Piątek 19 kwietnia
Adolfa, Tymona, Pafnucego
RADOM aktualna pogoda

Bezpieczeństwo mieszkańców województwa w trakcie zimy - pomoc dla osób bezdomnych

dm, gov.pl 2021-01-15 09:44:00

Wojewoda Mazowiecki zaapelował do samorządów na Mazowszu, aby w okresie zimowym zwrócono szczególną uwagę na potrzeby osób bezdomnych, zagrożonych bezdomnością oraz samotnych starszych osób, wymagających pomocy. Ponadto, mazowieckie służby prowadzące działania na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców województwa mazowieckiego w tym okresie.

- W związku z koordynacją działań mających na celu pomoc osobom bezdomnym i ubogim w nadchodzącym sezonie zimowym zwracam się do Państwa Prezydentów, Burmistrzów, Wójtów Miast i Gmin z terenu Mazowsza z prośbą o podjęcie działań adresowanych do osób bezdomnych, zagrożonych bezdomnością oraz osób starszych i ubogich. Proszę o podejmowanie wszelkich działań mających na celu zapobieganie wypadkom zamarznięć oraz udzielanie wyczerpujących informacji umożliwiających uzyskanie pomocy i wsparcia w formie schronienia, odzieży i posiłku - zaznaczył Wojewoda Mazowiecki

Infolinia 987 - pomoc dla osób bezdomnych

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego uruchomiło całodobową infolinie 987. Pod bezpłatnym numerem można uzyskać informacje o różnych formach pomocy dla osób bezdomnych – jadłodajniach, schroniskach, noclegowniach.

W 2019 roku liczba zgłoszeń od osób bezdomnych na infolinii 987 wynosiła 341.

W przypadkach zagrożenia zdrowia lub życia należy dzwonić pod numer alarmowy 112.

Na stronie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego opublikowany jest szczegółowy rejestr z adresami schronisk, noclegowni i ogrzewalni udzielającymi tymczasowego schronienia dla osób bezdomnych.

Zgodnie z prawem, udzielenie schronienia osobom bezdomnym jest zadaniem własnym gminy i ma charakter obowiązkowy. Ponadto, gmina jest zobowiązana do zabezpieczenia miejsc, w których ta pomoc będzie zapewniana. Ustawa przewiduje 4 rodzaje miejsc udzielania tymczasowego schronienia, tj. schronisko dla osób bezdomnych, schronisko dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi, noclegownię czy ogrzewalnię.

Z 314 gmin województwa mazowieckiego 124 nie realizuje tego zadania. 3 grudnia br. Wojewoda Mazowiecki wystosował kolejny apel do jednostek samorządu terytorialnego z Mazowsza, które nie realizują zadania własnego – z ponaglającą prośbą o konieczności zapewnienia schronienia dla osób dotkniętych bezdomnością.

Ponadto w związku z sytuacją epidemiczną, 14 i 15 grudnia br. Mazowiecki Urząd Wojewódzki, w celu wsparcia schronisk funkcjonujących na terenie Mazowsza, przekazał za pomocą Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego na potrzeby podmiotów dodatkowe 64 800 opakowań płynu 0,5l do dezynfekcji.

Wojewoda zaapelował również o zadbanie o samotne oraz rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej - aby otrzymały pomoc w formie opału, pomoc w formie ciepłej odzieży i zimowego obuwia. Szczególnie istotne jest zapewnienia pomocy rodzinom i osobom z dziećmi (w tym samotnym matkom oraz samotnym ojcom z dziećmi). Wskazane jest monitorowanie przez pracowników ośrodków pomocy społecznej sytuacji i warunków przebywania osób starszych i samotnych zagrożonych w okresie zimowym.

Działania policjantów garnizonu mazowieckiego i stołecznego

Policjanci z garnizonu mazowieckiego i stołecznego jak co roku, podejmują działania na rzecz ochrony osób bezdomnych przed wychłodzeniem. Do zadań funkcjonariuszy należy m.in.: identyfikacja grupy osób wysokiego ryzyka, ze szczególnym uwzględnieniem osób zagrożonych bezdomnością. W ramach ścisłej współpracy z właścicielami i zarządcami budynków oraz ogrodów działkowych wspólnych ze Strażą Miejską/Gminną, Państwową Strażą Pożarną oraz pracownikami pomocy społecznej dokonywane są systematyczne kontrole miejsc, w których mogą przebywać osoby narażone na działanie niskich temperatur oraz prowadzenie działań informacyjnych o zakresie możliwości uzyskania pomocy w ośrodkach całodobowych.

Ponadto, w ramach realizacji zadań, policjanci identyfikują i przekazują do właściwych ośrodków pomocy społecznej informacje dotyczące osób samotnych, które ze względu na sytuację życiową mogą być szczególnie narażone na skutki działania niskich temperatur w okresie jesienno-zimowym.

Według danych wygenerowanych z Krajowego Systemu Informacji Policji, w sezonie jesienno-zimowym 2018/2019 na terenie podległym Komendzie Stołecznej Policji odnotowano 5 zgonów osób bezdomnych z powodu wychłodzenia, w sezonie jesienno-zimowym 2019/2020 odnotowano 1 zgon osoby bezdomnej z powodu wychłodzenia. W sezonie jesienno-zimowym 2020/2021, od dnia 1 listopada br. do dnia 7 grudnia br. na terenie podległym Komendzie Stołecznej Policji nie odnotowano zgonów osób bezdomnych z powodu wychłodzenia.

W roku 2020, policjanci garnizonu mazowieckiego nie odnotowali zgonu z powodu wychłodzenia organizmu.

Działania Państwowej Straży Pożarnej z ternu województwa

Czad – cichy zabójca!

W związku z rozpoczęciem się sezonu grzewczego, a wraz z nim wzrostu ryzyka pojawienia się przypadków zatruć osób tlenkiem węgla (czadem) z uwagi na niewłaściwe eksploatowanie urządzeń grzewczych, Państwowa Straż Pożarna przypomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa pożarowego w domach, do których należą m.in. okresowe przeglądy instalacji gazowej, przewodów wentylacyjnych i kominowych dokonane przez wykwalifikowanego kominiarza oraz osoby z odpowiednimi uprawnieniami do kontroli instalacji gazowej lub elektrycznej.

Ponadto, w trakcie sezonu grzewczego Państwowa Straż Pożarna od października 2020 r. do marca 2021 r. realizuje ogólnopolską kampanie edukacyjno-informacyjną na temat zagrożeń związanych z pożarami oraz zatruciem tlenkiem węgla w obiektach mieszkalnych „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!” przeznaczoną m.in dla: dzieci i młodzieży szkolnej czy mieszkańców terenów wiejskich.

W tym roku, kampania skoncentrowana jest za pomocą narzędzi komunikacji tj.: strona internetowa PSP czy media społecznościowe.

Zgodnie ze statystykami prowadzonymi przez PSP, interwencje w związku z pożarami w obiektach mieszkalnych, które stanowią grupę wysokiego ryzyka powstania pożaru lub emisji tlenku węgla w trakcie trwania sezonu grzewczego 2020/2021, w porównaniu do roku 2016 spadło o 615 odnotowanych pożarów. W 2020 roku na terenie województwa powstało 3 611 pożarów, z czego od 1 września br. odnotowano 718.

Pozostałe działania mazowieckich służb

W związku z okresem świątecznym i noworocznym komendy powiatowe i miejskie PSP z terenu województwa mazowieckiego, w terminie od 1 grudnia 2020 r. do 31 grudnia 2020 r. przeprowadzą czynności kontrolno–rozpoznawcze w obiektach, w których są magazynowane, konfekcjonowane i sprzedawane materiały pirotechniczne.

Jednostki PSP powyższe działania będą realizowały w ramach możliwości, biorąc pod uwagę ograniczenia i obostrzenia wynikające z obowiązujących przepisów prawa w zakresie szczególnych rozwiązań związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych