Poniedziałek 4 lipca
Malwiny, Izabeli, Aureliana
RADOM aktualna pogoda

Byli specjalsi szkolą radomskich terytorialsów

dm, WOT 2022-03-22 11:35:00

Kolejna grupa żołnierzy 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, bierze udział w intensywnym kursie instruktorsko-metodycznym pod okiem byłych komandosów z jednostek Wojsk Specjalnych.

Od 14 marca przez 5 kolejnych dni żołnierze samodzielnych kompanii logistycznej i dowodzenia oraz 62. batalionu lekkiej piechoty 6. Mazowieckiej BOT, będą pogłębiać zdobytą już wcześniej wojskową wiedzę, a zarazem poznawać nowe elementy związane z taktyką wojskową. Całe szkolenie odbywa się w myśl zasady Train the Trainers. Chodzi o szkolenie przyszłych instruktorów WOT, którego celem jest przygotowanie ich do możliwie efektywnej pracy w zakresie przekazywania swojej wiedzy innym, kładąc przy tym nacisk na efektywność i profesjonalizm.

Założeniem Train the Trainers jest czerpanie wzorców od bardziej doświadczonych, w przypadku WOT - emerytowanych żołnierzy służb specjalnych. Zajęcia bazują na przygotowaniu żołnierzy pod kątem merytorycznym, psychologicznym i interpersonalnym.

- Kładziemy duży nacisk na profesjonalne szkolenia naszych żołnierzy. Czerpiemy z wiedzy tych, którzy walczyli podczas misji poza granicami naszego kraju, a teraz dzielą się wiedzą z młodszymi kolegami - mówi płk Witold Bubak, dowódca 6. Mazowieckiej Brygady OT, dodając: - Te kursy bezpośrednio wpływają na jakość realizowanych zajęć podczas szkoleń rotacyjnych i poligonowych. Tylko dobrze wyszkoleni instruktorzy mogą tworzyć podwaliny dobrze wyszkolonego wojska.

Ostatniego dnia szkolenia odbywa się egzamin, który obejmuje część teoretyczna i praktyczną realizowaną w terenie. Jeżeli żołnierz z wynikiem pozytywnym ukończy wszystkie postawione mu zadania, otrzyma specjalny Certyfikat. Dzięki niemu będzie mógł już samodzielnie prowadzić zajęcia.

- W ciągu tych pięciu dni mogliśmy nie tylko pogłębić zdobytą do tej pory wiedzę teoretyczną i praktyczną, ale przede wszystkim dowiedzieć się, jak przekazywać ją dalej. Zajęcia były intensywne, jednak dzięki zaangażowaniu prowadzących i ich profesjonalnemu podejściu wszyscy wychodzimy z kursu z zasobem wiedzy niezbędnej do tego, by zostać instruktorami - mówi st. szer. Dawid Misterek - jeden z uczestników kursu.

To pierwszy w tym roku kurs szkolący instruktorów w 6. Mazowieckiej Brygadzie OT, organizowany przy wsparciu Mobilnych Zespołów Szkoleniowych.

Komentarze naszych czytelników

  • TyfUSeK ze SMOLEŃSKA.

    2022-03-22 14:58:27

    Pora na WAS POlszewiki.

  • Stara fala

    2022-03-22 21:55:28

    Jedyny kurs instruktorski w Radomskim WOT na wysokim poziomie  zorganizował  Pan por. Stasio P. jakiś czas temu.

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych