Wtorek 29 listopada
Błażeja, Saturnina, Fryderyka
RADOM aktualna pogoda

Powiat Radomski dla Ukrainy

dm, radompowiat.pl 2022-03-08 14:49:00

Blisko 200 uchodźców znalazło już nowy dom w Radomiu i powiecie radomskim, przez 7 dni w tygodniu pomaga im prawie 40 wolontariuszy, w bazie kwater prywatnych jest 680 wolnych miejsc dla uchodźców, czyli ponad 190 adresów. W transporcie pomaga 24 kierowców z różnymi pojazdami, wykonali oni już 10 kursów na granicę, a często również bezpośrednio na Ukrainę. Przekazaliśmy już blisko tonę darów o wartości 50 tysięcy złotych - czytamy na stronie radompowiat.pl.

W poniedziałek, 7 marca Waldemar Trelka – starosta radomski poinformował, że Powiat Radomski, realizując polecenie Wojewody Mazowieckiego, jest już po negocjacjach cenowych z przedsiębiorcami, którzy zaoferowali miejsca hotelowe dla uchodźców z Ukrainy.

Nowe miejsca dla uchodźców

– Nie mieliśmy najmniejszego problemu z realizacją umów z panem wojewodą, choć oczywiście wymagało to wzmożonej pracy. Spełniliśmy też wymóg stosowania prawa zamówień publicznych, jesteśmy przygotowani do podpisania umów z przedsiębiorcami z branży hotelarskiej. Czekamy również na specustawę, która powinna uprościć całą procedurę pomocy dla uchodźców z Ukrainy – mówi starosta Waldemar Trelka.

W ten sposób 40-osobowa baza lokalowa, będąca w dyspozycji Starosty Radomskiego wzrośnie o kolejnych 100 miejsc, a w niedalekiej przyszłości o kolejne 150. Łącznie samorząd Powiatu Radomskiego powinien dysponować już 290 miejscami dla uchodźców z Ukrainy w różnych gminach.

Pomoc Powiatowego Urzędu Pracy

Z kolei Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu pomaga uchodźcom w znalezieniu stałego zatrudnienia na terenie Radomia i Powiatu Radomskiego. Na parterze, w pokoju 133 działa punkt kontaktowo – informacyjny zarówno dla uchodźców jaki i pracodawców.

– Obecnie prowadzimy ich ewidencję i szukamy dla nich zatrudnienia, kojarzymy z pracodawcami. Zachęcamy pracodawców do składania nowych ofert pracy – mówi Sebastian Murawski dyrektor PUP w Radomiu.

Powiatowe Centrum Koordynacji

Działa też Powiatowe Centrum Koordynacji, stworzone przez wolontariuszy – pracowników Starostwa Powiatowego oraz Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu, jak również koordynatorów gminnych, wyznaczonych przez burmistrzów i wójtów miast i gmin powiatu. Sztab wolontariuszy liczy blisko 40 osób, pracujących stacjonarnie i zdalnie, przez 7 dni w tygodniu.

Od soboty, 26 lutego 2022 roku dach nad głową znalazło blisko 200 obywateli Ukrainy! Tylko w poniedziałek do godziny 11 PCK zakwaterowało już 15 kolejnych osób!

W bazie lokali prowadzonej przez PCK jest 680 deklaracji wolnych miejsc dla uchodźców czyli ponad 190 adresów w Radomiu i powiecie radomskim.

– Możemy też liczyć na pomoc 24 kierowców z autami. Od początku wojny wykonali oni 10 kursów na granicę polsko – ukraińską. Przywieźli stamtąd co najmniej kilkadziesiąt uchodźców. Zawieźli też na Ukrainę blisko tonę darów o wartości 50 tys. złotych. Nasze dary dotarły bezpośrednio m.in. do szpitali w Berdyczowie i we Lwowie – informuje Sebastian Murawski, koordynator Powiatowego Centrum Koordynacji.

Wszystkie bieżące informacje w sprawie pomocy dla uchodźców na terenie Powiatu Radomskiego znaleźć można w serwisie specjalnym:

POWIAT RADOMSKI DLA UKRAINY

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych