Czwartek 18 sierpnia
Heleny, Bronisława, Ilony
RADOM aktualna pogoda

Mazowieckie obchody święta Policji w Radomiu

dm, KWP 2022-07-29 16:55:00

Tegoroczne mazowieckie obchody Święta Policji odbyły się w Radomiu. Msza święta w kościele pw. św. Stanisława Biskupa, oficjalna część obchodów na Placu Jagiellońskim oraz festyn. W wydarzeniu udział wzięła kadra kierownicza polskiej, mazowieckiej oraz radomskiej policji, posłowie i senatorowie ziemi mazowieckiej, przedstawiciele lokalnych władz i zaprzyjaźnionych służb, inspekcji oraz organizacji.

Przed uroczystościami, szefowie mazowieckich policjantów, pod przewodnictwem nadinsp. Waldemara Wołowca złożyli kwiaty przed pomnikiem upamiętniającym policjantów II RP pomordowanych na Wschodzie przez NKWD w latach 1939-1945, który znajduje się przed budynkiem KWP.

Obchody rozpoczęła msza święta w intencji wszystkich policjantów i pracowników Policji celebrowana pod przewodnictwem Biskupa Wojska Polskiego - ks. Wiesława Lechowicza. O piękną oprawę muzyczną uroczystego nabożeństwa zadbała sopranistka Katarzyna Bochyńska-Wojdył i Orkiestra Reprezentacyjna Polskiej Policji.

Po mszy na placu przed radomskim teatrem zgrupowały się pododdziały biorące udział w wydarzeniu, gdzie dowódca uroczystości złożył meldunek Zastępcy Komendanta Głównego Policji o gotowości do uroczystego apelu z okazji wojewódzkich obchodów Święta Policji garnizonu mazowieckiego i Komendy Miejskiej Policji w Radomiu. Po podniesieniu flagi państwowej na maszt i odśpiewaniu hymnu RP, Komendant Wojewódzki Policji zs. w Radomiu nadinsp. Waldemar Wołowiec przywitał zaproszonych gości.

W uroczystościach wzięli udział, Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Paweł Dobrodziej, Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł,  parlamentarzyści ziemi mazowieckiej, samorządowcy, zaprzyjaźnione służby mundurowe, inspekcje i organizacje.

Ważnym punktem dzisiejszych obchodów było wręczenie odznaczeń państwowych, resorowych, a także aktów mianowania na wyższe stopie służbowe.

Wyróżnienia wręczyli nadinsp. Pawał Dobrodziej - Zastępca Komendanta Głównego Policji, Komendant Wojewódzki Policji zs. w Radomiu nadinsp. Waldemar Wołowiec.

Z okazji Święta Policji awanse na wyższe stopnie otrzymało 2091 policjantów, w tym na stopień inspektora awansowała mł. insp. Edyta Marczewska - Komendant Powiatowa Policji w Żyrardowie, jeden policjant, na stopień młodszego inspektora Policji awansowało 10 funkcjonariuszy, podinspektorami zostało 27 policjantów. W korpusie oficerów młodszych awansowało 123 mundurowych, w korpusie aspirantów - 1105, w korpusie podoficerów - 773 oraz w korpusie szeregowych 52 funkcjonariuszy.

Decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji nadano odznaki Zasłużony Policjant. Złotą odznaką wyróżniono 4 funkcjonariuszy, srebrną otrzymało 12 policjantów, natomiast brązową odznakę  nadano 31 mundurowych. Wręczono także prezydenckie Medale za Długoletnią Służbę. Złoty otrzymało 16 policjantów i 8 pracowników Policji, srebrny - 31 policjantów i 11 pracowników, brązowy - 9 policjantów oraz 5 pracowników Policji. Decyzja MSWiA nadano także jeden złoty Medal za zasługi dla Policji, 13 srebrnych i 7 brązowych. Jednego policjanta wyróżniono także Brązowym Krzyżem Zasługi.

Obchody były także ważne dla insp. Dariusza Króla, pełniącego dotychczas obowiązki Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji zs. w Radomiu, którego gen. insp. Jarosław Szymczyk - Komendant Główny Policji, powołał dzisiaj na stanowisko Zastępcy szefa mazowieckich policjantów.

Dzisiejsze święto było także okazją do wręczenia odznaczeń związkowych. Decyzją Prezydium Zarządu Głównego NSZZ Policjantów, za wybitne zasługi patriotyczne i działalność na rzecz Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów, Krzyż Niepodległości Pierwszej klasy z Gwiazdą przyznano trzem osobom. Wręczono również Medal XXX-lecia powstania NSZZ Policjantów, a także medal za zasługi dla NSZZ Policjantów Województwa Mazowieckiego. 

19 lipca Narodowy Bank Polski wydał banknot kolekcjonerski „Ochrona polskiej granicy wschodniej”, którego wydanie było wyrazem uznania dla tysięcy funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej oraz żołnierzy, którzy od połowy 2021 roku stali na straży bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej. Dziś banknoty zostały wręczone policjantom z Mazowsza, którzy pełnili służbę na granicy, w podziękowaniu za ich wzorową postawę.

Po wręczeniu odznaczeń przyszedł czas na okolicznościowe przemówienia, w których z okazji Święta Policji mogliśmy usłyszeć wiele słów uznania, gratulacji i podziękowań za dotychczasową służbę.

Jak mówił Komendant Wojewódzki Policji zs. w Radomiu nadinsp. Waldemar Wołowiec: pozwólcie Państwo, że zacznę od podziękowań dla moich Koleżanek i Kolegów, funkcjonariuszy i pracowników garnizonu mazowieckiego za pełną poświęcenia służbę i pracę. Za skuteczność, zaangażowanie i ciągłą gotowość do realizacji zadań na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców Mazowsza. - To dla mnie ogromny zaszczyt, że mogę kierować tak profesjonalną kadrę. Wasza praca jest ważna, niezwykle trudna, niebezpieczna i odpowiedzialna. Dziękuję wam za to poświęcenie i za to, że zawsze mogę na Was liczyć - podkreślił nadinsp. Waldemar Wołowiec.

Do życzeń dla mazowieckich policjantów dołączył się  Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Paweł Dobrodziej. - Nasze Państwo jest bezpieczne. 96 procent społeczeństwa, obszar, w którym mieszka określa, jako spokojny i bezpieczny. 67 procent społeczeństwa dobrze określa pracę Policji. (…) To Wasza zasługa. To ukłon w stronę mazowieckiej Policji. Są doskonałe wyniki. To Wasz profesjonalizm i zaangażowanie. Macie doskonałą kadrę. Wasz komendant kilka dni temu został generałem. Doceniamy Waszą pracę. Dziękuję Wam za zaangażowanie i poświęcenie. Podziękujecie też swoim najbliższym. Bo wielu z Nasz nie byłoby w tym miejscu bez nich - podkreślał nadinsp. Dobrodziej. - Życzę Wam policyjnego szczęścia, i byście do końca służby mieli entuzjazm, bo macie ogromny przywilej. Przywilej pomagania innemu człowiekowi.

Jak mówił Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł, niezwykle ważne jest wspomnienie w takim dniu o wsparciu rodzin policyjnych. - Bardzo dziękuję za wszystko. W codziennej służbie dysponują Państwa coraz lepszymi środkami, które pozwalają pracować tak, jakie są oczekiwania. A oczekiwania są bardzo wysokie. Czasy są trudne, ale jesteśmy i czujemy się bezpiecznie. To Wasza zasługa. Zasługa ludzi, którzy stoją w hierarchii wyżej, dowódcy, czy policjanci i pracownicy Policji, którzy przyczyniają się do tego sukcesu, który jest naszym bezpieczeństwem - mówił Konstanty Radziwiłł.

W imieniu Radosława Witkowskiego, Prezydenta Radomia, list gratulacyjny skierowany do mazowieckich policjantów odczytała Wiceprezydent Katarzyna Kalinowska.

Na zakończenie uroczystości bardzo dużym zainteresowaniem wśród osób zgromadzonych na placu cieszyła się defilada kompanii honorowej ze sztandarem Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu, pododdziałów policyjnych i wojskowych, a także pocztów  sztandarowych jednostek służb mundurowych. Uroczystość została uświetniona starannie dobraną oprawą muzyczną Orkiestry Reprezentacyjnej Polskiej Policji. Występ nie tylko znacznie wzbogacił, ale i podniósł rangę uroczystości.

Oficjalne uroczystości to nie wszystko, co działo się podczas obchodów 103. rocznicy powstania polskiej Policji. W pobliżu odbył się policyjny festyn, którego partnerem była Enea Wytwarzanie. Młodsi i starsi mogli zobaczyć wyposażenie, którym w codziennej służbie posługują się policjanci, wziąć udział w licznych konkursach promujących bezpieczeństwo. Podczas pikniku można tez było bliżej poznać na czym polega praca policjantów oraz jak przebiega rekrutacja do służby. Jedną z większych atrakcji był patrol konny z Ogniwa Konnego Sekcji Konnej i Przewodników Psów Służbowych Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego Komendy Stołecznej Policji. 

Mazowiecki garnizon Policji to obecnie 5530 policjantów i 1375 pracowników Policji. KWP zs. w Radomiu sowim działaniem obejmuje obszar 29 500 km kwadratowych. Zamieszkuje na nim 2 353 404 osób. Na terenie działania KWP funkcjonuje 4 komendy miejskie oraz 24 komendy powiatowe Policji.

KWP

Komentarze naszych czytelników

 • Kryminalni

  2022-07-28 12:17:17

  Umarł Trup. Niech żyje Trup i Trup zmartwychwstał. Zabili go i uciekł. Gdzie był generał jak go kremowali a wcześniej z woli prezesa i Mateusza namaszczali . 

 • Kryminalni emeryci

  2022-07-28 12:17:27

  Umarł Trup. Niech żyje Trup i Trup zmartwychwstał. Zabili go i uciekł. Gdzie był generał jak go kremowali a wcześniej z woli prezesa i Mateusza namaszczali . 

 • Kryminalni emeryci po 60 tce

  2022-07-28 12:17:43

  Umarł Trup. Niech żyje Trup i Trup zmartwychwstał. Zabili go i uciekł. Gdzie był generał jak go kremowali a wcześniej z woli prezesa i Mateusza namaszczali . 

 • Interpol debili nie zatrudnia

  2022-07-28 12:18:59

  Umarł Trup. Niech żyje Trup i Trup zmartwychwstał. Zabili go i uciekł. Gdzie był generał jak go kremowali a wcześniej z woli prezesa i Mateusza namaszczali . 

 • Dziwisz się

  2022-07-28 12:22:22

  A za co został odznaczony Radziwiłł . Dziwisza generała też odznaczali.

 • MObilizacja pis

  2022-07-28 12:34:25

  Tłumy na święcie i na pic nicu. Parę osób obecnych. Jakie bezpieczeństwo takie i tłumoki. Z ciekawości kilku moherowych ku pamięci sbeków zdjęcia sobie porobiło. Wystawili parę czyli szt dwa worków konfetti po 3,5 mln zamiast węgla, drewna i chrustu . 

 • RADOM to PIS +++++

  2022-07-28 18:44:00

  SZACUNEK.

 • "POLICJA" JEDNEJ PARTII I WYZNANIOWA

  2022-07-29 08:27:52

  DOBRZE W POLICJI TERAZ PLACĄ. BANKNOTAMI BILETAMI PLATNICZYMI ZA KTÓRE NIC NIE MOŻNA SOBIE KUPIĆ.  JA TOBIE TY MI BLASZKĘ AWANS I W KOPERCIE ZERO NAWET NA FLASZKĘ. WIEC ZGROMADZENIE. OJCIEC W MO I ZOMOO DZIADEK JUŻ NIEWIADOMO A SYNALEK Z CÓRKĄ  W POLICJI. TRADYCJA ZOBOWIĄZUJE.  POZYTYWNIE PRZEZ PiS ZWERYFIKOWANI. WIDOCZNIE IM KACZYŃSKI OKRES PRL-u DO SDTAŻU ZALICZY. A MAJĄ WSWOICH SZEREGACH PSYCHOLOGÓW I ILU NA JEDNEGO POLICJANTA ? JESZCZE TA ENEA Z PSAMI Z PISU.  CO DRUGI TO KURDUPEL.  Na szacunek to trzeba sobie zasłużyć pracując uczciwie latami i być przyzwoitym sługą PRAWA.  A nie  bywać okazjonalną przyzwoitką  Jarka, Carycy i jakiegoś tam Mariusza. 

 • "POLICJA" JEDNEJ PARTII I WYZNANIOWA !

  2022-07-29 08:28:01

  DOBRZE W POLICJI TERAZ PLACĄ. BANKNOTAMI BILETAMI PLATNICZYMI ZA KTÓRE NIC NIE MOŻNA SOBIE KUPIĆ.  JA TOBIE TY MI BLASZKĘ AWANS I W KOPERCIE ZERO NAWET NA FLASZKĘ. WIEC ZGROMADZENIE. OJCIEC W MO I ZOMOO DZIADEK JUŻ NIEWIADOMO A SYNALEK Z CÓRKĄ  W POLICJI. TRADYCJA ZOBOWIĄZUJE.  POZYTYWNIE PRZEZ PiS ZWERYFIKOWANI. WIDOCZNIE IM KACZYŃSKI OKRES PRL-u DO SDTAŻU ZALICZY. A MAJĄ WSWOICH SZEREGACH PSYCHOLOGÓW I ILU NA JEDNEGO POLICJANTA ? JESZCZE TA ENEA Z PSAMI Z PISU.  CO DRUGI TO KURDUPEL.  Na szacunek to trzeba sobie zasłużyć pracując uczciwie latami i być przyzwoitym sługą PRAWA.  A nie  bywać okazjonalną przyzwoitką  Jarka, Carycy i jakiegoś tam Mariusza. 

 • "POLICJA" JEDNEJ PARTII I WYZNANIOWA !!

  2022-07-29 08:28:09

  DOBRZE W POLICJI TERAZ PLACĄ. BANKNOTAMI BILETAMI PLATNICZYMI ZA KTÓRE NIC NIE MOŻNA SOBIE KUPIĆ.  JA TOBIE TY MI BLASZKĘ AWANS I W KOPERCIE ZERO NAWET NA FLASZKĘ. WIEC ZGROMADZENIE. OJCIEC W MO I ZOMOO DZIADEK JUŻ NIEWIADOMO A SYNALEK Z CÓRKĄ  W POLICJI. TRADYCJA ZOBOWIĄZUJE.  POZYTYWNIE PRZEZ PiS ZWERYFIKOWANI. WIDOCZNIE IM KACZYŃSKI OKRES PRL-u DO SDTAŻU ZALICZY. A MAJĄ WSWOICH SZEREGACH PSYCHOLOGÓW I ILU NA JEDNEGO POLICJANTA ? JESZCZE TA ENEA Z PSAMI Z PISU.  CO DRUGI TO KURDUPEL.  Na szacunek to trzeba sobie zasłużyć pracując uczciwie latami i być przyzwoitym sługą PRAWA.  A nie  bywać okazjonalną przyzwoitką  Jarka, Carycy i jakiegoś tam Mariusza. 

 • "POLICJA" JEDNEJ PARTII I WYZNANIOWA !!!

  2022-07-29 08:28:17

  DOBRZE W POLICJI TERAZ PLACĄ. BANKNOTAMI BILETAMI PLATNICZYMI ZA KTÓRE NIC NIE MOŻNA SOBIE KUPIĆ.  JA TOBIE TY MI BLASZKĘ AWANS I W KOPERCIE ZERO NAWET NA FLASZKĘ. WIEC ZGROMADZENIE. OJCIEC W MO I ZOMOO DZIADEK JUŻ NIEWIADOMO A SYNALEK Z CÓRKĄ  W POLICJI. TRADYCJA ZOBOWIĄZUJE.  POZYTYWNIE PRZEZ PiS ZWERYFIKOWANI. WIDOCZNIE IM KACZYŃSKI OKRES PRL-u DO SDTAŻU ZALICZY. A MAJĄ WSWOICH SZEREGACH PSYCHOLOGÓW I ILU NA JEDNEGO POLICJANTA ? JESZCZE TA ENEA Z PSAMI Z PISU.  CO DRUGI TO KURDUPEL.  Na szacunek to trzeba sobie zasłużyć pracując uczciwie latami i być przyzwoitym sługą PRAWA.  A nie  bywać okazjonalną przyzwoitką  Jarka, Carycy i jakiegoś tam Mariusza. 

 • 2050

  2022-07-29 09:02:19

  NIECHAJ COZADZIEN Z ECHEM DNIA ZROBI ZDJĘCIE POLICJANTA W MUNDURZE JAK W NORMALNĄ NIEDZIELĘ WCHODZI Z RODZINĄ DO KOŚCIOŁA.  KAŻDY PO ZĘBY UZBROJONY NA CZAS SŁUŻBY. GDYBY CHCIAŁ MIEĆ PRAWO DO POSIADANIA BRONI PRYWATNIE TO ILU BY Z NICH BY EGZAMIN ZDAŁO. DUŻO CZY MAŁO.  A TAK SIĘ POWOŁUJĄ NA ZACHODNIE KRAJE Z USA WŁĄCZNIE. 

 • 103

  2022-07-29 09:55:07

  I ANI JEDNEGO ZDJĘCIA POD POMNIKIEM POMORDOWANYCH PRZEZ NKWD . NAWET W POLICJI. NIE CHCĄ WKURZAC PUTINA ?

 • Radomianka.

  2022-08-08 06:08:02

  Co to za debil powyżej z PO.Jeden i ten sam.Ten człowiek jest chory.Powinien się leczyć.

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych