Poniedziałek 4 lipca
Malwiny, Izabeli, Aureliana
RADOM aktualna pogoda

Ponad 180 mln zł dla subregionu radomskiego

dm, mazovia.pl 2022-01-11 14:19:00

Przeszło 58,8 mln zł przeznaczą w tym roku władze woj. mazowieckiego na inwestycje w służbie zdrowia w subregionie radomskim. Jednym z najważniejszych zadań jest budowa SOR-u w Radomiu. W sumie do Radomia i sąsiednich powiatów trafi ponad 180,5 mln zł.

- W sumie przeznaczymy na ten cel prawie 90 mln zł. Niestety strona rządowa dwukrotnie odrzuciła ten projekt i nie przyznała mu dofinansowania. Jednak nie rezygnujemy i realizujemy tę inwestycję ze środków własnych - powiedział Struzik.

Szpital na Józefowie w Radomiu otrzyma także ponad 9,7 mln zł na poprawę efektywności energetycznej budynków (całkowita wartość dofinansowania ze środków województwa to ponad 19,7 mln zł) oraz 4,5 mln zł na przebudowę jednego z budynków pod potrzeby m.in. Zespołu Rehabilitacji Dziennej dla Dzieci (całkowita wartość dofinansowania to 14,5 mln zł).

Władze Mazowsza zapowiedziały też kontynuację projektu unijnego, dzięki któremu nowoczesny sprzęt, wyposażenie i środki ochrony osobistej trafiają do szpitali.

- Dalej będziemy wspierać placówki z subregionu w walce z pandemią. Do tej pory trafiła do nich aparatura medyczna, wyposażenie, środki ochrony osobistej oraz płyny do dezynfekcji o wartości ponad 48 mln zł - zaznaczył radny województwa mazowieckiego Tomasz Śmietanka.

Wicemarszałek Rafał Rajkowski zauważył, że tegoroczny budżet Mazowsza pozwoli na zrealizowanie szeregu ważnych inwestycji infrastrukturalnych. Jedną z nich jest budowa kolejnego, ponad 40-kilometrowego odcinka drogi 747 od Iłży do Lipska.

- Ten ogromny wart ponad pół miliarda złotych projekt spina sieć dróg krajowych i wojewódzkich wraz z istniejącym mostem na Wiśle - zauważył Rajkowski.

Jego zdaniem istotną inwestycją jest też budowa nowej siedziby szkoły drzewnej w Garbatce-Letnisku. Tylko w tym roku na jej realizację samorząd województwa przeznaczy blisko 33 mln zł. Budowa zostanie w całości sfinansowana przez samorząd Mazowsza, a koszt całego przedsięwzięcia to 90 mln zł. W poniedziałek odbyło się uroczyste wmurowaniem kamienia węgielnego.

- Po raz kolejny wygospodarowaliśmy także środki na pomoc dla samorządów lokalnych. To prawie ćwierć miliarda złotych na projekty infrastrukturalne, wsparcie sołectw, działkowców, OSP czy modernizacje infrastruktury sportowej - zaznaczył marszałek Struzik.

Przewodniczący sejmikowej Komisji Rolnictwa i Terenów Wiejskich Leszek Przybytniak poinformował, że na wsparcie samorządów lokalnych samorząd Mazowsza w 2022 r. przeznaczy ponad 229 mln zł.

- Tylko w ubiegłym roku przeznaczyliśmy na ten cel ponad 540 mln zł. To przełożyło się na realizację ponad 2,3 tys. lokalnych inwestycji - stwierdził Przybytniak. Dodał, że są wśród nich zarówno te małe projekty, jak siłownie plenerowe czy place zabaw, ale także większe przedsięwzięcia infrastrukturalne.

Planowane dochody całego Mazowsza mają wynieść ponad 4,3 mld zł, z czego ponad 3,6 mld zł to prognozowane dochody z podatków CIT (ponad 3,2 mld zł) i PIT (ponad 370 mln zł). Wydatki mają być na poziomie ponad 4,6 mld zł, z tej puli 1,4 mld zł zostanie przeznaczone na inwestycje. Wpłata do budżetu państwa, czyli tzw. janosikowe, w 2022 r. wyniesie blisko 884 mln zł.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych