Wtorek 4 października
Rozalii, Franciszka, Edwina
RADOM aktualna pogoda

Rozpoczął się Europejski Tydzień Mobilności

dm, UM Radom 2022-09-17 09:07:00

Rozpoczął się Europejski Tydzień Mobilności. Jest to kampania zainicjowana przez Komisję Europejską w 2002 r., która zachęca mieszkańców miast do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania: chodzenia pieszo, jazdy na rowerze czy korzystania z komunikacji miejskiej. Każdego roku jest to też okazja do podsumowania działań na rzecz mobilności.

- W Radomiu koncentrujemy się rozwijaniu Strefy Wygodnego Ruchu. To idea, która ma równoważyć potrzeby zmotoryzowanych, rowerzystów, pieszych i pasażerów komunikacji miejskiej - mówi prezydent Radosław Witkowski.

Wśród najważniejszych inwestycji zrealizowanych w ciągu ostatnich 12 miesięcy prezydent wymienia budowa drugiego odcinka trasy N-S, który łączy osiedle Południe z węzłem na ulicy Młodzianowskiej oraz przebudowę ulicy Marii Fołtyn na Gołębiowie, gdzie przede wszystkim z myślą o rozwoju zlokalizowanych w tej części miasta firm powstała nowa jezdnia, ciąg pieszo-rowerowy i miejsca parkingowe. - Nieustannie inwestujemy także w poprawę bezpieczeństwa pieszych. W ciągu ostatniego roku powstały nowe sygnalizacje świetlne na przejściach dla pieszych na ulicy Czarnieckiego, Maratońskiej na wysokości Podhalańskiej czy na ulicy 25 Czerwca, przy Zespole Szkół Muzycznych. Systematycznie odnawiamy też tabor autobusowy. W ostatnim roku spółka wzbogaciła się o pięć nowych autobusów przegubowych zasilanych gazem CNG. W planach są kolejne zakupy, w tym sześciu autobusów elektrycznych - wylicza prezydent Radosław Witkowski.

W Radomiu systematycznie przybywa też dróg dla rowerów. – Naszym celem jest stworzenie spójnej sieci dróg dla rowerów. W ciągu ostatnich 12 miesięcy zostały wybudowane nowe odcinki wzdłuż ulic: Aleksandrowicza, Beliny-Prażmowskiego, a wkrótce zakończą się prace na ulicy 11 Listopada i Limanowskiego. Powstał też przejazd rowerowy przez ruchliwe skrzyżowanie ulic 25 Czerwca i Żeromskiego. Przy okazji została tam wymieniona sygnalizacja świetlna. Cieszy też inicjatywa MZDiK, dzięki której w ścisłym centrum pojawiły się nowe klomby. Dzięki temu zrobiło się tam bardziej zielono, ale co najważniejsze, kierowcy zbliżający się do przejść dla pieszych mają w tych miejscach lepszą widoczność - wylicza wiceprezydent Mateusz Tyczyński.

W ciągu ostatniego roku, podsumowywanego w ramach ETM, powstały też m.in. nowe jezdnie, chodniki i oświetlenie na Racławickiej na Zamłyniu, Jagodowej na Idalinie i Skarbowej na Żakowicach. Z kolei w ramach Radomskiego Programu Drogowego zostały utwardzone ulice: Dobra na Kapturze, Pośrednia na Wośnikach, Torfowa na Obozisku, a w najbliższych dniach zostanie oddana do użytku ulica Janowska na Kapturze. Nowe nawierzchnie ma też odnoga ulicy Godowskiej, droga lokalna przy bloku przy ul. Filtrowej 13 oraz ulica Paciaka na Janiszpolu. Powstał też nowy chodnik na ulicy Miłej, a na ul. Bialej, z myślą o bezpieczeństwie pieszych, wybudowano wyniesione przejścia dla pieszych.

Zwieńczeniem Europejskiego Tygodnia Mobilności będzie Dzień bez Samochodu. 22 września, wszystkimi autobusami komunikacji miejskiej będzie można jeździć za darmo.

Więcej o wydarzeniach organizowanych w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności na stronie: http://www.mzdik.pl/?id=72&art=2940&fbclid=IwAR1qYdMYKrDYpMSxx3bzBa0CxSuHem_39shmsCZC1lurAg7JOfxV6J1alog

Komentarze naszych czytelników

 • PO to komuna

  2022-09-16 19:08:07

  Artykuły w portalu na miarę Słowa Ludu. Tylko Figasa nie ma

 • turysta

  2022-09-17 15:25:01

  po tej pustyni radomskiej odechciewa się chodzić .sam beton

 • RADOM to PIS +++++

  2022-09-19 14:09:55

  Jaka pustynia.A CHWASTY PO 2 METRY od wicia i frycia to co.

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych