Wtorek 9 sierpnia
Romualda, Romana, Ireny
RADOM aktualna pogoda

Kolejne drogowe inwestycje w powiecie radomskim

dm, powiatradomski.pl 2022-07-07 16:40:00

W Starostwie Powiatowym w Radomiu podpisano dwie umowy na rozbudowę dróg powiatowych o łącznej wartości ponad 23 milionów złotych.

W ramach rozbudowy 5 kilometrowego odcinka drogi powiatowej Wojciechów- Kozłów-Rajec Szlachecki, zaplanowano przede wszystkim: wykonanie poszerzenia jezdni do szerokości 6 m, wybudowanie ścieżki rowerowej bądź ścieżki pieszo-rowerowej na całym odcinku, przebudowę skrzyżowań z drogami gminnymi, przebudowę istniejących zjazdów indywidualnych i publicznych czy wytyczenie granic działek. Drogowcy wykonają także odwodnienia dróg oraz oznakowanie poziome i pionowe.

Wartość tego zadania zgodnie z kosztorysem inwestorskim to 10 797 532,28 zł, a po przetargu to kwota nieco mniejsza, wynosząca 10 573 080,00 zł.

– Dokumentacja na rozbudowę tej drogi została opracowana w 2016 roku, decyzję zezwalającą na realizację inwestycji uzyskaliśmy w 2021 roku i w tym samym roku zadanie zgłosiliśmy do dofinansowania w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg z terminem realizacji do końca listopada 2022 roku – informował starosta radomski Waldemar Trelka.

Zadanie przeszło pozytywną ocenę i obecnie znajduje się na pierwszej pozycji listy rezerwowej z możliwością otrzymania dofinansowania w wysokości 5 286 540,00 zł tj. 50% kosztów kwalifikowanych.

– Do dzisiaj nie jest znana ostateczna kwota przyznanego dofinansowania, dlatego też 28 czerwca br. Rada Powiatu podjęła uchwałę w sprawie zabezpieczenia dodatkowych środków własnych w wysokości ponad 7,1 mln zł. Również gmina Jastrzębia podjęła uchwałę o udzieleniu powiatowi dofinansowania do realizacji powyższego zadania w wysokości ponad 1,5 mln zł, w tym w 2022 roku – 546 tys. zł., za co serdecznie dziękuję obecnemu tu wójtowi Wojciechowi Ćwierzowi oraz wszystkim radnym gminy Jastrzębia – kontynuował starosta.

Wykonawcą robót jest firma „BUDROMOST-STARACHOWICE” sp. z o.o., którą podczas podpisania umowy reprezentowali prezes Dominik Podsiadło oraz jego zastępca Grzegorz Adamus. Planowany termin zakończenia prac to 17 grudnia 2022 roku .

– Panie Starosto, gratuluję odwagi ponieważ nie raz spotykamy się na podpisywaniu umów z wykonawcą, kiedy nie ma Pan jeszcze pełnego zabezpieczenia finansowego. Tak było w przypadku szpitala w Pionkach, a dzisiaj realizowany jest już kolejny etap tej inwestycji. Dlatego warto mieć otwartą głowę i chcieć zrobić więcej niż wynikałoby to z własnego budżetu. W powiecie radomskim jest sporo takich inwestycji, dlatego jest on jednym z najszybciej rozwijających się powiatów w Polsce. Jeszcze raz gratuluję, a z naszej strony udzielimy wszelkiej możliwej pomocy. Wykonawcy życzę natomiast, by ceny przestały rosnąć i miał jak najmniej problemów przy realizacji tego zadania – mówił podczas spotkania poseł na sejm RP Marek Suski.

Słowa uznania dla działań starosty Waldemara Trelki przekazał także poseł Andrzej Kosztowniak.

– Dziękuję za zaproszenie na to spotkanie. Jak mówił pan minister Marek Suski, by realizować dobre rzeczy potrzeba odwagi, ale i ambicji, których staroście nie brakuje. Przyłączam się do gratulacji dla Pana starosty, ale również dla wszystkich, którzy tworzą ten zespół, bo nie ma samorządu bez dobrego zespołu. Trzymam kciuki aby ta inwestycja została, jak najszybciej ukończona, a wiem, że wykonawca BUDROMOST-STARACHOWICE, jest gwarancją jakości i terminowości. Na uwagę zasługuje także współpraca Pana starosty z samorządami gminnymi. Chciałbym, aby inne samorządy z naszego regionu brały przykład z takiego współdziałania – mówił poseł Kosztowniak.

– Przyjęliśmy transparentną zasadę, że co roku w styczniu spotykam się ze wszystkimi wójtami i burmistrzami, rozmawiamy i planujemy działania na cały rok, jeśli słyszę deklaracje i chęci ze strony włodarzy gmin, to podpisujemy porozumienia i przystępujemy do działania przy 35% wkładzie ze strony gmin. To pozwala na realizację naprawdę dużych zadań, z których korzystają wszyscy – wyjaśnił starosta.

Przytyk z kolejną inwestycją

Podczas drugiej części spotkania przedstawicie powiatu starosta Waldemar Trelka i wicestarosta Krzysztof Kozera podpisali umowę z Małgorzatą Jędraszek reprezentującą firmę „ STRABAG” sp. z o.o. z Pruszkowa, odpowiedzialną za realizację kolejnej dużej inwestycji – pierwszego etapu rozbudowy drogi powiatowej Przytyk -Kożuchów o długości 2 780 m. Wartość tego zadania po przetargu to 12 389 515,03 zł.

Dokumentacja projektowa na rozbudowę drogi powiatowej Przytyk-Kożuchów-do drogi krajowej nr 48 została opracowana w 2022 roku. Zakres robót objęty dokumentacją projektową wynosi 5,8 km. W 2022 roku Powiat realizować będzie I etap rozbudowy drogi na odcinku długości 2 780 m od ronda w Przytyku, który otrzymał dofinansowanie z rezerwy subwencji ogólnej w wysokości 6 300 000,0 zł. Jednocześnie gmina Przytyk zadeklarowała udzielenie pomocy finansowej w wysokości – 2 130 000,0 zł.

W ramach zadania powiat miedzy innymi: poszerzy jezdnię 6 m, wybuduje chodnik o długości 850 m, zabezpieczy skarpy naprzeciwko Kościoła poprzez wykonanie muru oporowego, wybuduje kanał technologiczny, zlikwiduje kolizje branży energetycznej, telekomunikacyjnej, wodociągowej, wykona kanalizację deszczową, odwodnienie oznakowanie poziome i pionowe, a także przebuduje skrzyżowania z drogami gminnymi i wykona istniejące zjazdy z działek indywidualnych i publicznych. Planowany termin zakończenia zadania do 9 grudnia 2022 roku.

– W ostatnich latach inwestycje powiatu na terenie gminy Przytyk powstają, jak grzyby po deszczu. Po raz kolejny dziękuję Panu staroście, że po latach przestoju, ogrom inwestycji powiatowych realizowanych jest właśnie w naszej gminie. To ważna inwestycja dla mieszkańców Przytyka, powstaną nowe miejsca parkingowe i chodnik, poprawi się bezpieczeństwo. 2 mln złotych naszego wkładu własnego, to dla nas spora kwota, ale żeby realizować tak duże zadania, musimy sobie z nią poradzić – mówił wójt Dariusz Wołczyński, któremu towarzyszyła radna powiatu, jak również skarbnik gminy Przytyk Anna Rogulska.

Komentarze naszych czytelników

 • wyborca

  2022-07-07 15:01:39

  Idą wybory to się lansują pisiory.

   

 • RADOM to PIS +++++

  2022-07-07 16:35:18

  Tylko PIS bo POpaprańce GŁODZĄ i NISZCZĄ RADOM i region.

 • RADOM to PIS +++++

  2022-07-07 16:35:46

  Tylko PIS bo POpaprańce GŁODZĄ i NISZCZĄ RADOM oraz region.

 • RADOM to PIS +++++

  2022-07-07 18:23:41

  Niejaki BOLEK (MOTORÓWKA) z BOLKOWA (gdańska),był ,,internowany,, w rządowym ośrodku wczasowym w ARŁAMOWIE (nawet nazwa radziecka).Wszystko pod KOntrolą KOmuchów.

 • RADOM to PIS +++++

  2022-07-07 18:24:15

  Niejaki BOLEK (MOTORÓWKA) z BOLKOWA (gdańska),był ,,internowany,, w rządowym ośrodku wczasowym w ARŁAMOWIE (nawet nazwa radziecka).Wszystko pod KOntrolą KOmuchów

 • RADOM to PiS

  2022-07-07 23:12:14

  Czarne to jak asfalt. Paru murzynów od naszego ukochanego Jarka 

 • RADOM to PiS .

  2022-07-07 23:12:18

  Czarne to jak asfalt. Paru murzynów od naszego ukochanego Jarka 

 • RADOM to PiS ..

  2022-07-07 23:12:25

  Czarne to jak asfalt. Paru murzynów od naszego ukochanego Jarka 

 • RADOM to PiS ...

  2022-07-07 23:12:34

  Czarne to jak asfalt. Paru murzynów od naszego ukochanego Jarka 

 • RADOM to PIS +++++

  2022-07-08 07:12:17

  J+++Ć POrchów.

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych