Czwartek 7 lipca
Estery, Metodego, Kiry
RADOM aktualna pogoda

Droga powiatowa oddana do użytku

dm, radompowiat.pl 2021-12-09 10:01:00

Ponad 4,9 kilometra drogi wraz ze ścieżką rowerową łączącej dwie gminy Jedlińsk i Zakrzew za ponad 10,2 miliona złotych, z czego aż 70 procent stanowiło rządowe dofinansowanie – to najważniejsze fakty o jednej z zakończonych w tym roku inwestycji samorządu Powiatu Radomskiego.

Droga powiatowa z Gulina do Wsoli oddana do użytku

W środę, 8 grudnia w okolicach wiaduktu nad drogą ekspresową S7 spotkali się samorządowcy i mieszkańcy, aby wspólnie oficjalnie otworzyć odcinek, przebudowywany od 2020 roku.

– Kiedy tutaj przyjechałem, jeszcze przed przebudową drogi, mieszkańcy zapowiedzieli, że wszystkie dziury w nawierzchni zasypią ziemią i posadzą tam kwiatki. Postanowiliśmy jak najszybciej rozpocząć przebudowę tego odcinka, tak ważnego dla mieszkańców gmin Jedlińsk i Zakrzew. Później, podczas prac, wielokrotnie spotykaliśmy się tutaj z mieszkańcami, aby wszystko było jak najlepiej. Dziś możemy oficjalnie oddać do użytku nowoczesną drogę wraz ze ścieżką pieszo – rowerową – mówił m.in. Waldemar Trelka, starosta radomski, podkreślając bardzo dużą rolę w uzyskaniu wysokiej, 70 – procentowej dotacji z Funduszu Dróg Samorządowych parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości oraz wojewody mazowieckiego.

Podpisy na znaku drogowym

Zamiast przecinania wstęgi, samorządowcy i przedstawiciel wykonawcy podpisali się na… znaku drogowym. Mieszkańcy obecni w miejscu uroczystości otrzymali zaś odblaski i gadżety z logo Powiatu Radomskiego. W krótkiej uroczystości wzięli udział Kamil Dziewierz, wójt gminy Jedlińsk, Leszek Margas, wójt gminy Zakrzew oraz Roman Frąk, radny powiatowy z tego terenu, wicestarosta radomski w latach 2018 – 2020, a obecnie członek Zarządu Powiatu, jak również radna Teodozja Bień, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu.

– Serdecznie dziękuję za tę inwestycję, bo teraz będę miał już spokój z drogami powiatowymi na terenie gminy – żartował wójt Leszek Margas, podkreślając, że wszystkie przebudowane drogi powiatowe, przebiegające przez gminę Zakrzew mają ścieżki rowerowe i chodniki, co znacznie poprawia bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. – Dziękuję panu staroście oraz radnym powiatu za bardzo dobrą współpracę przy okazji tej oraz wielu innych inwestycji powiatowych w naszej gminie.

Dziękuję pani radnej i panu sołtysowi za zaangażowanie i spotkania z mieszkańcami. Efekt tej współpracy są aż nadto widoczne – dodał wójt Kamil Dziewierz.

Radny Roman Frąk zauważył, że przebudowany odcinek to zaledwie 1 procent całości dróg powiatowych, które liczą sobie ponad 540 kilometrów.

– Jako mieszkaniec bardzo doceniam jednak ten 1 procent, ponieważ, dzięki współpracy strony rządowej i samorządowej, udało się doprowadzić do kompleksowej przebudowy drogi łączącej dwie gminy – mówił Roman Frąk.

Podczas otwarcia nie zabrakło również radnej gminy Jedlińsk Lidii Żurowskiej oraz Mariana Anduły, sołtysa sołectwa Piastów oraz Roberta Bukowskiego, radnego gminy Zakrzew. Firmę Strabag reprezentowali Grzegorz Sarnecki, dyrektor ds. technicznych oraz inżynierowie Beata Gryz, Dawid Latyca i Zbigniew Jesionek, który w trakcie inwestycji przejął funkcje kierownika budowy. Funkcję inspektora nadzoru pełnił Leszek Sadza, a przedstawicielami Powiatowego Zarządu Dróg Publicznych byli dyrektor Joanna Chojnacka oraz kierownik Wiesław Pachniewski.

Zmieniło się na plus

W ramach rozbudowy drogi powiatowej Gulin – Wsola – Wojciechów na odcinku o długości 4877 metrów na terenie gmin Zakrzew i Jedlińsk została wykonana nowa konstrukcja jezdni, do przenoszenia większych obciążeń w ruchu pojazdów, a także nowa jezdnia o szerokości 6 metrów wraz z utwardzonymi poboczami o szerokości 1 metra. Przy drodze powstał również ciąg pieszo-rowerowym o szerokości 3 metrów.

Wykonano również przebudowę skrzyżowań z drogami gminnymi oraz istniejących zjazdów indywidualnych i publicznych oraz odwodnienie drogi wraz z budową kanalizacji deszczowej na terenie gminy Jedlińsk na odcinku o długości ponad 560 metrów oraz rowów przydrożnych. Na potrzeby inwestycji przebudowano również istniejącą infrastrukturę, w tym linię energetyczną. Na koniec wykonano również oznakowanie poziome i pionowe drogi i ścieżki rowerowej.

Finansowa współpraca

Na terenie gminy Zakrzew wykonano odcinek o długości 1,9 kilometra, a na terenie Jedlińsk przebudowana droga ma długość blisko 3 kilometrów. Wartość prac po przetargu to kwota ponad 10,114 miliona złotych, z czego na terenie gminy Zakrzew – 3,549 miliona, a na terenie gminy Jedlińsk – 6,564 miliona złotych. Najważniejszą część kosztów pokryło 70-procentowe dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych w wysokości ponad 7 milionów złotych oraz dotacje z budżetu gmin Zakrzew (373,7 tysiąca złotych) oraz Jedlińsk (691 tysięcy złotych). Z budżetu powiatu wydano 1,969 miliona złotych.

Umowę z wykonawcą prac, firmą Strabag z Pruszkowa, podpisano 30 kwietnia 2020 roku. Inwestycja z terminem realizacji do końca października 2021 roku przedłużyła się z powodów niezależnych od wykonawcy. Po intensywnych opadach deszczu w czerwcu 2020 roku, wysoki poziom wód gruntowych uniemożliwił prowadzenie robót związanych z kanalizacją deszczową. Wykonawca musiał również zmierzyć się z nieplanowanymi kolizjami z istniejąca siecią wodociągową, a także przeprowadzić dodatkowe prace i roboty, związane m.in. z przedłużaniem rowów i przepustów. Dużym wyzwaniem stała się również zmiana warunków gruntowych, przez co na niektórych odcinkach pojawiły się spękania nawierzchni. Należało przez to wzmacniać grunt i podbudowę drogi, co wymagało dodatkowych badań i czasu na wykonanie zmian.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych