Sobota 2 lipca
Jagody, Urbana, Martyniana
RADOM aktualna pogoda

Niedozwolone urządzenie wyłączone z użytku

dm, gitd.gov.pl 2022-01-20 08:25:00

Fałszowanie wskazań komputera pokładowego ujawnili mazowieccy funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego podczas rutynowej kontroli na ekspresowej „siódemce”. W ciężarówce podłączono emulator AdBlue, który miał symulować prawidłową pracę układu oczyszczania spalin.

W trakcie czynności prowadzonych w punkcie kontrolnym w miejscowości Barak (powiat szydłowiecki) inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Radomiu zatrzymali samochód należący do polskiego przewoźnika.

Podczas oględzin pojazdu stwierdzili, że zostało w nim zamontowane niedozwolone urządzenie, które fałszowało wskazania komputera pokładowego w zakresie sprawności układu oczyszczania spalin. Chodzi o emulator AdBlue montowany po to, by ukryć niedziałający układ SCR, którego zadaniem jest ograniczenie w spalinach gazów zatruwających środowisko. Urządzenie daje znać, że układ redukcji spalin działa w pojeździe właściwie. Głównym powodem montażu tego emulatora jest ograniczenie kosztów odnośnie zakupu czynnika AdBlue wykorzystywanego w systemie SCR, a także unikanie ewentualnych drogich napraw z tym związanych.

Funkcjonariusze ITD zatrzymali dowód rejestracyjny ciągnika siodłowego, a dalszej jazdy pojazdem zakazali do momentu przywrócenia pełnej sprawności układu SCR. Kierujący ukarany został mandatem karnym.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych