Niedziela 26 czerwca
Jana, Pawła, Miromira
RADOM aktualna pogoda

W radomskim seminarium rozpoczęły się lekcje polskiego dla uchodźców

dm, onet.pl, KAI 2022-03-16 09:19:00

W Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu rozpoczęły się lekcje z języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy. Zajęcia prowadzi Elżbieta Podlaska, emerytowana polonistka, nauczycielka radomskich szkół średnich.

Wyższe Seminarium Duchowne w Radomiu

W lekcjach uczestniczy 30-osoba grupa Ukraińców, która uciekła przed wojną i znalazła schronienie i opiekę w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. Wśród nich są dorośli, a także młodzież i dzieci. W Radomiu chcą się odnaleźć i rozpocząć nowe życie, dopóki nie będą mogli wrócić do swojej ojczyzny.

Zajęcia prowadzi Elżbieta Podlaska, emerytowana polonistka, nauczycielka radomskich szkół średnich. – Zaczęliśmy od nauki liczebników. Są bardzo chętni do nauki polskiego. Cieszę się, że chcą również nauczyć się pisać po polsku. Nawiązaliśmy pierwszy kontakt. Będziemy prowadzili dalsze zajęcia. Podzielimy się na grupy. To podział wynikający nie tylko z wieku uczestników, ale też z tego, że dorośli będą chcieli wykorzystać znajomość języka polskiego przy podjęciu pracy, a młodsi pójdą do szkoły i tam znajdą się w gronie naszych uczniów – powiedziała Elżbieta Podlaska:

W zajęciach uczestniczy Witalij. W Ukrainie był stolarzem. Prowadził razem ze swoimi synami warsztat stolarski. – W Polsce byłem dwa lata temu. Trochę rozumiem polski język. Teraz chcę nauczyć się mówić i pisać po polsku – powiedział uchodźca z Ukrainy.

Również 10-letnia Ania bierze udział w lekcjach. Pochodzi z miasta Sumy. – Uczę się polskiego. Potrafię już liczyć do dziesięciu – cieszy się Ukrainka.

W radomskim seminarium duchownym przebywa 30-osobowa grupa uchodźców miasta Sumy i Charkowa. Wyprawki szkolne dla ukraińskich dzieci przygotowała redakcja Radia Plus Radom.

Komentarze naszych czytelników

  • RADOM to PIS.

    2022-03-17 10:20:14

    Brawo.

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych