Czwartek 28 marca
Anieli, Renaty, Kastora
RADOM aktualna pogoda

Uczcili pamięć swojego patrona

dm, WOT 2022-05-26 15:19:00

Po raz pierwszy żołnierze 6MBOT we współpracy z radomską delegaturą IPN oraz Zespołem Szkół Samochodowych im. rtm. Pileckiego upamiętniła Rotmistrza na terenie miasta.

autor: Michał Żywar

O godz. 21.30 - w godzinie śmierci Pileckiego – za Placu Jagiellońskim zapłonęło 150 zniczy ułożonych w nazwisko Patrona. W tej wymownej uroczystości udział wzięli żołnierze 62 Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu na czele z zastępcą dowódcy Brygady - ppłk. Rolandem Waszkowiakiem, naczelnik radomskiej delegatury IPN – Danuta Pawlik oraz zastępca dyrektora Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON - Paweł Dycht. Jednocześnie znicze zapłonęły pod tablicą rtm. Pileckiego przy Zespole Szkół Samochodowych w Radomiu.

Symboliczne miejsca - żywa pamięć

Chociaż od śmierci rtm. Pileckiego minęły już 74 lata, to do tej pory nie odnaleziono Jego ciała. Badacze, jako prawdopodobne miejsce pochówku Witolda Pileckiego wskazują tzw. “Łączkę” - kwaterę Ł cmentarza Powązkowskiego. Właśnie tam żołnierze 64 Batalionu Lekkiej Piechoty w Pomiechówku złożyli kwiaty i zapalili znicze. Światło pamięci zapłonęło również pod pamiątkową tablicą poświęconą rtm. Pileckiemu w Płocku.

Wspólne obchody w miejscu Kaźni

Tradycyjnie, obchody 74. rocznicy śmierci rtm. Pileckiego zorganizowało Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych przy współpracy w Instytutem Pamięci Narodowej. Patronem obchodów była 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej, która włączyła się w zorganizowanie uroczystości.

Na terenie dawnego więzienia przy Rakowieckiej 37 sprawowana była Msza święta w intencji rtm. Pileckiego, wręczone zostały również statuetki dla przyjaciół Muzeum w latach 2016-2022. Wśród wyróżnionych znalazła się p. Zofia Pilecka-Optułowicz - córka rtm. Pileckiego. O godz. 20.30 odbył się koncert „W hołdzie Rotmistrzowi”, podczas którego na scenie zaprezentowali się m.in.: Krzysztof Cugowski, Krzysztof Iwaneczko, czy Basia Pospieszalska, Barbara Ewa Pospieszalska i Natalia Rzeźniak-Pospieszalska. Usłyszeć można było fragmenty testamentu Witolda Pileckiego, „Moją piosnkę” Cypriana Kamila Norwida czy “Martwe morze”.

Punktem kulminacyjnym obchodów było przejście w blasku pochodni trzymanych przez żołnierzy pod Ścianę śmierci, by w milczeniu oddać hołd rtm. Pileckiemu w godzinie jego śmierci.

Galeria zdjęć

Komentarze naszych czytelników

  • ?

    2022-05-26 16:03:07

    A co ten Kurdupel w Radomiu i dla Radomia zrobił. 

  • ? !

    2022-05-26 16:03:14

    A co ten Kurdupel w Radomiu i dla Radomia zrobił. 

  • ? ! ?

    2022-05-26 16:03:24

    A co ten Kurdupel w Radomiu i dla Radomia zrobił. 

  • ? ! ? !

    2022-05-26 16:03:35

    A co ten Kurdupel w Radomiu i dla Radomia zrobił. 

  • ? ! ? ! ?

    2022-05-26 16:03:51

    A co ten Kurdupel w Radomiu i dla Radomia zrobił. 

  • RADOM to PIS.

    2022-05-27 13:57:55

    Do tęczowa RADOSŁAWa MAŁYSAą PO-wyżej.Zrobił to,że PO-dożynał takie ZD-radzieckie KOmusze dziewczynki jak TY.Wyżynał czerwone PrOstytutki,wysługujące się swoim mocodawcom z Kremla.

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych