Środa 30 listopada
Andrzeja, Justyny, Konstantego
RADOM aktualna pogoda

Ulice Wielogórska i Wincentowska po latach wracają na mapy Radomia

dm, MZDiK 2022-05-31 18:23:00

Na radomskim Wincentowie będą ulice Wielogórska i Wincentowska. Takie nazwy otrzymały nowe drogi w przyszłej strefie przemysłowej pomiędzy ulicami Witosa, Warszawską i Rataja. Stosowną uchwałę w tej sprawie miejscy radni podjęli podczas majowej sesji. Co ciekawe, obie nazwy istniały dawniej w Radomiu, więc jest to ich powrót po latach.

Rada Miejska w Radomiu nadała nazwę Wielogórska dla drogi łączącej ulice Witosa i Rataja (w sąsiedztwie ogrodów działkowych) oraz nazwę Wincentowska dla drogi odchodzącej na wschód od ulicy Warszawskiej (naprzeciwko ulicy Grobickiego). Obie drogi zostały oddane do użytku w 2021 roku. Zapewnią one obsługę komunikacyjną firm, które w najbliższym czasie będą powstawać w nowej strefie przemysłowej na Wincentowie. Dzięki tej uchwale będzie można nadawać obiektom w tym rejonie docelowe adresy. Obie drogi zarządzane przez miasto były dotychczas bezimienne.

- Wystąpiliśmy z inicjatywą nadania nowych nazw z uwagi na to, że byliśmy inwestorem budowy obydwu ulic. Była to pierwsza propozycja, bo wcześniej nikt nie złożył w Biurze Rady Miejskiej żadnych innych wniosków w tejże sprawie. Projekt nawiązywał do historii, ponieważ nazwy Wielogórska i Wincentowska widniały już dawniej na planach miasta. Takie ulice znajdowały się w zachodniej części obecnego Michałowa. Kiedy w latach osiemdziesiątych XX wieku w tej okolicy zaczęto budować bloki, stare drogi zostały zlikwidowane. Teraz nadarzyła się okazja do powrotu tych nazw. Jak napisano w uchwale, nawiązują one do tradycji i historii Radomia oraz uwzględniają cechy charakterystyczne dla danego rejonu. Ulica Wielogórska biegnie przecież w kierunku Wielogóry, a cała Wincentowska jest na Wincentowie - czytamy na mzdik.pl.

Na temat takiego pomysłu dyskusja toczyła się kilka miesięcy wcześniej w "Grupie Radom. Retrospekcja" na portalu Facebook. Pozytywne opinie i prawie sto polubień skłoniły nas zatem, jako inwestora budowy obu dróg, do złożenia wniosku o nadanie im właśnie takich nazw. Propozycję zaopiniowała pozytywnie najpierw Komisja Kultury i Promocji Rady Miejskiej w Radomiu, a potem wszyscy radni biorący udział w głosowaniu. Uchwała jak zwykle wejdzie w życie czternaście dni po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego (będzie to już czerwiec) - dodaje miejska spółka.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych