Czwartek 7 lipca
Estery, Metodego, Kiry
RADOM aktualna pogoda

Będą zmiany w oświacie w Pionkach

dm, radompowiat.pl 2022-02-14 09:44:00

Styczniowa sesja Rady Powiatu z uwagi na obostrzenia związane z pandemią, była prowadzona w trybie koresponencyjnym. Najważniejszą decyzją było wprowadzenie zmian w strukturach powiatowej oświaty w Pionkach. Od 1 września zostanie tam powołany Zespół Szkół, łączący „Zielone” technikum z liceum przy Alejach Lipowych.

Sesję korespondencyjną prowadził Krzysztof Murawski, przewodniczący Rady Powiatu, który najpierw formalnie otworzył posiedzenie. Radni otrzymali wcześniej karty do głosowania oraz stosowne projekty uchwał. Po pewnym czasie przewodniczący przedstawił wyniki głosowania.

Nowy zespół szkół w Pionkach

Jedną z najważniejszych decyzji posiedzenia, było wyrażenie przez radnych zgody na wyłączenie II Technikum w Pionkach z Zespołu Szkół imienia Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach, czyli popularnego „Zielonego”, a następnie włączenie go do nowoutworzonej placówki – Zespołu Szkół w Pionkach przy Alejach Lipowych. W obu głosowaniach wszyscy radni jednogłośnie przyjęli proponowane rozwiązania.

Celem zmian jest racjonalizacja sieci szkół średnich i specjalnych na terenie Powiatu Radomskiego. Władze powiatu zamierzają bowiem nadal rozwijać szkolnictwo specjalne, na które jest olbrzymie zapotrzebowanie. Aby poprawić warunki nauki, wychowania i opieki uczniom oraz nauczycielom szkół specjalnych, cały budynek przy ul. Parkowej 4 zostanie przeznaczony na ich potrzeby.

– Szkolnictwo specjalne jest obecnie niezwykle potrzebne, ponieważ chętnych jest więcej niż miejsc. Widzimy to na przykładzie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Chwałowicach, który zabezpiecza potrzeby mieszkańców południowej części powiatu. Szkoły specjalne w Pionkach maja potencjał do przyjęcia większej liczby uczniów, ale borykają się z brakiem odpowiedniego budynku. Adaptacja budynku „zielonego” dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi będzie kosztować kilka milionów złotych, które zamierzamy pozyskać z programów rządowych. Dzięki temu pionkowska szkoła będzie mogła przyjąć więcej uczniów i stworzyć dla nich wspaniałe warunki – mówi Waldemar Trelka, starosta radomski.

Aby tak się stało, potrzebna jest zmiana siedziby II Technikum i przeniesienie go do budynku liceum przy Alejach Lipowych. W bieżącym roku szkolnym uczy się tam 125 licealistów, ale sam budynek może przyjąć znacznie większą liczbę uczniów. Koszty przeprowadzki, dostosowania pomieszczeń do potrzeb kształcenia zawodowego oraz uzupełnienie wyposażenia w budynku liceum zostaną pokryte z budżetu powiatu. Przeniesione zostanie również wyposażenie i sprzęt, niezbędne do kształcenia zawodowego. Warunki nauki nie ulegną zatem pogorszeniu. Co ważne, nauczyciele, uczący w II Technikum w Pionkach pozostaną nadal zatrudnieni w tej szkole. Połączenie obu pionkowskich szkół średnich w nowy zespół zostanie formalnie wprowadzone z dniem 1 września 2022 roku.

Powiat dofinansował gminy

Oprócz tego radni przyjęli sprawozdania z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Powiatu Radomskiego oraz Komisji Rewizyjnej za 2021 rok. Zatwierdzili również plan pracy komisji stałych w roku bieżącym.

Jednogłośnie przyjęto również uchwały w sprawie powierzenia Miastu Pionki oraz Miastu i Gminie Iłża zadań z zakresu kultury, czyli m.in. organizacji rozmaitych wydarzeń, konkursów i przeglądów dla mieszkańców powiatu. Miasto i Gmina Skaryszew oraz Gmina Jedlińsk otrzymały również pomoc finansową w wysokości po 6 tysięcy złotych na organizację imprez o charakterze ogólnopolskim, czyli Skaryszewskiego Jarmarku Końskiego Wstępy oraz widowiska obrzędowego Ścięcie Śmierci.

Niemal jednogłośnie przyjęto (przy jednym głosie wstrzymującym się) również niezbędne zmiany finansowe w tegorocznym budżecie powiatu i Wieloletniej Prognozie Finansowej.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych