Czwartek 18 sierpnia
Heleny, Bronisława, Ilony
RADOM aktualna pogoda

120 lat OSP Szydłowiec

dm, mazovia.pl 2021-08-24 12:44:00

Marszałek Adam Struzik i wicemarszałek Rafał Rajkowski wzięli udział w obchodach 120-lecia jednostki OSP w Szydłowcu. Uroczystość stała się okazją do przekazania druhom sprzętu strażackiego.

Nowy sprzęt dla druhów

Strażacy-ochotnicy rozpoczęłi świętowanie uroczystą mszą świętą w kościele pw świętego Zygmunta, po której druhowie wraz z pocztami sztandarowymi przedefilowali przez rynek. Podczas uroczystych przemówień marszałek Adam Struzik pogratulował jednostce jubileuszu. Przekazał także komplety hełmów i butów strażackich.

– Ochotnicza Satraż Pożarnato formacja, której działania mają wielkie znaczenie dla bezpieczeństwa całego społeczeństwa. Walka z ogniem, akcje ratownicze podczas klęsk żywiołowych, wypadków samochodowych i kolejowych, jak również niwelowanie zagrożeń ekologicznych oraz niesienie pomocy poszkodowanym w różnych sytuacjach – to tylko niektóre z niezwykle trudnych i niebezpiecznych zadań, jakich z narażeniem życia i zdrowia podejmują się strażacy podczas swojej codziennej służby. Wierzę, że nowy sprzęt pożarniczy przyczyni się do poprawy warunków pracy strażaków i wpłyniw znacząco na skuteczność ich interwencji, a tym samym na poczucie bezpieczeństwa obywateli – podkreślił marszałek Adam Struzik.

Trochę historii

Z dokumentów wynika, że Szydłowiecka Straż Ogniowa, bo taką własnie nazwę nosiła początkowo, powstała w 1899 r. Została podzielona na 4 oddziały, na czele których stali naczelnicy. W skład oddziału wchodziło 20 strażakówa, cała straż liczyła 98 ochotników. 24 sierpnia 1910 r. zarząd straży zakupił 18 instrumentów dętych i założono przy straży orkiestrę, która do tej pory bierze udział we wszystkich uroczystościach państwowych, kościelnych i strażackich.

19 czerwca 1919 r. nastąpiło poświęcenie sztandaru zakupionego przez społeczeństwo przy wydatnym poparciu komisarza rządowego władz. Obecnie jednostka liczy 69 pełnoprawnych członków oraz 8 członków honorowych. Druhowie OSP Szydłowiec biorą udział w zawodach sportowo-pożarniczych, zajmując czołowe miejsca tak na szczeblu gminnym jak i powiatowym.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych