Poniedziałek 4 lipca
Malwiny, Izabeli, Aureliana
RADOM aktualna pogoda

Radom gotowy na przyjęcie do szkół i przedszkoli dzieci uchodźców z Ukrainy

dm, warszawa.tvp.pl 2022-03-05 13:45:00

Dzieci będą mieć też zapewnioną pomoc psychologiczną, naukę języka polskiego, a także bezpłatne posiłki - poinformowała wiceprezydent Radomia Katarzyna Kalinowska.

- Zdecydowaliśmy, że do końca obecnego roku szkolnego nie będą pobierane żadne opłaty, np. za pobyt w przedszkolu. Dzieci będą też korzystać z bezpłatnych posiłków – powiedziała wiceprezydent.

Podkreśliła też, że radomska oświata od razu zaangażowała się w pomoc Ukrainie. W szkołach prowadzone są zbiórki konkretnych artykułów pierwszej potrzeby. Otrzymają je uchodźcy, którzy trafią do Radomia. Ponadto Zespół Szkół Spożywczych i Hotelarskich od środy w swojej stołówce przy ulicy Sienkiewicza wydaje obiady dla obywateli Ukrainy, którzy są w Polsce od 24 lutego. Posiłki będą wydawane codziennie przez 7 dni w tygodniu.

W gotowości są też pracownicy poradni psychologiczno-pedagogicznych. Szkoły otrzymały specjalne materiały dydaktyczne dla psychologów i pedagogów szkolnych, które będą wykorzystywane w rozmowach na temat obecnej sytuacji z uczniami i przedszkolakami.

- Placówki oświatowe mają obowiązek zorganizowania takich zajęć do końca tygodnia – powiedziała wiceprezydent.

Dodała, że zabezpieczona jest także pomoc psychologiczna dla dzieci uchodźców.

- Mamy tłumaczy, jesteśmy przygotowani, by świadczyć kompleksową pomoc psychologiczną i uspokajać emocje związane z wojną – powiedziała wiceprezydent.

Jak zaznaczyła, dzieci z Ukrainy będą miały też zorganizowane kilka godzin nauki języka polskiego tygodniowo.

- Mamy również możliwość realizowania nauki w oddziałach przygotowawczych. Możemy zatrudnić osoby władające językiem ukraińskim, bez tych rygorystycznych przepisów związanych z wykształceniem, które wymagane jest w przypadku innych nauczycieli – zaznaczyła Kalinowska.

Poinformowała, że już zgłaszają się pierwsze osoby mówiące biegle po ukraińsku i polsku, które mogłyby się podjąć takiej pracy.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych