Czwartek 7 lipca
Estery, Metodego, Kiry
RADOM aktualna pogoda

Osoby przyjmujące uchodźców będą zwolnione z podatku od nieruchomości

dm, UM Radom 2022-03-08 15:25:00

Osoby, które przyjmą pod swój dach uchodźców z Ukrainy zostaną zwolnione z podatku od nieruchomości. Projekt uchwały w tej sprawie trafi wkrótce pod obrady Rady Miejskiej.

- Chcemy wesprzeć radomian, którzy angażują się w pomoc uciekającym przed wojną obywatelom Ukrainy. Zamierzamy zwolnić z podatku od nieruchomości budynki mieszkalne lub ich części, w których nieodpłatnie zostali zakwaterowani uchodźcy wojenni. Tu serdecznie dziękuję wszystkim, którzy całym sercem i z wielką pasją włączyli się w pomoc naszym wschodnim sąsiadom - mówi prezydent Radosław Witkowski.

Warunkiem zwolnienia z podatku będzie: nieodpłatne zakwaterowanie uchodźców, którzy opuścili terytorium Ukrainy od 24 lutego, złożenie zeznań podatkowych na 2022 rok dotyczących nieruchomości zajętych na nieodpłatne zakwaterowanie uchodźców z Ukrainy oraz złożenie oświadczenia o bezpłatnym zakwaterowaniu uchodźców.

Zwolnienie będzie przysługiwało począwszy od pierwszego dnia miesiąca, w którym uchodźcy zostali zakwaterowani. Wygaśnie z upływem miesiąca, w którym nastąpi wykwaterowanie. Podatnik będzie zobowiązany złożyć zeznanie podatkowe w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia oraz 14 dni od zakończenia zakwaterowania. Uchwała będzie obowiązywała do końca bieżącego roku.

Działania na rzecz uchodźców z Ukrainy są prowadzone w Radomiu od ponad tygodnia. Funkcjonujący w Kamienicy Deskurów punkt pomocy, w różnej formie pomógł do tej pory grupie 1100 uchodźców. Obywatele Ukrainy mogą liczyć m.in. na pomoc w znalezieniu zakwaterowania. Nieustannie prowadzona jest też zbiórka darów. Część z nich trafia do Ukrainy, a część jest wykorzystywana na miejscu.

Radomskie placówki oświatowe przyjmują dzieci z Ukrainy. W szkołach podstawowych już uczy się 23 dzieci, a w liceach - troje uczniów. Dwoje dzieci zostało także przyjętych do przedszkoli.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych