Wtorek 9 sierpnia
Romualda, Romana, Ireny
RADOM aktualna pogoda

Wyniki naboru do szkół ponadpodstawowych opublikowane

dm, UM Radom 2022-07-21 14:44:00

Opublikowano listy kandydatów zakwalifikowanych do radomskich szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2022/2023. W tegorocznym naborze do szkół średnich wzięło udział 4500 absolwentów radomskich podstawówek, czyli o ponad 35% więcej niż w zeszłym roku. Dla uczniów pierwszych klas miasto przygotowało prawie 4650 miejsc w liceach ogólnokształcących i szkołach zawodowych. 

- W tym roku największym zainteresowaniem wśród absolwentów szkół podstawowych cieszyło się III Liceum Ogólnokształcące im. D. Czachowskiego. Natomiast wśród szkół zawodowych najpopularniejsze były: Zespół Szkół Elektronicznych i Zespół Szkół Technicznych – mówi prezydent Radosław Witkowski.

Jak podkreśla wiceprezydent Katarzyna Kalinowska tegoroczny nabór był wyjątkowy trudny. - W rekrutacji wzięło udział znacznie więcej absolwentów niż rok temu. To wynik reformy edukacji, która była przeprowadzona w ostatnich latach przez rząd. W tegorocznej rekrutacji do szkół ponadpodstawowych wzięło udział 4500 absolwentów. Do szkół średnich zakwalifikowało się 4000 uczniów. Mamy takie przypadki, że uczniowie z dużą liczbą punktów nie zostali zakwalifikowani do każdej ze szkół. Z racji tego, że egzaminy ósmoklasistów poszły bardzo dobrze, absolwenci szkoły podstawowej kończyli ze świetnymi ocenami na świadectwach, to progi dostania się do najlepszych radomskich liceów i szkół technicznych były bardzo wysokie. Znacznie wyższe niż w ubiegłych latach. Dlatego już na etapie symulacji zdecydowaliśmy się uruchomić aż 10 dodatkowych oddziałów, sześć w liceach i cztery w szkołach technicznych.

Uczniowie zakwalifikowani mają teraz czas do 27 lipca, aby potwierdzić wolę przyjęcia do danej szkoły. Powinni złożyć oryginał świadectwa ukończenia szkoły i oryginał zaświadczenia o wynikach egzaminu zewnętrznego. W przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe potrzebne będzie także zaświadczenie lekarskie zawierające orzeczenie o braku przeciwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu. Lista kandydatów przyjętych zostanie opublikowana 28 lipca.

- Chciałabym uspokoić wszystkich kandydatów, ale przede wszystkim zagwarantować, że każdy kto ubiega się o miejsce w naszych szkołach ponadpodstawowych to miejsce znajdzie. Ile jest jeszcze wolnych miejsc i ile ewentualnie dodatkowych oddziałów musimy otworzyć, będziemy wiedzieć w momencie, gdy absolwenci potwierdzą wolę kontynuowania nauki w szkołach, do których zostali zakwalifikowani - dodaje Katarzyna Kalinowska, wiceprezydent Radomia.

Po 28 lipca na stronie internetowej www.oswiatawradomiu.pl zostanie opublikowana lista wolnych miejsc w poszczególnych szkołach średnich. Rekrutacja uzupełniająca potrwa w dniach 1-3 sierpnia. Będzie się odbywała bezpośrednio w szkołach, które dysponują wolnymi miejscami.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych