Czwartek 30 czerwca
Emilii, Lucyny, Marcjala
RADOM aktualna pogoda

Leśnicy z Radomia walczą z kłusownictwem

dm, warszawa.tvp.pl 2022-04-07 15:54:00

Zastawiają wnyki, zabijają zwierzynę, kradną drzewo, a nawet niszczą paśniki. Kłusownictwo w lasach to wciąż palący problem. Z okrutnym procederem walczą leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.

Nielegalni łowcy są bezwzględni. Do polowań wykorzystują najczęściej zabronione wnyki i broń palną, a ich łupem padają sarny, jelenie i dziki. W minionym roku leśnicy znaleźli i zniszczyli blisko tysiąc sideł. Zwierzęta, które wpadają w takie pułapki, przeżywają męczarnie.

- Proszę sobie wyobrazić zwierzę, które ma wnyk na szyi, które próbuje się uwolnić, szarpie się, dodatkowo rani i oczywiście bez jedzenia, picia ginie - mówi Hubert Ogar, specjalista służby leśnej z Nadleśnictwa Radom.

To proceder niebezpieczny zarówno dla zwierząt, jak i dla ludzi, bo niesie za sobą ryzyko niekontrolowanego szerzenia wielu chorób.

- Współcześnie mamy problem z ASF-em i wścieklizną, gdzie zwierzęta nieprzebadane są rozprzestrzeniane lub ich fragmenty na inne tereny, przyczyniając się również do tego, że choroby te są rozprzestrzeniane na tereny, gdzie tych chorób nie ma - tłumaczył Hubert Ogar.

Najwięcej przypadków kłusownictwa leśnicy zaobserwowali w lasach na południu regionu radomskiego. Za kłusownictwo grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Komentarze naszych czytelników

  • RADOM to PIS.

    2022-04-07 13:24:26

    J+++Ć tą ,,UNIE,, i TyfUSKów.HWD POlszewsko-niemieckie POdpaski.

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych