Katarzyny, Mariana, Lilii

Koszykarski Radom – nie tylko na przykładzie pierwszoligowej drużyny Hydrotruck

cir 2023-07-17 14:17:00

Radom jest świetnym przykładem miasta, które żyje koszykówką i mocno w nią inwestuje.

Koszykówka w Polsce przeżywa obecnie okres dynamicznego rozkwitu, porównywalny do lat 90-tych i ery Michaela Jordana. Napędziły go sukcesy polskich reprezentacji, w tym czwarte miejsce koszykarzy na ostatnim EuroBaskecie, mistrzostwo świata koszykarzy 3 x 3 do lat 23, brązowe medale reprezentacji mężczyzn i kobiet w mistrzostwach Europy 3 x 3 czy historyczny sukces klubowy Anwilu Włocławek, który zdobył w zakończonym właśnie sezonie Puchar Europy FIBA. Pierwszy raz polska drużyna wygrała rozgrywki rangi europejskiej tego typu. Do tego dochodzi fakt świetnych występów wybranego z 9. numerem w drafcie przez San Antonio Spurs reprezentanta Polski Jeremiego Sochana w najlepszej koszykarskiej lidze świata – amerykańskiej NBA, czy pojawienie się Olka Balcerowskiego w Summer League. Także Radom na koszykarskiej mapie Polski nie jest anonimowy

Radom Basket Cup – największy taki turniej w Polsce

Międzynarodowy Turniej Koszykówki Radom Basket Cup jest największym turniejem koszykówki dziecięcej w Polsce i jednym z największych w całej Europie. Jego organizatorami są Międzyszkolny Klub Sportowy Piotrówka Radom oraz Gmina Miasta Radom. Basket Cup ma miejsce w pierwszy weekend czerwca i jest podzielony na cztery kategorie wiekowe chłopców, U-10, U-11, U-12 i U-13. Zawody są objęte patronatem FIBA International Basketball Federation, Polskiego Związku Koszykówki, Prezydenta Miasta Radomia Radosława Witkowskiego oraz Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika. W tegorocznej radomskiego edycji turnieju, który odbył się w dniach 8-11.06.2023, rywalizowało 80 europejskich drużyn koszykarskich, w czterech kategoriach wiekowych.

W kategorii U-13 wygrał litewski zespół Taurages S.C., Polacy z MKS Grójec zdobyli brąz, natomiast do najlepszej piątki turnieju w tej kategorii, obok Maksa Adamczyka z wyżej wspomnianego Grójca, został wybrany także zawodnik MKS Piotrówka Radom – Antoni Musiałek.

W kategorii U-12 najlepsi okazali się Niemcy z NKA Festo, srebro wywalczył SKS Gama Starogard Gdański, a brąz UKS Basket 15 Przemyśl. MKS Piotrówka Radom uplasował się dokładnie w połowie stawki 24 drużyn, czyli na miejscu 12.

Kategorię wiekową U-11 wygrała Akademia Młodych Dzików z Warszawy, natomiast Piotrówka była trzecia, a reprezentujący ją Jan Jakóbczak został wybrany do najlepszej piątki turnieju w tej kategorii. W ostatniej kategorii U-10 MKS Piotrówka zajęła 8 miejsce, a na podium z polskich drużyn stanęli tylko gracze MKS Basket Szczawno Zdrój, którzy zajęli drugie miejsce w zawodach.

HydroTruck Radom i jego droga do Suzuki 1. ligi

HydroTruck Radom to polski klub koszykarski z wieloletnią tradycją, obecnie grający w Suzuki 1. lidze Mężczyzn. Istnieje od sezonu 2003/2004, w którym występował w trzeciej lidze. Na przestrzeni lat funkcjonował pod różnymi nazwami MKS Rosabud Piotrówka Radom, RosaSport Radom i KS Rosa Radom. W 2012 roku awansował do ekstraklasy, a w kolejnych latach zdobył Puchar Polski oraz Superpuchar Polski.

Pod obecną nazwą działa od roku 2019 i posiada regularnie rosnącą rzeszę kibiców i sympatyków, część z których obstawia wyniki swojej ulubionej drużyny w zakładach bukmacherskich. Od sezonu 2020/2021 HydroTruck Radom zaangażował się w działania wspierające społeczność lokalną miasta. Podczas spotkań zbierano fundusze na budowę szkoły integracyjnej przy Instytucie Rozwoju Dziecka. Sponsor przekazywał środki na ten szczytny cel w nagrodę za celne rzuty trzypunktowe koszykarzy. Jak wygląda w skrócie historia klubu z Radomia?