Poniedziałek 4 lipca
Malwiny, Izabeli, Aureliana
RADOM aktualna pogoda

Kamień węgielny pod budowę szkoły drzewnej

dm, mazovia.pl 2022-01-10 17:30:00

Rusza budowa nowej siedziby Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych w Garbatce-Letnisku. W ławach nowego, wygodnego budynku uczniowie zasiądą już w 2023 r.

Wmurowanie kamienia węgielnego – 10 stycznia br. – rozpoczęło budowę nowego obiektu. Inwestycja zostanie w całości sfinansowana przez samorząd Mazowsza, a koszt całego przedsięwzięcia to 90 mln zł.

Jak podkreśla marszałek Adam Struzik, budowa nowego budynku szkoły drzewnej w Garbatce-Letnisku to największa tegoroczna inwestycja edukacyjna realizowana na Mazowszu:

– To będzie nowoczesny, komfortowy budynek na miarę XXI wieku, w którym młodzi ludzie będą nie tylko uczyć się, ale i rozwijać swoje pasje. Szkoła przeniesie się do niego już w przyszłym roku.

Szkoła Drzewna w Garbatce-Letnisku działa pod auspicjami Samorządu Województwa Mazowieckiego dopiero od 2018 r. Do tej pory uczniowie kształcili się w niewielkich budynkach, których stan techniczny pozostawia wiele do życzenia. Dlatego samorząd Mazowsza podjął decyzję o budowie nowej siedziby. W 2019 r. kupiono działkę o powierzchni ponad 3,1 ha pod budowę nowego budynku. Na ten cel władze Mazowsza przeznaczyły ponad 4,3 mln zł. W grudniu ubiegłego roku podpisana została umowa z wykonawcą inwestycji – firmą Skanska S.A. Wmurowanie kamienia węgielnego to oficjalne rozpoczęcie budowy obiektu. Inwestycja ma być gotowa w 2023 r.

Wicemarszałek Rafał Rajkowski, zaznacza, że rozpoczęta właśnie inwestycja obejmuje nie tylko budowę samej szkoły, ale także bursy szkolnej oraz sal warsztatowych:

– To dużo więcej niż zwykła szkoła, to cały kompleks edukacyjny. Wygodny, ekologiczny, ale także związany z historią mazowieckiej architektury drewnianej – podkreśla wicemarszałek.

Dyrektor Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych w Garbatce-Letnisku Mirosław Dziedzicki dodaje, że oferta szkoły jest cały czas poszerzana, w odpowiedzi na potrzeby rynku, ale też trendów pracy w drewnie:

– Od września będziemy kształcić na kierunku technik architektury krajobrazu. Wprowadzamy dwie innowacje programowe w technikum drzewnym – projektowanie z elementami designu oraz renowację i konserwację drewna. A z kolei w szkole branżowej I stopnia prowadzimy nabory na stolarzy, cieślów, dekarzy i tapicerów. Już teraz wiele się dzieje, a nowa siedziba da nam w zasadzie nieograniczone możliwości rozwoju – zwraca uwagę dyrektor.

Będzie wygodnie i funkcjonalnie

Nowy kompleks szkolny będzie się składać z czterech części – oświatowej, warsztatowej, hali sportowej z zapleczem oraz internatu – wylicza przewodniczący sejmikowej Komisji Rolnictwa i Terenów Wiejskich Leszek Przybytniak:

– W nowym budynku zastosowane zostaną nowoczesne i przyjazne środowisku technologie. Dodatkowo, cały teren zostanie kompleksowo zagospodarowany. Powstaną nowe drogi, chodniki i dojazdy. Nie zapomniano także o terenach zielonych i małej architekturze.

Budynki szkoły, hali i internatu będą ze sobą połączone, na dwóch kondygnacjach. Budynek warsztatów zostanie natomiast odseparowany i dostępny specjalnym łącznikiem. Między skrzydłami budynku mieścić się będą dziedzińce – zewnętrzny wejściowy i wewnętrzny rekreacyjny.

Szkoła w dobrym stylu

Projekt nowej siedziby szkoły nie jest przypadkowy. W projekcie elewacji zainspirowano się stylem architektury drewnianej, zwanym nadświdrzańskim. Jest to architektura charakterystyczna dla budowli letniskowych i posiada w sobie elementy budownictwa mazowieckiego. Wyróżnia się lekką konstrukcją i bogato zdobionymi pawilonami ze sztukaterią, rzeźbieniami i tapicerskimi ozdobami. Dzięki działaniom edukacyjnym szkoły, dziedzictwo drewnianej architektury w Polsce będzie miało swoją kontynuację w nowym wymiarze i nowej przestrzeni siedziby szkoły. Koszt budowy nowego obiektu to ponad 90 mln zł. Całość inwestycji zostanie sfinansowane z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego. Kompleks edukacyjny zostanie oddany do użytku w 2023 r.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych