Wtorek 9 sierpnia
Romualda, Romana, Ireny
RADOM aktualna pogoda

W Radomiu powstał pierwszy mini ogród botaniczny

dm, warszawa.tvp.pl 2022-07-04 19:33:00

Mini ogród botaniczny powstał na dziedzińcu muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu. Zwiedzający mogą podziwiać tam ponad 100 różnych gatunków roślin. Miejsce będzie służyć zarówno edukacji, jak i rekreacji.

Muzealny dziedziniec ma ponad 1300 m2, z czego prawie połowę zajmuje zieleń. Oprócz roślin pojawiły się karmniki, budki lęgowe z kamerami on-line i zegar słoneczny. Są też rzeźby wykonane w makroskali, ceramiczne modele pyłków kwiatowych oraz inspirowany twórczością Malczewskiego posąg Chimery, będący azylem dla owadów. 

- Powstała szata, nowa roślinna, ale też i mała architektura. Można tu obcować z chimerą, przesiadując na naszym dziedzińcu - powiedział Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Będą się tu odbywać spotkania, koncerty i zajęcia dla dzieci i młodzieży. 

Nasadzenia są świeże, więc na część roślin trzeba będzie poczekać. - Trzeba dać szansę temu ogrodowi, żeby po kilku latach jego potencjał i edukacyjny i wizualny się uzewnętrznił - zaznaczył Marek Słupek z Działu Przyrody Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

To pierwszy w Radomiu ogród botaniczny. Powstał w miejscu, gdzie w XVII wieku swój ogród - wirydarz prowadzili zakonnicy. Gmach obecnego muzeum był wówczas klasztorem pijarów.

Komentarze naszych czytelników

 • Jacek

  2022-07-04 10:56:58

  To taki pic na wodę fotomontaż, dobre dla urzędasów przyspawanych do stołków. Wejdźcie tam o godz. 20. Zobaczycie to cudo. 

 • L9X

  2022-07-04 11:04:43

  Teraz czas na mini filharmonię, mini zoo, mini tramwaje, mini amfiteatr  i mini prezydenta. A nie, czekaj czekaj, mini prezydenta już przecież mamy.

 • dyhektoh

  2022-07-04 14:49:27

  Miejsce gdzie zamiast pracować to wypoczywa dziunia Tyczyńskiego zatrudniona PO linii partyjnej. Oczywiście obiekt czynny tylko w godzinach urzędowania dziuni Tyczyńskiego. W soboty i niedziele nieczynne.

 • RADOM to PIS +++++

  2022-07-04 15:23:43

  W całym Radomiu,POwiatowa POtologia.KOciarz na KOmuchu.KOmuch na KOciarzu.

 • wegetacja

  2022-07-05 09:03:05

  Radom się cofa. ale jaki gospodarz takie miasto. czas żeby mini pensję dostawał

 • Lewackie lato Ruszczyka

  2022-07-05 14:38:59

  Po Durczoku, Lisie i Kraśce może czas na całą prawdę o Olejnik? ;) Podejrzewam, że jest tak samo wredna i toksyczna. Jeśli tak strasznie się zachowuje przed kamerami, to jaka jest bez kamer? Łagodna i miła?

 • Lech

  2022-07-06 14:53:10

  No i mini ,,dworzec autobusowy'' -wizytówka Radomia i gospodarza-koniecznie trzeba zobaczyć TRAGEDIA

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych