Poniedziałek 4 lipca
Malwiny, Izabeli, Aureliana
RADOM aktualna pogoda

2,8 mln zł wsparcia dla subregionu radomskiego i powiatu grójeckiego

dm, warszawa.tvp.pl 2022-06-02 22:13:00

Ochrona powietrza oraz wsparcie dla sołectw i organizacji pozarządowych - to działania w subregionie radomskim i powiecie grójeckim, które otrzymały wsparcie samorządu województwa mazowieckiego - przekazał w czwartek urząd marszałkowski. Władze regionu przeznaczą na ten cel ponad 2,8 mln złotych.

autor: TVP3 Warszawa

- Nasze programy są przykładem świetnej współpracy samorządów i mieszkańców regionu i z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. A to dlatego, że są odpowiedzią na konkretne potrzeby Mazowszan. Dziś podpisałem umowy na dofinansowanie projektów sołeckich oraz wsparcie organizacji pozarządowych i ochrone powietrza. W regionie radomskim to aż 233 przedsięwzięcia - powiedział wicemarszałek Rafał Rajkowski. Zaznaczył, że programy wsparcia Mazowsza mają realny wpływ na rozwój mazowieckich gmin i powiatów.

„Mazowsze dla sołectw” to jeden z pierwszych programów wsparcia realizowanych przez samorząd woj. mazowieckiego. „Tylko w tym roku wsparcie w wysokości blisko 11,6 mln zł otrzymają aż 1172 projekty. Z tej puli 206 to inicjatywy z subregionu radomskiego i powiatu grójeckiego. Na ich realizacje władze regionu przeznaczą ponad 2 mln zł. Dzięki tym środkom powstaną nowe place zabaw, siłownie plenerowe, punkty informacyjne czy oświetlenie uliczne” - podkreśla urząd marszałkowski.

- Nasz program „Mazowsze dla sołectw” przekłada się na realną aktywność, pomysłowość i pracowitość sołtysów i mieszkańców. W efekcie sami decydują, jakie inwestycje powstaną w ich miejscowościach. To często miejsca do integracji i spędzania wolnego czasu, czy inne małe, ale ważne dla nich projekty. Granty nie są zbyt wysokie, ale w połączeniu z dotacjami z gmin dają spore możliwości - zauważył radny województwa i przewodniczący sejmikowej komisji rolnictwa i terenów wiejskich Leszek Przybytniak.

„Mazowsze dla czystego powietrza” 

Natomiast w ramach czwartej edycji autorskiego programu wsparcia samorządu „Mazowsze dla czystego powietrza” samorządowcy zgłosili blisko 200 projektów, z których radni wybrali 179 do dofinansowania. „W subregionie radomskim i powiecie grójeckim wsparcie w wysokości 881 tys. zł otrzymają 24 inicjatywy. Dotyczą one m.in. zakupu i montażu stacji ładowania pojazdów elektrycznych, zakupu drona badającego skład dymu czy rozwoju systemu monitoringu jakości powietrza” - poinformował UM. Dodano, że otrzymane dofinansowanie pomoże mazowieckim gminom we wdrażaniu przepisów uchwały antysmogowej oraz działań naprawczych, wynikających z programu ochrony powietrza.

Na wsparcie samorządu województwa mazowieckiego mogą liczyć także organizacje pozarządowe, które zajmują się upowszechnianiem tradycyjnych produktów regionalnych. W subregionie radomskim na realizację 3 inicjatyw trafi z budżetu województwa ponad 33 tys. złotych.

Komentarze naszych czytelników

  • RADOM to PIS.

    2022-06-02 22:33:58

    rajKOwski TY GNIDO.

  • ***

    2022-06-03 09:25:12

    2.8 mld. 

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych