Niedziela 26 czerwca
Jana, Pawła, Miromira
RADOM aktualna pogoda

Ukraińcy mogą od dziś otrzymać polski numer PESEL

dm, UM Radom 2022-03-16 09:02:00

Od środy (16 marca) obywatele Ukrainy, którzy po 24 lutego przyjechali do Polski, będą mogli składać wnioski o nadanie numeru PESEL. W Radomiu taki numer będzie nadawał Wydział Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego, mieszczący się przy ul. Moniuszki 9, na parterze, w godzinach od 7:30 do 15:30. Czas na złożenie wniosku o nadanie numeru PESEL wynosi 60 dni od momentu wjazdu na teren RP.

autor: UM Radom

Posiadanie numeru PESEL umożliwi obywatelom Ukrainy skorzystanie m.in. z opieki zdrowotnej, pomocy społecznej czy założenie firmy w Polsce. Jednocześnie możliwe będzie uzyskanie profilu zaufanego, który ułatwi załatwianie wielu spraw urzędowych przez Internet.

Numer PESEL może uzyskać każdy, kto:

- przybył w okresie od 24 lutego 2022 r. do Polski bezpośrednio z Ukrainy w związku z działaniami wojennymi,

- złoży wniosek do dowolnego urzędu gminy.

Aby uzyskać numer PESEL należy posiadać dokument, który potwierdzi tożsamość. Jeżeli nie ma takiego dokumentu, należy złożyć oświadczenie o jego braku pod rygorem odpowiedzialności karnej. Do wniosku należy dołączyć kolorowe zdjęcie na papierze fotograficznym w rozmiarach 35 x 45 mm.

Wnioski o nadanie numeru PESEL obywatelowi Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym dostępne będą w Wydziale Spraw Obywatelskich przy ul. Moniuszki 9. Wnioski w ukraińskiej i rosyjskiej wersji językowej będzie również można pobrać ze strony: https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-numer-pesel-oraz-profil-zaufany--usluga-dla-obywateli-ukrainy

Wniosek w imieniu osoby małoletniej (dziecka poniżej 18 roku życia), wypełnia rodzic i/lub osoby sprawującej faktyczną opiekę nad dzieckiem.

Podczas składania wniosku zostaną pobrane odciski palców. 

Wydanie dokumentu jest bezpłatne.

Z kolei, aby uzyskać profil zaufany należy posiadać:

- działający telefon komórkowy z numerem od polskiego operatora,

- adres e-mail.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych