Wtorek 4 października
Rozalii, Franciszka, Edwina
RADOM aktualna pogoda

Nowy odcinek S7 otwarty

dm, portalsamorzadowy.pl 2022-09-01 17:35:00

 

Kierowcy już jeżdżą odcinkiem drogi ekspresowej S7 Lotnisko - Lesznowola. To tzw. Puławska-Bis stanowiąca ważny dojazd do podwarszawskich miejscowości i docelowo fragment wylotówki z Warszawy w stronę Radomia, Kielc i Krakowa.

 

Przypomnijmy, że 16 maja 2019 r. GDDKiA odstąpiła od umowy z poprzednim wykonawcą, firmą Rubau Polska, która nie była w stanie zrealizować tego zadania.

29 kilometrów S7 i trzy zadania realizacyjne

Budowa ponad 29 km drogi ekspresowej S7 Warszawa - Grójec, czyli południowej wylotówki z Warszawy, została podzielona na trzy odcinki:
• od węzła Warszawa Lotnisko do węzła Lesznowola o długości 6,6 km,
• od węzła Lesznowola do węzła Tarczyn Północ o długości 14,8 km,
• od węzła Tarczyn Północ do początku obwodnicy Grójca w ciągu istniejącej drogi ekspresowej S7 o długości 7,9 km.

Trasa ekspresowa rozpoczyna się na węźle Warszawa Lotnisko na Południowej Obwodnicy Warszawy i kończy na istniejącej obwodnicy Grójca. Trasa główna to dwie jezdnie po trzy pasy ruchu do węzła Lesznowola, a dalej do obwodnicy Grójca po dwa pasy ruchu. Wjazd na nową drogę umożliwiają już węzły: Zamienie, Lesznowola i Tarczyn Południe. Trzy kolejne, Antoninów, Złotokłos i Tarczyn Północ, są jeszcze w trakcie budowy.

Zaawansowanie prac na środkowym odcinku S7

Przypomnijmy, że analogiczna sytuacja jak na udostępnianym odcinku miała miejsce również na odcinku środkowym. GDDKiA była zmuszona do odstąpienia od umowy z poprzednim wykonawcą, firmą IDS-BUD, która nie była w stanie zrealizować tego zadania.

W czerwcu 2021 r. podpisana została umowa z nowym wykonawcą (PUT Intercor), który obecnie realizuje budowę tego odcinka S7.

Pomiędzy węzłami Lesznowola i Tarczyn Północ, na trasie głównej układane są kolejne warstwy konstrukcji drogi oraz nawierzchnia bitumiczna. Na drogach lokalnych i serwisowych wykonawca prowadzi roboty ziemne. W zakresie obiektów mostowych wykonywana jest ich konstrukcja (m.in. płyta pomostowa, fundamentowa, skrzydła) kapy chodnikowe, wykonywane są pale niezbędne do budowy ekranów akustycznych.

Ponadto realizowana jest kanalizacja deszczowa, melioracja, zbiorniki retencyjne. W toku jest przebudowa i budowa urządzeń podziemnych.

Zapewnienie przejezdności ciągu głównego przewidziane jest jesienią br., natomiast zakończenie wszystkich prac w I kwartale 2024 r.

Dodatkowo do końca III kwartału 2024 r. wykonawca wyremontuje 17 kilometrów obecnego przebiegu DK7, od Sękocina Starego do Rembertowa.

W procedowaniu są roszczenia wykonawcy, w których oczekuje on wydłużenia czasu na ukończenie lub dodatkowych środków finansowych. Termin może zostać przesunięty w sytuacji, gdy wykonawca uzasadni, że w czasie realizacji nastąpiły okoliczności, na które nie miał wpływu, a uniemożliwiły prowadzenie robót.

Budowa 29 km południowego wylotu S7 z Warszawy jest współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Komentarze naszych czytelników

 • PiS w cyfrach (jak zwykle złych)

  2022-08-31 18:48:05

  Tras szybkiego ruchu obiecywał PiS 350 km. A rzeczywistość - oddali 90 km. No wstaliśmy z kolan aż zatrzeszczało.

 • Radomiak.

  2022-09-01 00:37:24

  RADOM DZIĘKUJE BOGU ZA PIS.

 • Za PO

  2022-09-01 06:20:57

  To dopiero było by DNO.

 • jarek

  2022-09-01 14:16:04

  pewnie to zasługa peło

 • lucjan

  2022-09-02 00:01:05

  Kocham UPIOŁNEGO DONALDA.

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych