Piątek 19 kwietnia
Adolfa, Tymona, Pafnucego
RADOM aktualna pogoda

Od 1 grudnia nie dostaniesz już papierowego zwolnienia lekarskiego

dm, ZUS 2018-06-15 17:07:00

Prezydent podpisał ustawę zmieniającą datę pełnego wdrożenia elektronicznych zwolnień lekarskich. Aby mieć do nich dostęp pracodawcy powinni założyć konta na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

• Dziś pierwszy hit mundialu w Rosji: mecz Portugalia - Hiszpania [WYTYPUJ WYNIK]

1 czerwca Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, zgodnie z którą elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA) będą obowiązywać nie od 1 lipca, a od 1 grudnia 2018 r. Zmiana terminu całkowitego wycofania papierowego formularza to więcej czasu na przyzwyczajenie się do nowego rozwiązania. Od 2016 roku trwa okres przejściowy, który dopuszcza wystawianie zarówno tradycyjnych, jak i elektronicznych zwolnień.

Korzyści, które niesie ze sobą wdrożenie e-ZLA, pracodawcy odczują w pełni dopiero po założeniu profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Część z nich, tzn. rozliczający składki za co najmniej 5 osób, ma ustawowy obowiązek założenia takiego konta. Przepisy prawa nie zobowiązują pozostałych przedsiębiorców do posiadania profilu, jednak biorąc pod uwagę liczne korzyści, nie tylko dot. obsługi e-ZLA, warto zrobić to dobrowolnie. Brak konta oznacza dodatkowe, niepotrzebne czynności związane z obiegiem dokumentu. Jeżeli przedsiębiorca nie założy profilu na PUE, to powinien pisemnie powiadomić o tym swoich pracowników. Muszą o tym wiedzieć, ponieważ po otrzymaniu e-ZLA mają obowiązek dostarczyć mu wydruk zwolnienia. To, czy dany pracodawca założył już profil na PUE, a tym samym czy jest w stanie odebrać zwolnienie w elektronicznej formie, zobaczy także lekarz. Podczas wystawiania formularza sprawdzi to w systemie i jeżeli będzie taka potrzeba, to wręczy pacjentowi wydruk e-ZLA. Brak profilu na PUE oznacza także, że właściciel firmy musi sprawdzić, czy pracownik dostarczył zwolnienie i czy zmieścił się w terminie 7 dni od daty jego otrzymania, co byłoby zbędne przy elektronicznym obiegu dokumentu.

Na PUE, a dokładnie profilu płatnika składek (czyli przedsiębiorcy), widać wszystkie zwolnienia lekarskie pracowników. Można także w prosty sposób wysłać do ZUS wniosek o skontrolowanie chorego, co do którego istnieją podejrzenia symulowania. Obsługa e-ZLA na PUE nie wymaga ponadto codziennego logowania do portalu i sprawdzania jego zawartości. Istnieje opcja ustawienia powiadomień mailowych lub SMS-owych, które poinformują przedsiębiorcę najpóźniej następnego dnia o wystawieniu pracownikowi zwolnienia lekarskiego. Dzięki temu szef szybko dysponuje pełną wiedzę potrzebną do ewentualnej zmiany organizacji pracy swojego zespołu w czasie choroby jednego z pracowników.

Profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS można założyć w kilka minut w każdej placówce Zakładu. Najlepiej poprosić o to doradcę ds. e-ZLA, który poza utworzeniem konta omówi funkcje portalu oraz odpowie na wszystkie pytania dotyczące zwolnień lekarskich.

W maju 29,16% zwolnień lekarskich w Polsce miało postać elektroniczną. W województwie mazowieckim było to odpowiednio 37,14%.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych