Wtorek 4 października
Rozalii, Franciszka, Edwina
RADOM aktualna pogoda

Wojsko wróciło do Nowego Miasta nad Pilicą

dm, WOT 2022-08-30 09:43:00

Za nowymi żołnierzami 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej piętnaście trudnych dni. Za nimi również przysięga wojskowa, która obowiązywać ich będzie przez wszystkie lata służby. Uroczysta przysięga odbyła się w parku w Nowym Mieście nad Pilicą i miała symboliczny charakter - po latach wojsko wraca do miasta.

Blisko 130 żołnierzy złożyło 27 sierpnia przysięgę wojskową w Nowym Mieście nad Pilicą. Zanim jednak kandydaci na żołnierzy wypowiedzieli słowa roty, odbyło się symboliczne przecięcie wstęgi do bram nowo powstającego batalionu - 63 blp w Nowym Mieście nad Pilicą. Do dawnej jednostki przy ul. Tomaszowskiej powrócili żołnierze. Sama uroczysta przysięga odbyła się w centrum miasta.

 • Rodzaj sił zbrojnych, formacja wojskowa – tak zwykło się mówić o Wojskach Obrony Terytorialnej. Jednak 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej to przede wszystkim LUDZIE! Każdy jest na swój sposób wyjątkowy. Dziś w szeregi 6 Mazowieckiej wstąpiło ponad stu trzydziestu kolejnych żołnierzy - mówił płk Witold Bubak, dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W imieniu żołnierzy głos zabrał szeregowy Dominik: -Ten dzień to nie koniec, lecz początek naszej służby. To nie tylko powrót do domu ale także wejście w nową rolę żołnierza obrony terytorialnej w swojej okolicy. To nie jest dzień rozłąki z dopiero co poznanymi kompanami ale dzień w którym razem, jednym głosem, raz jeszcze, z dumą możemy wypowiedzieć motto, które nas tu połączyło: zawsze gotowi, zawsze blisko!

Przysięga, która miała miejsce w ostatnią sobotę była zwieńczeniem projektu "Wakacje z WOT". To szkolenie skierowane głównie do młodych ludzi – uczniów i studentów, ale nie tylko. Nie brakowało również nauczycieli. W roku szkolnym przekazywali wiedzę, teraz – nie w szkolnych ławkach, a na poligonie stali się uczniami.

Wyposażenie indywidualne każdego żołnierza podczas ćwiczeń waży około 30 kilogramów. Problemu z ich noszeniem z pewnością nie mieli tegoroczny medalista Mistrzostw Polski w podnoszeniu ciężarów oraz wicemistrz Polski w kulturystyce, którzy również przekroczyli próg Brygady. Rodzina i wojsko, to dwie coraz częściej przeplatające się strefy - obserwujemy to w naszej Brygadzie. To kolejne szkolenie, na które wspólnie wybrało się małżeństwo, matka z córką czy rodzeństwo.

Komentarze naszych czytelników

 • Sierżant

  2022-08-30 13:27:04

  PO wyborach, jak wygra platforma to się zlikwiduje, bo będziemy już bezpieczni.

 • WOT Radom

  2022-08-30 17:37:26

  Radom i radomskiego Lotniska orkiestra przed wschodem i zachodem słońca będzie bronić.  Skurkiewicza  pomysły. Jemu już i zmysły prysły

 • Jgf

  2022-08-30 18:39:51

  Jhvnj

 • rusko-niemieckie POdpaski.

  2022-08-30 19:17:09

  POwyżej CHORA RADOSŁAWa MAŁYSAą.

 • UPIOŁNY DONALD.

  2022-08-30 19:33:26

  Jestem antyPOlska GNIDĄ ze SMOLEŃSKA.

 • GENERALISSIMUS CARYCA

  2022-08-31 07:38:23

  TYLKO NA ROK . PO ROKU NIGDY WIĘCEJ POD TAKIM DOWÓDZTWEM , ZWIERZNICTWEM I PRZY WÓDZTWEM. PO CO IŚĆ NA ROK BEZROBOCIA.  I LICHY ZASIŁEK BRAĆ. k MAĆ. DAJĄ TO TRZEBA BRAĆ. KU CHWALE KACZORA KURDUPLA

 • GENERALISSIMUS CARYCA.

  2022-08-31 07:38:52

  TYLKO NA ROK . PO ROKU NIGDY WIĘCEJ POD TAKIM DOWÓDZTWEM , ZWIERZNICTWEM I PRZY WÓDZTWEM. PO CO IŚĆ NA ROK BEZROBOCIA.  I LICHY ZASIŁEK BRAĆ. k MAĆ. DAJĄ TO TRZEBA BRAĆ. KU CHWALE KACZORA KURDUPLA OFIARY SMOLEŃSKA

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych