Spotkanie Azji z Europą
Forum zgromadziło przedstawicieli władz i regionalnych agend gospodarczych z 21 prowincji Chin oraz 17 państw regionu Europy środkowej i wschodniej. Ze strony europejskiej głos na forum zabrali m.in. przedstawiciele regionu Sarajewo (Bośnia i Hercegowina), kantonu Nadmorski-Górny Kotar (Chorwacji), regionu Presov (Słowacja), kantonu Ialomita (Rumunia), a także rezydujący w Chińskiej Republice Ludowej ambasadorzy: Czech, Chorwacji, Węgier, Bośni i Hercegowiny, Serbii i Słowenii. Ze strony organizatorów, stanowisko w tej sprawie przedstawili m.in.: gospodarz wydarzenia, gubernator prowincji Liaoning, Liu Ning, a także specjalny przedstawiciel Ministerstwa Spraw Zagranicznych ChRL ds. współpracy Chiny–CEEC, w formacie „17+1,” Huo Yuzhen.
Forum służy pogłębieniu współpracy pomiędzy Chinami i regionami państw Europy środkowowschodniej oraz promocji wszechstronnej kooperacji na polu gospodarczym, nauk, technologii, edukacji, kultury i sportu na poziomie lokalnym. Wydarzenie służyło również wzmacnianiu wzajemnego zaufania w drodze do wypracowywania wzajemnie korzystnych rezultatów.
Mazowsze stawia na współpracę
W swoim wystąpieniu, marszałek Adam Struzik podkreślił wagę forum „17+1.
– W wymiarze regionalnym, inicjatywa ta sprzyja podnoszeniu i omawianiu zasadniczych zagadnień gospodarczych, które znajdują się blisko działań władz miejscowych i które często wymagają lokalnego wsparcia – zauważył marszałek Adam Struzik.
Województwo mazowieckie od lat utrzymuje aktywne relacje z Chińską Republiką Ludową na poziomie regionalnym. Współdziała z prowincjami Hebei i Shandong, z którymi na przestrzeni ostatnich lat zawarło porozumienia partnerskie. Władze obu stron prowadzą rozmowy o charakterze gospodarczym z przedstawicielami prowincji Liaoning (2016); Hunan (2016/2017), Jiangxi (2019) czy Zhejiang (2020).
W kontekście rozwoju szerokiej współpracy ponadregionalnej, zarówno w ramach koncepcji Nowego jedwabnego Szlaku jaki i forum „17+1,” korzystne położenie geograficzne, silny wzrost ekonomiczny i zdolności gospodarcze województwa składają się na wartości, które mogą być wykorzystywane zarówno w wymiarze współpracy dwustronnej z chińskimi prowincjami, jak i w szerokim kontekście międzyregionalnym.
– Samorząd Województwa zainteresowany jest pozyskaniem dla Mazowsza trwałych i korzystnych dla stron inwestycji przemysłowych, a w zamian zaoferować najlepsze mazowieckie produkty i wspierać wzajemnie korzystne okazje inwestycyjne – podkreślił marszałek Adam Struzik.