możemy tylko wtedy, gdy jesteśmy w stanie pokryć ewentualne straty.

Nie wszystkim to się jednak udaje. Jak podaje dr med. Bohdan T. Woronowicz, psychiatra, specjalista terapii uzależnień, "o uzależnieniu od hazardu możemy mówić wówczas, kiedy jego uprawianie powoduje różnego rodzaju życiowe problemy a osoba dotknięta nim, pomimo tych problemów nie przestaje grać". Patologiczny hazard jest to zaburzenie, które "polega na często powtarzającym się uprawianiu hazardu, który przeważa w życiu człowieka ze szkodą dla wartości i zobowiązań społecznych, zawodowych, materialnych i rodzinnych".

Leczenie patologicznego hazardu opiera się na bardzo podobnych zasadach, co leczenie innych uzależnień. W wielu ośrodkach osoby leczone z powodu hazardu uczestniczą w tym samym programie psychoterapii jak ofiary innych uzależnień z tym, że mają oddzielne zajęcia poświęcone problemom specyficznym dla tego uzależnienia.

Bardzo pomocne w poradzeniu sobie z problemem patologicznego hazardu są grupy Anonimowych Hazardzistów oparte na Programie Dwunastu Kroków. Pierwsze takie grupy powstały w 1957 roku w Kalifornii. Bliscy hazardzistów mogą uzyskać pomoc w grupach Haz-Anon. Bardzo pomocna jest strona anonimowihazardzisci.org, gdzie można znaleźć terminy spotkań. W Radomiu można skorzystać z pomocy trzech takich grup.

Na koniec warto jeszcze raz podkreślić, że podstawową funkcją gier losowych jest możliwość dobrej zabawy. Gra w kasynie będzie rozrywką, dopóki nie zaczniemy jej traktować zbyt poważnie i grać wyłącznie dla zysku. Także z innych form rekreacji w internecie warto korzystać z umiarem. Nie zarywać nocy na oglądaniu całych sezonów seriali, czy graniu w ulubione gry, gdyż może się to odbić na naszym życiu zawodowym i rodzinnym. Rozrywka w internecie daje wiele radości, zadowolenia i wzruszeń, dlatego korzystajmy z niej, ale z rozsądkiem!

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych