Czwartek 30 czerwca
Emilii, Lucyny, Marcjala
RADOM aktualna pogoda

Zagrożenie wścieklizną

dm, UM Radom 2022-02-22 15:40:00

Główny Lekarz Weterynarii w Radomiu przekazał informacje, odnoszące się do sytuacji epizootycznej w roku 2022 wobec wystąpienia przypadków wścieklizny u zwierząt na terenie powiatu radomskiego wyznaczonego w Rozporządzeniu Wojewody Mazowieckiego nr 21 z dnia 1 lipca 2021 r. (Dz.U. WM.5790) jako obszar zagrożony wścieklizną.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Radomiu w tych przypadkach wdrożył środki przewidziane w przypadku wystąpienia wścieklizny, określone w Rozporządzeniu Ministerswa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 7 stycznia 2005 r. w sprawie zwalczania wścieklizn.

Aktualnie stwierdzono na wskazanym obszarze 3 przypadki wystąpienia wścieklizny:

1. 21 stycznia 20222 r. u lisa w miejscowości Romanów, gm. Kowala.

2. 1 lutego 2022 r. u lisa w miejscowości Ruda Wielka, gm. Wierzbica.

3. 16 lutego 20222 r. u psa w miejscowości Stoki, gm. Pionki.

W związku z trwającym zagrożeniem wścieklizną przypominamy mieszkańcom o obowiązkowemu szczepieniu psów przeciwko wściekliźnie oraz na obszarze zagrożonym również kotów.

Obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia. Posiadacze psów są zobowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.

W związku z wykryciem kolejnych przypadków wścieklizny w 2021 r., na obszarze zagrożonym wścieklizną w województwie mazowieckim został wprowadzony obowiązek szczepień kotów przeciwko wściekliźnie, na podstawie rozporządzenia nr 49 Wojewody Mazowieckiego z dnia 31 grudnia 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zwalczania wścieklizny zwierząt na terenie powiatu otwockiego, mińskiego, garwolińskiego, kozienickiego, radomskiego, zwoleńskiego, wołomińskiego, miasta Radom i miasta stołecznego Warszawy. Link do ww. aktu prawnego:

http://edziennik.mazowieckie.pl/WDU_W/2021/12651/akt.pdf.

Zgodnie z ww. rozporządzeniem, obowiązek szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie powinien zostać zrealizowany w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez kota 3 miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.

Obszar zagrożony wścieklizną w województwie mazowieckim obejmuje:

v w mieście stołecznym Warszawa dzielnice: Wawer, Wesoła, Targówek, Rembertów, Praga Południe, Wilanów, część dzielnicy Targówek ograniczona od zachodu ulicą Radzymińską;

v w powiecie mińskim gminy: Dębe Wielkie, Halinów, Mińsk Mazowiecki, Siennica, Stanisławów, Latowicz, Cegłów oraz miasta: Halinów, Mińsk Mazowiecki, Sulejówek;

v powiat otwocki;

v powiat garwoliński;

v powiat kozienicki;

v powiat radomski;

v miasto Radom;

v powiat zwoleński;

v powiat wołomiński.

Wścieklizna należy do jednych z najgroźniejszych wirusowych chorób odzwierzęcych, dlatego mając na uwadze liczne przypadki wystąpienia choroby, w tym kolejne u zwierząt domowych apelujemy o wykonywanie szczepień przeciwko wściekliźnie u psów i kotów oraz apelujemy o przestrzeganie nakazu trzymania psów na uwięzi lub ogrodzonym terenie oraz przemieszczanie się z nimi pod dozorem człowieka – na smyczy).

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych