Poniedziałek 4 lipca
Malwiny, Izabeli, Aureliana
RADOM aktualna pogoda

Budżet Obywatelski 2023: ruszył nabór wniosków, nie ma podziału na kategorie

dm, UM Radom 2022-03-22 09:44:00

Rozpoczął się nabór wniosków do przyszłorocznego Budżetu Obywatelskiego. Potrwa do 30 marca. Do podziału będzie 7 mln 750 tys. zł.

autor: UM Radom

W tym roku procedura będzie przebiegała według nowych zasad, które zostały określone w uchwale Rady Miejskiej. Najważniejsza zmiana to brak podziału na kategorie. Do tej pory zgłaszane projekty były dzielone na trzy kategorie kwotowe. Odrębną pulę stanowiły też projekty instytucjonalne.

- To musieliśmy jednak zmienić, ponieważ Regionalna Izba Obrachunkowa uchyliła dotychczasową uchwałę uznając, że stosowanie takiego podziału narusza przepisy ustawy o samorządzie gminnym. Oznacza to, że wszystkie projekty będą trafiały do jednego „worka”. Jedyne ograniczenie jest takie, że wartość pojedynczego projektu nie może przekraczać 30 procent ogólnej kwoty przeznaczonej na Budżet Obywatelski. Teoretycznie może się więc zdarzyć tak, że całą sumę pochłoną zaledwie 4 duże projekty. To kłóci się z tym, jak wyobrażamy sobie obywatelskość i z tym, co wspólnie przez lata wypracowaliśmy. Mam nadzieję, że przepisy ustawy uda się zmienić i wróci podział na kategorie, dzięki czemu w kolejnych edycjach małe lokalne projekty nie będą musiały rywalizować z tymi największymi - mówi wiceprezydent Mateusz Tyczyński.

Projekt poprawki do ustawy o samorządzie gminnym złożył w Sejmie poseł Konrad Frysztak. Pierwsze czytanie odbędzie się już w tym tygodniu. - Proponowany zapis to powrót do dobrych standardów polegających na tym, że wielomilionowe, ogólnomiejskie projekty były oddzielane od tych drobnych, które w żaden sposób nie są w stanie z nimi rywalizować, a są bardzo ważne dla lokalnych społeczności - mówi Konrad Frysztak.

Propozycje projektów do Budżetu Obywatelskiego na 2023 rok może zgłosić każdy mieszkaniec Radomia. Obowiązuje nowy wzór formularza. Każdy projekt musi mieć pisemne poparcie co najmniej 3 osób. W projekcie wnioskodawcy powinni określić m.in. jego cele, krótki opis, uzasadnienie realizacji projektu, zakres działania oraz szacunkowy kosztorys. Następnie wszystkie zgłoszone projekty będą oceniane przez merytoryczne jednostki Urzędu Miejskiego pod kątem możliwości technicznych i prawnych realizacji inwestycji, gospodarności, możliwości zabezpieczenia środków na obsługę danego pomysłu w latach kolejnych.

Na projekty Urząd Miejski czeka do 30 marca. Później nastąpi weryfikacja zgłoszonych projektów przez merytoryczne wydziały, biura, jednostki miejskie i spółki miejskie oraz przez Zespół Opiniujący. Listę projektów, które trafią pod głosowanie poznamy do 24 maja, a samo głosowanie odbędzie się w dniach od 1 do 21 czerwca. Wyniki głosowania zostaną ogłoszone do 24 lipca.

Wypełniony formularz należy złożyć drogą elektroniczną przez stronę www.konsultacje.radom.pl lub w wersji papierowej w jednym ze stałych punktów obsługujących konsultacje:

1) Biuro Obsługi Mieszkańca Urzędu Miejskiego w Radomiu, ul. Kilińskiego 30 (pok. 19),

2) Referat Centrum Organizacji Pozarządowych, Wydziału Komunikacji Społecznej, Promocji Miasta i Turystyki Urzędu Miejskiego w Radomiu, ul. Rynek 15,

3) Wieloosobowe stanowisko ds. Komunikacji Społecznej, Wydziału Komunikacji Społecznej, Promocji Miasta i Turystyki Urzędu Miejskiego w Radomiu, ul. Żeromskiego 53 (pok. 104).

Od początku funkcjonowania Budżetu Obywatelskiego radomianie wybrali w głosowaniach 233 projekty. Na ich realizację została przeznaczona kwota 45 mln 650 tys. złotych.

Galeria zdjęć

Komentarze naszych czytelników

  • Wnioski kierować do Suskiego

    2022-03-21 18:09:34

    cały pis oczekuje lewych pieniedzy od Putina przez Orbana z Unii Europejskiej by utworzyć konkurencyjny budżet narodnyj

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych