Poniedziałek 4 lipca
Malwiny, Izabeli, Aureliana
RADOM aktualna pogoda

Pomoc Ukrainie. Radom współpracuje z samorządami Niemiec i Francji

dm, portalsamorzadowy.pl 2022-03-08 11:33:00

Radom współpracuje z zagranicznymi miastami, które gotowe są pomagać uchodźcom z Ukrainy, m.in. z niemieckim Magdeburgiem. Gotowość przyjęcia uchodźców zgłosiły do Radomia także samorządy z Francji - poinformował wiceprezydent Radomia Mateusz Tyczyński.

Wiceprezydent dodał, że obecnie Radom i Magdeburg ustalają, na czym ma polegać pomoc ze strony niemieckiej, na ile ma być finansowa, a na ile rzeczowa.

"Ze względu na to, że w naszych aptekach i hurtowniach farmaceutycznych wielu rzeczy brakuje, namawiamy naszych niemieckich partnerów do tego, żeby była to pomoc rzeczowa; żeby kupili u siebie materiały medyczne i przywieźli do Polski, a my je dostarczymy dalej na granicę" - powiedział Tyczyński.

Wiceprezydent poinformował, że do radomskiego punktu pomocy uchodźcom zgłosiło się także 16 francuskich samorządów. "Są one gotowe przyjąć uchodźców z Ukrainy. Obecnie ustalamy szczegóły" - powiedział Tyczyński. Propozycje współpracy dotyczącej pomocy Ukrainie napłynęły do Radomia także ze Szwajcarii i Finlandii.

Działania na rzecz uchodźców z Ukrainy są prowadzone w Radomiu od ponad tygodnia. Funkcjonujący w Kamienicy Deskurów punkt pomocy, w różnej formie pomógł do tej pory ok. 1100 uchodźcom. Obywatele Ukrainy mogą liczyć m.in. na pomoc w znalezieniu zakwaterowania. Nieustannie prowadzona jest też zbiórka darów. Część z nich trafia do Ukrainy, a część jest wykorzystywana na miejscu. We wtorek lub środę ma wyjechać kolejny transport z darami do Winnicy.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych