Wtorek 9 sierpnia
Romualda, Romana, Ireny
RADOM aktualna pogoda

Kolejne nowe autobusy przegubowe wyjadą na ulice Radomia

dm, MZDiK 2022-06-28 14:44:00

Pięć fabrycznie nowych 18-metrowych autobusów marki MAN, zasilanych olejem napędowym, zasili jeszcze przed końcem tego roku tabor radomskiego MPK. Pojazdy te zastąpią najstarsze autobusy, wyprodukowane w 2006 roku. Będzie to efektem rozstrzygniętego w poprzednim tygodniu przetargu na 10-letni leasing operacyjny przegubowców.

Najkorzystniejszą ofertę w postępowaniu ogłoszonym przez MPK Radom złożyło konsorcjum firm PKO Leasing oraz MAN Truck & Bus Polska. Zaproponowało ono cenę 11.517.966 złotych netto. Zamawiający punktował także marżę i kryterium techniczne. Wykonawca zobowiązany jest dostarczyć autobusy do Radomia do 30 grudnia bieżącego roku. Oznacza to, że na początku 2023 roku pasażerowie linii 4, 7, 9, 17 i innych, na których także pojawiają się autobusy przegubowe, będą mogli podróżować nowymi, komfortowymi pojazdami, wyposażonymi w niezbędne udogodnienia.

Każdy z przegubowych MAN-ów zabierze około 145 pasażerów, z czego 35-40 na miejscach siedzących. Dodatkowo będą w nich po dwa stanowiska przeznaczone dla wózków inwalidzkich i dziecięcych. Pojazdy będą klimatyzowane, z niską podłogą - co w obecnych czasach jest już standardem. Każdy autobus będzie wyposażony w wyświetlacze LED oraz monitory LCD, nagłośnienie do zapowiedzi kolejnych przystanków, monitoring, system zliczania pasażerów, pięć podwójnych portów USB (umożliwiających ładowanie urządzeń mobilnych) oraz kasowniki z ekranami dotykowymi, w tym jeden z funkcją terminala płatniczego. Silniki MAN-ów będą spełniały rygorystyczną normę emisji spalin EURO-6.

MPK Radom w przekazanej informacji wyjaśniło, że decyzja o zamówieniu autobusów zasilanych olejem napędowym jest spowodowana niestabilną sytuacją na rynku paliw, wymuszającą zróżnicowanie taboru. Obecnie ów największy w mieście operator przewozów ma 19 autobusów elektrycznych, 42 zasilane sprężonym gazem ziemnym i 71 "diesli".

W 2023 roku na ulice naszego miasta wyjedzie kolejnych sześć autobusów elektrycznych, tym razem przegubowych, kupionych przez MPK od firmy Solaris w ramach programu Zielony Transport Publiczny, który był zorganizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Będą one obsługiwały linię 7 z Południa na Michałów.

Komentarze naszych czytelników

 • Aga

  2022-06-28 15:40:03

  Wszystko ładnie ale, trasa linii 13 łączy szpital z połową miasta. Autobusy małe. Ja wiem że to chyba linia Michalczewski. Może czas pomyśleć o zmianach.

 • -----

  2022-06-29 00:56:21

  komentarz zablokowany

 • -----

  2022-06-29 03:28:22

  komentarz zablokowany

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych