Poniedziałek 4 lipca
Malwiny, Izabeli, Aureliana
RADOM aktualna pogoda

Zmarł biskup Adam Odzimek

dm, onet.pl, KAI 2022-03-14 09:04:00

Wczoraj w wieku 77 lat zmarł biskup Adam Odzimek, emerytowany biskup pomocniczy diecezji radomskiej - poinformowało Radio Plus Radom.

W ostatnich miesiącach zmagał się z chorobą nowotworową. W maju 2020 r. obchodził 35-lecie przyjęcia sakry biskupiej, a w czerwcu 2019 r. 50-lecie święceń kapłańskich. Bp Odzimek był inicjatorem pieszej pielgrzymki trzeźwościowej z Radomia do Niepokalanowa. Był również kibicem siatkówki, niejednokrotnie wspierając z trybun zawodników Cerradu Enei Czarnych Radom.

Bp Adam Odzimek urodził się 7 października 1944 r. w Radomiu. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Syrokomli w Radomiu wstąpił w 1962 r. do Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu. Jego formacja seminaryjna została przerwana na dwa lata z powodu odbycia służby wojskowej Gubinie i Opolu. Był to element represji władz państwowych wobec Kościoła w Polsce. Święcenia kapłańskie przyjął w sandomierskiej katedrze z rąk Sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego 31 maja 1969 r. Następnie podejmował posługę kolejno w następujących parafiach: Bardzice, Szewna, Białaczów i w parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Skarżysku-Kamiennej.

W roku 1972 został skierowany na Katolicki Uniwersytet Lubelski w celu podjęcia studiów specjalistycznych. Ukończył je w 1976 r., uzyskując magisterium i licencjat z teologii biblijnej. W miesiącach wakacyjnych pełnił funkcje wikariusza substytuta w parafii Skotniki Koneckie (1973 r.) i w Modliborzycach (1976 r.). Z kolei 24 czerwca 1978 r. obronił pracę doktorską na temat "Hellenistyczna i judaistyczna literatura o męczennikach a Łukaszowy opis męki Jezusa". Zaraz potem otrzymał nominację na wykładowcę Nowego Testamentu w sandomierskim seminarium duchownym. Licencjat z nauk biblijnych uzyskał na Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie, gdzie studiował w latach 1980-1984. Po powrocie z Rzymu 1 lutego 1984 r. przyjął nominację na wykładowcę Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu oraz opiekuna biblioteki seminaryjnej.

3 kwietnia 1985 r. święty Jan Paweł II mianował ks. dr. Adama Odzimka biskupem pomocniczym diecezji sandomierskiej, w której w latach 1985-1992 pełnił funkcję wikariusza generalnego diecezji. Sakrę biskupią otrzymał 12 maja 1985 r. z rąk kard. Józefa Glempa w konkatedrze radomskiej. Były to pierwsze święcenia biskupie w Radomiu. Bp Odzimek wspominał, że w dniu święceń biskupich nad głowami wiernych dostrzegł na placu przed świątynią olbrzymi napis "Byłeś z nami, jesteśmy z Tobą". — Te słowa towarzyszyły mi wówczas, jak również były obecne przez następne lata mojej posługi biskupiej. Mówią też o dalszej posłudze, jaką Bóg mi daje. Biskupi Henrykowi i Piotrowi, siostrom zakonnym, alumnom i wspólnotom parafialnym, które odwiedzam, w tym trudnym czasie dla wiary, Kościoła chcę powiedzieć – cieszę się wami, że jesteście tymi, którzy kochacie Chrystusa i Kościół święty – powiedział w maju 2020 r. biskup Adam Odzimek.

25 marca 1992 r. został biskupem pomocniczym diecezji radomskiej i wikariuszem generalnym diecezji. Od 1 września 1992 r. był wykładowcą Nowego Testamentu w radomskim seminarium duchownym, a w latach 2001-2013 wykładał na Wydziale Teologicznym, Instytut Teologiczny w Radomiu, USKW w Warszawie.

Zawołaniem biskupim księdza biskupa Adama Odzimka są słowa: "Ne deficiant fides caritasque" – "Aby wiara i miłość były mocne".

Bp Adam Odzimek od wielu był kibicem siatkówki. Uczestniczył w spotkaniach świątecznych organizowanych przez działaczy zespołu Cerrad Enea Czarni Radom. Kibicem siatkówki stał się w 1973 r. Będąc młodym księdzem, pojechał do Łodzi na mecz towarzyski Polska-Japonia, który zakończył się wynikiem 3:2. — Atmosfera meczu była wspaniała, każde zagranie zawodników było oklaskiwane. Co ważne, nie było gwizdów. To wspaniałe doświadczenie przeniosłem następnie na występy radomskich siatkarzy, gdzie jako biskup bywałem na spotkaniach ligowych — wspominał później na antenie Radia Plus Radom bp Odzimek.

Bp Adam Odzimek chętnie przyjmował zaproszenia na Autosacrum organizowane przez Automobilklub Radomski. Tradycją było również i to, że w Wielki Piątek przewodniczył liturgii Męki Pańskiej w katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu, jak również obrzędowi obłóczyn w seminarium duchownym. Lubił jeździć do Potworowa, gdzie odprawiał msze święte w intencji producentów papryki.

Bp Odzimek był również inicjatorem i opiekunem pieszej pielgrzymki z Radomia do Niepokalanowa w intencji trzeźwości. Był też przewodniczącym Zespołu Duszpasterstwa Trzeźwości Konferencji Episkopatu Polski.

W sierpniu 2013 r. biskup Adam Odzimek był jednym z sygnatariuszy oświadczenia, w którym wyraził "zdecydowany sprzeciw przeciwko praktykom zdejmowania Krzyża z tych miejsc, w których był obecny". Chodziło o wydarzenia, które miały miejsce w Komendzie Miejskiej Policji w Radomiu.

Jak informuje Kuria Diecezjalna w Radomiu, uroczystości pogrzebowe rozpoczną się mszą świętą żałobną sprawowaną w radomskiej katedrze, we wtorek, 15 marca, o godz. 19:00. Msza św. pogrzebowa sprawowana będzie również w katedrze, w środę, 16 marca, o godz. 12:00. Po zakończeniu liturgii nastąpi złożenie ciała zmarłego w Grobie Biskupów Radomskich na cmentarzu parafialnym przy ul. Limanowskiego w Radomiu. W środę o godzinie 11:00 odbędzie się także modlitwa różańcowa za zmarłego biskupa.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych