Poniedziałek 4 lipca
Malwiny, Izabeli, Aureliana
RADOM aktualna pogoda

Szkoła Drzewna z nową siedzibą

dm, mazovia.pl 2021-12-17 11:00:00

Już w 2023 r. uczniowie Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych w Garbatce-Letnisku będą uczyć się w nowym, wygodnym i stylowym budynku. Inwestycja zostanie w całości sfinansowana przez samorząd Mazowsza.

Szkoła Drzewna w Garbatce-Letnisko działa pod auspicjami Samorządu Województwa Mazowieckiego dopiero od 2018 r. Do tej pory uczniowie kształcili się w niewielkich budynkach, których stan techniczny pozostawia wiele do życzenia. Dlatego samorząd Mazowsza podjął decyzję o budowie nowej siedziby. W 2019 r. kupiono działkę o powierzchni ponad 3,1 ha pod budowę nowego budynku. Na ten cel władze Mazowsza przeznaczyły ponad 4,3 mln zł. Koszt całego przedsięwzięcia to ponad 90 mln zł. Dziś podpisano umowę z wykonawcą prac – firmą Skanska S.A. Prace mają rozpocząć się w styczniu 2022 r. Nowa siedziba ma być gotowa w 2023 r.

Jak podkreśla wicemarszałek Rafał Rajkowski, powstanie tu nowoczesna szkoła, bursa, a także sale warsztatowe.

– Chcemy stworzyć młodym ludziom przestrzeń, w której będą mogli się uczyć i rozwijać swoje pasje. To będzie kompleks edukacyjny na miarę XXI w. Nowoczesny, wygodny, ekologiczny, ale także związany z historią mazowieckiej architektury drewnianej – mówi wicemarszałek.

Będzie wygodnie i funkcjonalnie

– Nowy kompleks szkolny będzie składać się z czterech części – oświatowej, warsztatowej, hali sportowej z zapleczem oraz internatu – wylicza przewodniczący sejmikowej komisji Rolnictwa i Terenów Wiejskich Leszek Przybytniak. W nowym budynku zastosowane zostaną nowoczesne i przyjazne środowisku technologie. Dodatkowo, cały teren zostanie kompleksowo zagospodarowany. Powstaną nowe drogi, chodniki i dojazdy. Nie zapomniano także o terenach zielonych i małej architekturze.

Budynki szkoły, hali i internatu będą ze sobą połączone na dwóch kondygnacjach, zaś budynek warsztatów zostanie odseparowany (dostępny przez specjalny łącznik). Między skrzydłami szkoły mieścić się będą dziedzińce – zewnętrzny wejściowy i wewnętrzny rekreacyjny.

– Chcemy stworzyć tym młodym ludziom przestrzeń, w której będą mogli się uczyć i rozwijać swoje pasje – zaznacza radny województwa mazowieckiego Tomasz Śmietanka. – Obiekt, w którym obecnie się kształcą nie daje im pełnych możliwości rozwoju. To będzie kompleks edukacyjny na miarę XXI wieku.

Szkoła w dobrym stylu

W projekcie elewacji zainspirowano się stylem architektury drewnianej, zwanym nadświdrzańskim, Wyróżnia się lekką konstrukcją i bogato zdobionymi pawilonami ze sztukaterią, rzeźbieniami i tapicerskimi ozdobami. Dzięki działaniom edukacyjnym szkoły, dziedzictwo drewnianej architektury w Polsce będzie miało swoją kontynuację w nowym wymiarze i nowej przestrzeni.

Wykonawca z doświadczeniem

Za prace budowlane odpowiadać będzie firma Skanska S.A – partner z dużym doświadczeniem w realizacji podobnych inwestycji.

– Firma budowała i modernizowała podobne obiekty naukowo-dydaktyczne – zauważa dyrektor Obszaru Budownictwa Ogólnego Warszawa Mieszkaniowy/Łódź Karol Kozieł. – Cieszę się, że to naszej firmie powierzona została rola generalnego wykonawcy następnej placówki edukacyjnej w województwie mazowieckim. Skanska zrealizowała wiele podobnych inwestycji z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa i poszanowaniem środowiska naturalnego.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych