Czwartek 7 lipca
Estery, Metodego, Kiry
RADOM aktualna pogoda

Strażacy miesiąca października i listopada nagrodzeni

dm, mazovia.pl 2021-12-29 12:23:00

Druhowie Dominik Piekarski z OSP w Suchej (pow. białobrzeski), Sebastian Bugaj z OSP w Pawliczce (pow. lipski), Paweł Majewski z OSP w Borkowicach (pow. przysuski) oraz druhna Oliwia Lipińska z OSP w Brzózem (pow. miński) byli świadkami trzech różnych zdarzeń, podczas których udzielili fachowej pomocy i uratowali życie poszkodowanym.

Za swoją profesjonalną postawę otrzymali tytuł Strażaka Miesiąca. Wyróżnienie i nagrodę finansową odebrali z rąk wicemarszałka Rafała Rajkowskiego oraz członka zarządu województwa Janiny Ewy Orzełowskiej.

Wicemarszałek Rafał Rajkowski podkreślił duże zaangażowanie strażaków w ich służbę.

– Można śmiało powiedzieć, że praca strażaków nigdy się nie kończy, ponieważ swoją służbę pełnią praktycznie 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu. Bez względu na czas i miejsce zawsze są gotowi udzielić pomocy. Taka postawa jest naprawdę godna podziwu i zasługuje na uznanie – dodał wicemarszałek.

Strażakiem Października 2021 został druh Dominik Piekarski z OSP w Suchej, który 8 października, jadąc swoim samochodem ulicą Wałową w Radomiu, zauważył grupkę osób pochylonych nad osobą leżącą na ulicy. Zatrzymał się i natychmiast rozpoczął reanimację mężczyzny, przekazując jednocześnie dyspozytorowi informacje o stanie poszkodowanego. Nieprzerwanie przez około 15 minut kontynuował resuscytację, a po przybyciu karetki na przemian z ratownikami medycznymi wykonywał masaż serca, ponieważ stan mężczyzny, mimo użycia defibrylatora i wsparcia farmakologicznego, długo się nie poprawiał. Bardzo fachowo udzielał również pomocy psychologicznej żonie nieprzytomnego. Po badaniach okazało się, że był to rozległy zawał mięśnia sercowego i gdyby nie tak szybkie podjęcie akcji reanimacyjnej, pacjent nie miałby szans na przeżycie.

Druh Piekarski już po raz drugi w tym roku otrzymał tytuł strażaka miesiąca. W sierpniu przystąpił do akcji ratowniczej podczas wypadku drogowego, którego był świadkiem.

Członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska podkreśla:

– Staramy się pokazywać godne do naśladowania postawy strażaków ochotników. Dziś coraz trudniej o reakcję ludzi na krzywdę – stąd pomysł, żeby nagradzać, ale przede wszystkim promować postawę polegającą na poczuciu odpowiedzialności i obowiązku niesienia pomocy innym.

Strażakami Listopada 2021 zostali ex aequo druhowie Sebastian Bugaj z OSP w Pawliczce (pow. lipski), Paweł Majewski z OSP w Borkowicach (pow. przysuski) oraz druhna Oliwia Lipińska z OSP w Brzózem (pow. miński).

Druh Sebastian Bugaj z OSP w Pawliczce 10 listopada był świadkiem wypadku drogowego, w którym uczestniczyło 6 osób, w tym 9-miesięczne dziecko. Druh udzielił pierwszej pomocy dziecku i dwóm mężczyznom, którzy przeżyli wypadek i do przybycia zespołu ratownictwa koordynował działania ratownicze.

Z kolei Paweł Majewski z OSP w Borkowicach 11 listopada otrzymał z aplikacji E-remiza informację o wypadku drogowym na drodze wojewódzkiej 727. Samochód osobowy uderzył w betonowy przepust, śmiertelnie potrącając wcześniej kobietę. Druh Majewski w drodze do remizy trafił na miejsce zdarzenia i zabezpieczył je. Osobę, która najmniej ucierpiała w wypadku przekazał pod opiekę osobom postronnym, a sam zajął się poszkodowanym w bardzo ciężkim stanie. Prowadził resuscytację, aż do przybycia ratowników medycznych i wspierał ich w dalszych działaniach.

Najmłodszą laureatką jest niepełnoletnia jeszcze druhna Oliwia Lipińska z OSP w Brzózem – dowódca Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Jako przypadkowy świadek zderzenia dwóch samochodów osobowych, bardzo fachowo przeprowadziła wywiad z poszkodowaną kobietą, zgłosiła zdarzenie dyspozytorowi, udzieliła wsparcia psychologicznego drugiej poszkodowanej, która swoim stanem psychicznym stanowiła zagrożenie dla siebie i pozostałych uczestników wypadku.

Każdy ze strażaków otrzymał tytuł „Strażaka Miesiąca” oraz nagrodę finansową w wysokości 2 tys. zł.

To już 21. edycja konkursu, który zakończy się wyborem przez kapitułę spośród laureatów miesiąca „Strażaka Roku 2021 Województwa Mazowieckiego”. Do tytułu strażaka miesiąca laureaci nominowani są za bohaterską postawę, zaangażowanie, profesjonalizm i gotowość niesienia pomocy oraz bezinteresowną służbę ludziom.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych