Poniedziałek 4 lipca
Malwiny, Izabeli, Aureliana
RADOM aktualna pogoda

Nagroda im. św. Kazimierza przyznana

dm, UM Radom 2022-03-07 15:19:00

Zakończyły się doroczne Kaziki, czyli obchody święta patrona miasta - św. Kazimierza Jagiellończyka. W Resursie Obywatelskiej. została wręczona Nagroda im. Świętego Kazimierza, przyznawana za propagowanie dziedzictwa kulturowego Radomia. W tym roku otrzymał ją Paweł Puton - regionalista, miłośnik historii i dziedzictwa kulturowego Radomia oraz regionu radomskiego.

Jego kandydaturę zgłosiło Radomskie Towarzystwo Naukowe. Nagroda została przyznana za za pomysł, koncepcję oraz za materiał fotograficzny i tekstowy wydawnictwa „Filokartysta Radomski” – pisma Radomskiej Inicjatywy Pocztówkowej oraz za wydanie w ogólnopolskim wydawnictwie "Księży Młyn" opracowania „Radomskie latarenki adresowe”, a także za propagowanie postaci Wandy Malczewskiej.

W ramach Kazików odbył się też tradycyjny Wielki Test Wiedzy o Radomiu. W tym roku do rywalizacji przystęąpiło 12 zespołów. Kolejny raz zwyciężyła drużyna Radom. Retrospekcja, a wywalczona przez nią nagroda zostanie przeznaczona na pomoc uchodźcom z Ukrainy.

Podczas trzydniowych obchodów święta patrona miasta odbyła się też m.in. promocja albumu ks. Michała Krawczyka i Wojciecha Stana - "Skarby sztuki sakralnej Diecezji Radomskiej". Otwarto wystawę Zigmuntasa Brazauskasa "Historyczno-chrześcijańskie powiązania kulturowe". Odbył się też zlot kolekcjonerski, podczas którego można było spotkać się z pasjonatami wielu dziedzin i obejrzeć m.in. pocztówki, znaczki, numizmaty, wydawnictwa książkowe, etykiety piwne czy komiksy oraz pograć w gry planszowe.

Staraniem Resursy w tym roku wydany został komiks "Zaginiony Klucz", odwołujący się do legendy o św. Kazimierzu. Można było także obejrzeć spektakl teatralny dla dzieci w wykonaniu Teatru Rozrywki Trójkąt "Czego nie wiecie o królach".

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych