Czwartek 25 kwietnia
Jarosława, Marka, Elwiry
RADOM aktualna pogoda

Najlepsi sportowcy i trenerzy Powiatu Radomskiego nagrodzeni

dm, radompowiat.pl 2021-06-28 08:44:00

Już po raz dwunasty sportowcy, trenerzy oraz wychowawcy otrzymali nagrody i wyróżnienia Starosty Radomskiego podczas Gali Mistrzów Sportu Powiatu Radomskiego. Gościem specjalnym był Jan Tomaszewski, legendarny bramkarz reprezentacji Polski. Całość zakończył występ Szymona Wydry.

Nagrodzeni zostali nominowani sportowcy z 13 gmin, wchodzących w skład powiatu, a także zawodnicy wyróżnieni w całym powiecie w dwóch kategoriach wiekowych oraz trenerzy i wychowawcy młodzieży.

Honory gospodarza XII Gali Mistrzów Sportu Powiatu Radomskiego pełnił starosta radomski Waldemar Trelka, mistrz Polski w zapasach w stylu klasycznym.

- Mija już 12 lat odkąd nagradzamy najlepszych sportowców oraz trenerów ze wszystkich 13 gmin, tworzących Powiat Radomski. Wraz z Powiatową Radą Sportu chcemy dziś podziękować im za ostatni rok oraz pogratulować sukcesów na różnych polach aktywności – mówił Waldemar Trelka. - W naszym powiecie najpopularniejszymi dyscyplinami są karate i zapasy, choć nie brakuje też przedstawicieli gier zespołowych, czyli piłki nożnej, siatkówki albo piłki ręcznej. Reprezentanci naszego powiatu odnoszą sukcesy nie tylko na poziomie województwa, ale także na szczeblu centralnym oraz na arenach międzynarodowych. Serdecznie dziękuję wszystkim sportowcom, tym młodszym i trochę starszym oraz ich trenerom i rodzicom, za godne reprezentowanie Powiatu Radomskiego – dodał starosta.

Najmłodsi sportowcy

Najpierw wręczono nagrody w kategorii młodszej „Urodzeni w 2006 r. i młodsi”. Starosta Waldemar Trelka, przewodniczący Powiatowej Rady Sportu Ryszard Kosiec oraz Jan Tomaszewski nagrodzili troje najlepiej zapowiadających się najmłodszych sportowców w powiecie.

Trzecie miejsce zajęła Lena Orzechowska z gminy Kowala, reprezentująca Gimnastyczny Klub Sportowy Quick Flik. Drugie miejsce zajęła Alicja Wiszniowska z miasta Pionki, wicemistrzyni Polski kickboxingu w walkach pointfighting kadetek starszych – 55 kg, powołana do Kadry Narodowej Kadetów PZKB w formule pointfighting.

Pierwsze miejsce zajął Jakub Lisek z gminy Wierzbica, zapaśnik Młodzieżowego Ludowego Uczniowskiego Klubu Sportowego Orlik Wierzbica, zdobywca I miejsc podczas Mistrzostw Polski Młodzików Styl Klasyczny – Kostrzyn/Nad Odrą oraz Ogólnopolskiego Turnieju Kwalifikacyjnego Młodzików – Olsztyn oraz Ogólnopolskim Turnieju Młodzików – Warszawa.

Pokaz sztuk walki

Po ceremonii dekoracji najmłodszych sportowców powiatu przyszedł czas na imponujący pokaz umiejętności zawodników Klubu Tang Soo Do Pionki, podopiecznych założyciela klubu i głównego trenera Dariusza Sułka. Wśród nich znaleźli się medaliści mistrzostw Polski, Europy i świata w tej dyscyplinie sportu. Dynamiczne układy sztuk walki, wśród których nie zabrakło widowiskowego łamania desek, był gorąco oklaskiwany przez publiczność.

Sportowe nadzieje powiatu

Później starosta Waldemar Trelka wraz z wicestarostą Krzysztofem Kozerą i Janem Tomaszewskim nagrodzili sportowców starszych, czyli urodzonych w 2006 roku i starszych.

Trzecie miejsce zajęła Julia Stańczyk z gminy Jedlińsk, finalistka Mistrzostw Polski Młodzików w lekkiej atletyce (rzut oszczepem).

III miejsce Mistrzostwa Mazowsza Młodzików w lekkiej atletyce, powołana do kadry młodzików Mazowsza w lekkiej atletyce. Drugie miejsce przypadło Zuzannie Maj z miasta Pionki, mistrzyni Polski kickboxingu w walkach pointfighting juniorek + 70 kg, powołanej do Kadry Narodowej Juniorów PZKB w formule pointfighting.

Pierwsze miejsce zajął Marcel Rafalski z gminy Wierzbica, zapaśnik Młodzieżowego Ludowego Uczniowskiego Klubu Sportowego Orlik Wierzbica, członek Kadry Narodowej Kadetów, zdobywca wielu czołowych lokat w ogólnopolskich zawodach zapaśniczych.

Jan Tomaszewski bez tajemnic

Gość specjalny Gali, bramkarz Jan Tomaszewski był gościem tradycyjnej już „Kawiarenki pod gwiazdami”, do której zaprosił go Marcin Genca, rzecznik Starosty Radomskiego i jednocześnie dyrektor Wydziału Promocji i Rozwoju Powiatu. Były pytania o dawną i obecną reprezentację Polski, tajniki futbolowego fachu oraz wspomnienia z niezapomnianych triumfów polskie reprezentacji w latach siedemdziesiątych XX wieku.

- Nie byłoby Jana Tomaszewskiego bez pana Kazimierza Górskiego – przyznał znakomity bramkarz polskiej reprezentacji. - Był dla nas trochę jak ojciec, a trochę jak starszy kolega. Powtarzał, że nie jesteśmy zakonnikami i dla nas, młodych ludzi, są kobiety, wino i śpiew, ale trzeba wiedzieć kiedy, gdzie, z kim i ile. Wiedzieliśmy więc, że nie możemy przekraczać pewnych granic. Wyniosłem od niego karność i samokontrolę. Ukształtował mnie jako sportowca i człowieka.

W rozmowie padło wiele anegdot z czasów „Orłów Górskiego”, ale również najważniejsze myśli szkoleniowe legendarnego trenera, jak na przykład: „albo my wygramy, albo oni" czy "ich jest jedenastu i nas jedenastu", czy wreszcie „albo się wygrywa, albo przegrywa, albo remisuje”.

Człowiek, który zatrzymał wszystkich

Po wspomnieniach przyszedł czas na rzuty karne. Nasz gość specjalny założył rękawice i stanął na bramce. W rolę Roberta Lewandowskiego wcielił się jako pierwszy starosta Waldemar Trelka, a po nim jeszcze przewodniczący Krzysztof Murawski i wiceprzewodniczący Zdzisław Mroczkowski i radny Marek Janeczek. Swoich sił spróbowali również muzycy, czyli Szymon Wydra i Zbyszek Suski. Żadna z piłek nie wpadła do siatki.

- Nie ma dobrze obronionych karnych, są tylko źle wykonane – tak podsumował serię rzutów karnych najlepszy polski bramkarz.

Najlepsi trenerzy

Władze Powiatu Radomskiego doceniły też pracę i zaangażowanie w prowadzenie drużyn i zawodników wielu trenerów i wychowawców młodzieży.

Miasto Pionki reprezentował Rafał Grzybowski, nauczyciel wychowania fizycznego, trener drużyny piłki nożnej Proch Pionki U-15 z którą awansował do Ligi Wojewódzkiej. Z terenu Miasta i Gminy Iłża nagrodę otrzymał Dominik Rokita, trener piłki nożnej z licencją trenerską UEFA A, nauczyciel wychowania fizycznego w Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Iłży, założyciel i trener Iłżeckiej Akademii Piłki Nożnej Beniaminek Iłża. Beniaminek zrzesza w tej chwili blisko 100 dzieciaków w wieku od 4 do 9 lat. Gminę Skaryszew reprezentował Hubert Jastrzębski, trener, wychowawca grup młodzieżowych oraz wieloletni działacz Hubertusa Chomentów, działacz społeczny i pomysłodawca wielu inicjatyw.

Nagrodzonym trenerem z gminy Gózd został Jacek Płaza, nauczyciel wychowania fizycznego, prowadzi Uczniowski Klub Sportowy UKS Małęczyn, ukończył kurs trenerski UEFA C, kurs trenera piłki siatkowej PZPS, gdzie prowadzi drużynę Promotor Gózd, grającą w IV lidze piłki siatkowej. Wyróżnionym trenerem z gminy Jastrzębia został Marek Kliszewski, nauczyciel wychowania fizycznego w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Jastrzębi, a z gminy Jedlnia – Letnisko - Beata Mazurkiewicz, nauczyciel wychowania fizycznego w Publicznej Szkole Podstawowej w Myśliszewicach, animator sportu gminnego, instruktora sportu z lekkiej atletyki.

Statuetkę otrzymał również Bogdan Religa z gminy Jedlińsk, trener Klub ULKS Viktoria Jedlińsk, działającego przy Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Jedlińsku, prowadzi zajęcia z tenisa stołowego dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Najlepszym trenerem z gminy Kowala został Tomasz Świtka, wiceprezes LUKS Kowala, sekcji tenisa stołowego. W gminie Pionki nagrodę otrzymał Sebastian Sałek, wieloletni trener piłki nożnej grup młodzieżowych oraz podstawowy zawodnik Królewskich Jedlnia, a w gminie Przytyk - Michał Soliński, szkoleniowiec oraz podstawowy zawodnik młodszej grupy Sokoła Przytyk.

W gminie Wierzbica doceniono Mirosława Piskorza, trenera zapasów w Młodzieżowym Ludowym Uczniowskim Klubie Sportowym Orlik Wierzbica, a w gminie Wolanów – Karola Kwietnia, nauczyciela dyplomowanego wychowania fizycznego w Publicznej Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Bieniędzicach.

Gorący występ Szymona Wydry

Na zakończenie XII Gali Mistrzów Sportu Powiatu Radomskiego wystąpił znany fan sportu, a przede wszystkim piłki nożnej, a przy tym wokalista, gitarzysta, kompozytor i autor tekstów, założyciel i lider zespołu Carpe Diem – czyli Szymon Wydra. Wraz z towarzyszącym mu gitarzystą Zbyszkiem Suskim zabrali wszystkich w muzyczną podróż z rozmaitymi akcentami i motywami nie tylko sportowymi.

- Nawet nie wiecie jak bardzo tęskniliśmy za żywą publicznością, ponieważ od ponad roku nie graliśmy takich koncertów – powiedział Szymon Wydra, wykonując nie tylko największe przeboje zespołu Carpe Diem, ale również ponadczasowe piosenki, jak „Oprócz błękitnego nieba” czy „Zegarmistrz światła”.

Słodki poczęstunek i sportowy tort

Po występie muzycznej gwiazdy Gali, najlepsi zawodnicy mogli wspólnie pokroić wielki tort, a na wszystkich czekał słodki poczęstunek. Wśród gości tegorocznej Gali Mistrzów Sportu Powiatu Radomskiego znaleźli się między innymi przewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Murawski z wiceprzewodniczącymi Teodozją Bień oraz Zdzisławem Mroczkowskim, wicestarosta Krzysztof Kozera, radni powiatu Marzena Murawska i Marek Janeczek, wójtowie i burmistrzowie wraz z przewodniczącymi rad miast i gmin i radnymi. Nie zabrało również kadry kierowniczej, pracowników starostwa i jednostek organizacyjnych oraz szefów i przedstawicieli służb, straży i inspekcji, dyrektorów, nauczycieli oraz młodzieży ze szkół Powiatu Radomskiego, a także rodziców, kibiców i sympatyków sportu.

Pełna lista nagrodzonych - TUTAJ.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych