Czwartek 30 czerwca
Emilii, Lucyny, Marcjala
RADOM aktualna pogoda

Społeczność 6MBOT obchodziła swoje święto

dm, WOT 2022-05-01 12:25:00

Zofia Pilecka-Optułowicz – córka rtm. Witolda Pileckiego wzięła udział w tegorocznych obchodach Święta 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. W tym roku społeczność 6MBOT święto Brygady obchodziła w szczególnym miejscu – Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, gdzie 74 lata temu stracony został rtm. Witold Pilecki – patron 6MBOT.

Bezkompromisowy patron

Nocą z 26 na 27 kwietnia 1943 r. z niemieckiego obozu Auschwitz wraz z dwoma innymi więźniami uciekł rotmistrz Witold Pilecki – patron 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Na pamiątkę tego wydarzenia święto Brygady ustanowiono właśnie 27 kwietnia.

Był ze wszech miar niezwykły. Niezłomny żołnierz, wielki patriota, człowiek głęboko wierzący, oddany ojciec rodziny. Bohater. Kochał Ojczyznę ponad wszystko i służył Jej, ale zapłacił za tą miłość najwyższą cenę. Dziś taka postawa stanowi wzór moralny zarówno dla żołnierzy jak i pracowników 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy lekcją żywej historii, w miejscu, w którym 74 lata temu został zabity rtm. Witold Pilecki, uczcili pamięć swojego patrona. Decyzję o wyborze patrona podjęto w 2019 r. Decyzja ta, była nie tylko decyzją dotyczącą tożsamości jednostki i jej wizerunku. Była raczej ukazaniem wartości, postaw i zasad, które reprezentował patron i które mogłyby stać się wzorem postępowania dla każdego żołnierza.

Dziś zawód żołnierza wiąże się nie tylko z wielką odpowiedzialnością, ale także jest obdarzony społecznym zaufaniem. Widać to, szczególnie podczas wsparcia dzisiejszych działań na granicy.

- Rotmistrz Pilecki całym swoim życiem świadczył o niezachwianej miłości do Ojczyzny i gotowości poniesienia dla niej najwyższej ofiary. Kochajcie ojczystą ziemię. Kochajcie swoją świętą wiarę i tradycję własnego Narodu. Wyrośnijcie na ludzi honoru, zawsze wierni uznanym przez siebie najwyższym wartościom, którym trzeba służyć całym swoim życiem - taki testament zostawił swoim dzieciom rtm. Witold Pilecki. Jako żołnierze Brygady, której patronem jest Niezłomny Rotmistrz jesteśmy zobligowani do wypełniania tego testamentu. Wasza postawa jest najlepszym dowodem Waszej miłości do Ojczyzny. Miłości wyrażanej nie słowem, ale czynem! - powiedział płk Witold Bubak, dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej w odezwie do żołnierzy pełniących obecnie służbę w rejonie przygranicznym.

W zadumie i zachwycie…

27 kwietnia żołnierze i pracownicy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej w szczególnym miejscu - Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL - obchodzili święto jednostki. Żołnierze wzięli udział w żywej lekcji historii -wśród murów i cel dawnego więzienia przy Rakowieckiej 37. W Muzeum sprawowana była również Msza św. w intencji 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz bohaterów Ojczyzny, w szczególności rtm. Witolda Pileckiego. Gościem honorowym obchodów była Zofia Pilecka-Optułowicz – córka patrona 6MBOT. Podczas uroczystości dowódca Brygady uhonorował panią Pilecką Odznaką Honorową 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Zdecydowaliśmy, że pojedziemy do Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL żeby przeżyć nasze święto trochę inaczej – bez fanfar. Żeby w zadumie i spokoju uczcić tych ludzi, którzy wierzyli, że Polska będzie Polską – mówi płk Witold Bubak i dodaje: - Tam mury mówią same za siebie.

W ramach obchodów żołnierze i pracownicy 6MBOT zwiedzili Muzeum przy Rakowieckiej oraz złożyli kwiaty w celi rtm. Witolda Pileckiego oraz przy ścianie straceń, przy której Rotmistrz został zamordowany.

WOT

Komentarze naszych czytelników

 • RADOM to PIS.

  2022-05-01 14:21:01

  WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO OD RADOMIAN.

 • PLANTY PANY

  2022-05-01 17:09:12

  RADOM to PiS SKŁADA NAJLEPSZE ŻYCZENIA OD JEDNEGO RADOMIACZKA CZŁONKA.  TYLKO ŻE PiSS W RADOMIU KLUB  IM GROTA ROWECKIEGO MU ROTMISTRZOWI ZLIKWIDOWAŁ. 

 • KICAJ Kielecki.

  2022-05-01 19:00:34

  ZBURZYĆ  w WALCawce kremlowski ,,pałac kultury,, a w to miejsce,wybudować POLSKI ŁUK TRIUMFALNY.Dlaczego to sowieckie .ÓWNO jeszcze stoi.

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych