Poniedziałek 4 lipca
Malwiny, Izabeli, Aureliana
RADOM aktualna pogoda

Rusza trzecia edycja Budżetu Obywatelskiego Mazowsza

dm, mazovia.pl 2022-02-03 15:57:00

W tym roku do wydania jest 25 mln zł. Mieszkańcy po raz kolejny mają szansę na zgłaszanie swoich projektów. Nabór trwa do 20 lutego br. Zgłoś swój projekt już dziś!

Budżet obywatelski to oddanie inicjatywy mieszkańcom. W drugiej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza zgłoszono 252 projekty oraz oddano 50 tys. głosów.

Do aktywnego udziału w projekcie zachęca marszałek Adam Struzik:

– Mazowszanie sami najlepiej wiedzą, jakie działania i projekty powinny być realizowane w regionie. Projekty zgłaszane do budżetu obywatelskiego pokazują nam, które dziedziny potrzebują wsparcia. W ubiegłym roku pięć projektów, które zostały zgłoszone przez mieszkańców, a nie spełniały wszystkich wymagań, zdecydowaliśmy się zrealizować poza budżetem obywatelskim. Okazało się, że są bardzo ważne społecznie. Cztery z nich dotyczyły bezpieczeństwa na drodze i zakładały budowę bezpiecznych przejść dla pieszych i ścieżek rowerowych. To właśnie bezpieczeństwo na drodze oraz inwestycje w placówkach służby zdrowia, jak np. zakup ambulansów lub specjalistycznego sprzętu są najczęściej zgłaszanymi projektami. Mazowszanie chcą także organizować szkolenia dla dzieci i młodzieży, festiwale czy budować szlaki turystyczne. Jesteśmy ciekawi, jakie projekty w tym roku zostaną zgłoszone. Oddajemy w ręce Mazowszan 25 mln zł i czekamy, czym tym razem nas zaskoczą. Zachęcam do aktywnego udziału.

Ścieżka rowerowa, warsztaty, a może profilaktyka zdrowotna?

Projekty do trzeciej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza można zgłaszać do 20 lutego br. Wachlarz zagadnień jest szeroki, od ochrony zdrowia, edukacji i kultury po tworzenie terenów zielonych czy prowadzenie szkoleń i warsztatów. Mogą być to projekty inwestycyjne o maksymalnej wartości do 1 mln zł brutto lub nieinwestycyjne o maksymalnej wartości 200 tys. zł brutto.

Jak przygotować dobry projekt?

Każdy projekt powinien spełnić kilka warunków. Przede wszystkim musi dotyczyć zadań o charakterze wojewódzkim, być zgodny z przepisami prawa i dokumentami strategicznymi województwa mazowieckiego. Proponowane inwestycje bądź przedsięwzięcia mogą być realizowane wyłącznie na nieruchomościach województwa, a termin ich realizacji nie może przekroczyć jednego roku budżetowego. Każdy zgłaszany projekt musi zyskać poparcie minimum 50 mieszkańców województwa. W tym roku, podobnie jak w poprzednim, podpisy poparcia pod projektami można zbierać na listach papierowych oraz elektronicznie.

Kto może zgłosić projekt?

Projekty mogą zgłaszać wszyscy mieszkańcy Mazowsza bez ograniczeń wiekowych. Każdy może zarówno zgłosić, jak i poprzeć dowolną liczbę projektów. W imieniu osób małoletnich projekty składają ich rodzice lub opiekunowie prawni.

Sara Michalska, zastępca dyrektora Departamentu Organizacji w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie, podkreśla:

– W tej edycji BOM liczymy na jeszcze większe zaangażowanie Mazowszan zarówno na etapie zgłaszania projektów, podpisów pod listami poparcia, jak również głosowania. Dzięki BOM każdy mieszkaniec województwa mazowieckiego ma realną szansę zrealizować własny pomysł, zmienić wizerunek swojego otoczenia lub wesprzeć rozwój lokalnej społeczności. Wierzymy, że z roku na rok coraz więcej pomysłów i inicjatyw Mazowszan ujrzy światło dzienne. Zachęcamy do zgłaszania projektów miękkich, nieinwestycyjnych, angażujących mieszkańców w obszarze kultury, edukacji, profilaktyki zdrowia, bezpieczeństwa czy ochrony środowiska. Jesteśmy otwarci na wszelkie pojawiające się pytania i zachęcamy do kontaktu z nami.

Zanim wyślesz – skonsultuj!

Przed wysłaniem projektu, zachęcamy do skorzystania z możliwości skonsultowania pomysłu przed jego złożeniem. Każdy kto chciałby z tej możliwości skorzystać, może przesłać wersję roboczą projektu na adres bom@mazovia.pl. Konsultacje zwiększają szansę na uzyskanie pozytywnej oceny i poddania projektu pod głosowanie.

– Budżet Obywatelski Mazowsza jest jednym z nielicznych budżetów wojewódzkich w Polsce. Daje wszystkim mieszkańcom Mazowsza szansę na realną zmianę swojej „małej ojczyzny” oraz tak potrzebne poczucie sprawczości. Jako Ambasadorka VII edycji Budżetu Obywatelskiego w Warszawie i obecnie BOM-u, podczas rozmów z mieszkańcami, zawsze podkreślam, że dzięki budżetom obywatelskim bierzemy sprawy w swoje ręce. To my decydujemy, na co wydajemy nasze pieniądze. Działajmy i zgłaszajmy projekty. To proste – zachęca Basia Zych, prezeska Fundacji Zaprojektowane Do Działania, Ambasadorka BOM-u.

Jak zgłosić projekt?

* elektronicznie (za pośrednictwem systemu informatycznego dostępnego z poziomu strony Budżetu Obywatelskiego Mazowsza),

* pocztą na adres Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie, Jagiellońska 26, 03-719 Warszawa lub bezpośrednio na adres siedziby właściwej delegatury,

* osobiście w siedzibie urzędu w Warszawie lub w jednej z delegatur – w Radomiu, Siedlcach, Płocku, Ciechanowie, Ostrołęce, Piasecznie, Żyrardowie czy Wołominie.

Podsumowanie dotychczasowych edycji

W ramach dwóch pierwszych edycji BOM Mazowszanie do realizacji wybrali 131 projektów. Stan realizacji projektów z obu dotychczasowych edycji BOM można podglądać na mapie, dostępnej na stronie Budżetu Obywatelskiego Mazowsza.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych