Czwartek 30 czerwca
Emilii, Lucyny, Marcjala
RADOM aktualna pogoda

Umowa na zakup elektrycznych autobusów podpisana

dm, UM Radom 2022-04-27 15:50:00

Sześć przegubowych autobusów z napędem elektrycznym wyjedzie w przyszłym roku na ulice Radomia. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji podpisało dziś umowę na zakup nowych Solarisów. Kontrakt obejmuje też zakup trzech dwuwyjściowych mobilnych ładowarek oraz budowę stacji szybkiego ładowania pantografowego na pętli przy ul. Królowej Jadwigi. Elektryczne przegubowce obsługiwać będą linię nr 7 łączącą Michałów i Południe.

autor: UM Radom

- Bardzo się cieszę, że na ulice Radomia wyjedzie kolejnych sześć nowoczesnych ekologicznych autobusów. To będą pierwsze w naszym mieście elektryczne autobusy przegubowe. Będą one obsługiwały duże osiedla mieszkaniowe. Autobusy elektryczne to nie tylko komfort dla pasażerów, ale też korzyść dla mieszkańców właśnie tych osiedli, ponieważ są one o wiele cichsze od tradycyjnych, z napędem spalinowym - mówił podczas podpisania umowy wiceprezydent Mateusz Tyczyński.

Oferta Solarisa była jedyną złożoną w przetargu rozstrzygniętym przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji 20 kwietnia br. Opiewała na kwotę 19 800 000 zł. Zakup zostanie sfinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Programu priorytetowego: „Zielony transport publiczny”. Na ten cel spółka otrzymała dotację w wysokości12 622 500 zł  oraz niskooprocentowaną pożyczkę w wysokości 7 177 500 zł.

Zgodnie z założeniami, dostawy autobusów powinny zostać zrealizowane sukcesywnie, od lutego do sierpnia 2023 roku. - Jesteśmy dumni, że kolejne autobusy Solarisa wyjadą na ulice Radomia. Będą to pojazdy niskopodłogowe, klimatyzowane, monitorowane. Gratulujemy, że Radom ciągle podnosi jakość obsługi mieszkańców - mówi Krzysztof Musiał, dyrektor sprzedaży regionu południowo-wschodniego Solaris Bus & Coach Sp. z o.o. Nowe autobusy będą też wyposażone w terminalne, dzięki którym będzie można płacić za przejazd kartą.

Jak podkreśla prezes MPK Krzysztof Zalibowski, miejska spółka postawiła nie tylko na zakup ekologicznych pojazdów, ale też czystej energii. - Mamy podpisany dwuletni kontrakt, w którym dostawca zadeklarował, że ta część, którą nam sprzedaje w pełni pochodzi z odnawialnych źródeł - mówi.

Obecnie we flocie MPK eksploatowanych jest 19 autobusów elektrycznych 12-metrowych, pozyskanych przez Gminę Miasta Radomia oraz spółkę w ramach projektów dofinansowywanych środkami Unii Europejskiej. Wraz z 42 autobusami zasilanymi sprężonym gazem ziemnym (CNG), stanowi to większościowy udział taboru zero- i niskoemisyjnego we flocie MPK.

Galeria zdjęć

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych