Czwartek 11 sierpnia
Ligii, Zuzanny, Lukrecji
RADOM aktualna pogoda

Region radomski otrzymał dofinansowanie na usunięcie azbestu

dm, warszawa.tvp.pl 2022-07-26 18:33:00

Są pieniądze na usuwanie azbestu w regionie radomskim. Wsparcie otrzymało 47 gmin. To łącznie niemal 1,5 miliona złotych. Dzięki dotacjom uda się usunąć z dachów i zutylizować kolejne tony tego szkodliwego surowca.

autor: TVP3 Warszawa

Azbest jest niebezpieczny dla zdrowia. Przez lata stosowany był jako składnik eternitu, a ten używany do pokrywania dachów. Wielu mieszkańców regionu chce się go pozbyć. Koszty rozbiórki i utylizacji pomoże pokryć dotacja z rządowego programu usuwania azbestu. - Będziemy starali się wszystkie te potrzeby na bieżąco zaspokajać, nadążać za potrzebami, które państwo mają - zaznaczyła Anna Moskwa, Minister Klimatu i Środowiska. 

Umowy na dotacje podpisało w poniedziałek 47 samorządów. Ich kwota zależy od skali problemu i ilości wniosków od mieszkańców. - Ile dany mieszkaniec zdemontował, bądź zamierza zdemontować tego azbestu, jakie dana gmina ma zapotrzebowanie na odbiór tego azbestu, a my jako wojewódzki fundusz udzielamy wsparcia - dodał Marek Ryszka, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarski Wodnej w Warszawie. 

W gminie Wolanów o dofinansowanie wystąpiło kilkadziesiąt osób. - Cały czas jest bardzo duże zainteresowanie i bardzo duże potrzeby. Jeszcze na wielu budynkach, zwłaszcza na budynkach gospodarczych, pozostaje ten eternit. Więc ten program myślę, że jeszcze przez wiele lat będzie potrzebny - zauważyła dr Ewa Markowska-Bzducha, wójt Gminy Wolanów. 

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył już na ten cel ponad 40 milionów złotych. - Jeszcze w wielu miejscach w Polsce ten azbest jest na dachach, stąd też, żeby dbać o nasze zdrowie, trzeba ten azbest usunąć - powiedział poseł Marek Suski.

O wsparcie, sięgające nawet 100 procent kosztów na usunięcie azbestu, może starać się każdy właściciel domu lub budynku.

Galeria zdjęć

Komentarze naszych czytelników

  • RADOM to PIS +++++

    2022-07-27 01:36:28

    Taniej będzie PO-usuwać,rusKO-niemieckie POdpaski.

  • Emerytka49

    2022-07-27 08:12:46

    Kwoty powalają! Chyba starczy na jeden, dwa dachy. Lepiej płacić po 1 milion euro dziennie kary, wszak pieniędzy mamy a mamy. 

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych