Sobota 2 lipca
Jagody, Urbana, Martyniana
RADOM aktualna pogoda

Mazowieckie miasta tracą mieszkańców. Radom liderem niechlubnego rankingu

dm, warszawa.tvp.pl 2022-01-17 15:45:00

Mazowieckie miasta tracą mieszkańców, zyskują ich jednak powiaty - wynika z najnowszego raportu Urzędu Statystycznego w Warszawie. W niechlubnym rankingu przoduje Radom, który wyludnia się w rekordowym tempie. Tylko w ciągu ostatnich sześciu lat liczba radomian zmniejszyła się o ponad 13 tysięcy.

Radom. Foto: TVP3 Warszawa

Liczby mówią same za siebie. Z roku na rok liczba zameldowanych radomian spada. Dwie dekady temu było ich o blisko 40 tysięcy więcej niż obecnie. Radom nie tylko nie przyciąga nowych mieszkańców, ale traci też rodzimych.

- W 2016 roku liczba osób zameldowanych, wynosiła 206 351, natomiast w 2021 roku liczba osób wynosiła 192 685 - tłumaczyła Katarzyna Piechota-Kaim biuro prasowe Urzędu Miejskiego w Radomiu.

Przyczyn jest kilka. W dużej mierze to osoby, które wybierają wieś. Chcą otaczać się przestrzenią i przyrodą, a jednocześnie korzystać z możliwości jakie daje bliskość dużego miasta. Jako jedną z ważniejszych eksperci wskazują też dostęp i jakość infrastruktury społecznej.

- Radom niestety jest ośrodkiem, który w porównaniu z miastami podobnej wielkości jest wręcz drastycznie słabo wyposażony w infrastrukturę wyższego rzędu, jak wyższe uczelnie, szpitale czy też ośrodki wyższej kultury - tłumaczył dr Łukasz Zaborowski z Instytutu Sobieskiego, prezes Radomskiego Towarzystwa Naukowego.

Coraz atrakcyjniejsze pod względem warunków do życia są za to sąsiednie gminy. Tylko w ubiegłym roku w powiecie radomskim wydano ponad 3 tysiące pozwoleń na budowę.

- Ponad tysiąc to były pozwolenia na budowę obiektów typowo mieszkalnych, a więc domów jedno i wielorodzinnych. Oczywiście z przewagą budownictwa jednorodzinnego - zaznaczył Marcin Genca, rzecznik Starostwa Powiatowego w Radomiu.

W ostatnich latach obszary wiejskie znacznie się rozwinęły. Tylko w powiecie radomskim przybyło dróg, szkół, rozbudowano sieć kanalizacyjną i zainwestowano w szpitale.

- Powiat nie będzie sypialnią dla Radomia, tylko powiat będzie mocnym organizmem gospodarczym, w którym coraz lepiej żyje się ludziom, chcą się budować i chcą inwestować - przyznał starosta powiatu radomskiego, Waldemar Trelka.

W powiecie radomskim mieszka obecnie ponad 150 tysięcy osób.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych